Seo İçin Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Çalışması

seo-uzun-kuyruklu-anahtar-kelimeler

Long tail keywords, türkçe karşılığıyla uzun kuyruklu anahtar kelimeler.Tam olarak karşılığı arama yapan kullanıcıların daha sonuca giden haliyle yaptığı en az 3 kelimeden oluşan yapı olarak adlandırabiliriz.Örneğin para kazanmak şeklinde bir arama yapan kullanıcı farklı yollarla para kazanabileceği sayfaları arama sonuçlarında görecek.Ama amacı blog yazarak para kazanmak fikrini öğrenmek isteyen kişi arama sonuçlarında tüm sonuçları görmemek için kelime sayısını artıracaktır.Peki biz bundan nasıl faydalanacağız?

Öncelikle bazı seo kelimelerinin türkçe karşılığı tam verilemediği için bu konumda da benzer durum olduğundan long tail anahtar kelime kavramını kullanmak istediğimi belirtmek istiyorum.

Biz bireysel blog yazarları bütçe sıkıntısı, tek başına çalışma yürütme gibi sebeplerden ötürü tek ya da iki kelimelik aramalarda başarılı olma şansımız düşük olmaktadır.Çünkü aranan kelime sayısı azaldıkça rekabet oranı ve aranma hacmi artmakta, bunu bilen populer sitelerde bu kelimelere odaklanarak google da ilk sıraya gelmek için çalışmalar yapmaktadır.

Gelin bu duruma bir örnek verelim:

Amacınız bir kemik model gözlüklere bakmak.Ama google da “gözlük modelleri” şeklinde arama yaparsanız farklı amaç için kullanılan gözlük modelleriyle de karşılaşacaksınız.Geniş kapsamlı sonuçla vakit kaybetmek istemeyen kullanıcı hemen “kemik gözlük modelleri” aramasına yönelir.

Yukarıdaki durum arama yapan kişi tarafından tercih edilen bir yöntem.

Peki biz blog yazarı olarak bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?

Yukarıda bahsettiğim gibi eğer gözlük modelleri aramasına odaklanırsanız karşılaşacağınız sonuç:

adwords-anahtar-kelime

Gördüğünüz gibi rekabet oranı orta seviyelerde.Şimdi aramanızı değiştirip long tail anahtar kelimeyi tercih ederseniz :

adwords-long-tail-anahtar-kelime

Birinci anahtar kelimede kişisel bir blog yazarı olarak yükselmeniz mümkün gözükmezken ikincisi için şansınız var.Zaten çoğu yeni açılan bloglar da doğru kelimeye odaklanamamaktan dolayı hüsrana uğruyor.

kemik gözlük modelleri kelimesinin biraz daha derin seo analizini yaptığımı zaman ilk 5 de PR si düşük ve seo puanı 25 in altında olan siteler mevcut.İlk 5’e girmeniz mümkün gözüküyor.Bu yüzdendir ki bu kelime için şansınız daha yüksek !

seo-derin-kelime-analizi

Eğer yukarıdaki anlatım kafanıza yattıysa gelelim bu kelimeleri nasıl buluruz konusuna :

Long Tail Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur ?

Aslında google da bir kelime için arama yaptığınız zaman bu kelime öbekleri sizin karşınıza çıkıyor.Şöyle ki

Google, arama çubuğunda kelimeyi yazar yazmaz ve sayfa sonunda sizlere benzer aramaları veriyor.İki durum için aşağıdaki resimleri kontrol edebilirsiniz :

google-ilgili-aramalar

google-ilgili-aramalar-2

Bu en kaba haliyle kullanabileceğiniz yöntem.İkinci yöntem de hepinizin yakından bildiği adwords kelime aracı.Hedeflediğiniz kelime öbeğini bu araç vasıtasıyla arayarak tüm ilgili kelimeli görebilir ve rekabet durumunu inceleyebilirsiniz.Bu aracı daha önce paylaştığım için daha detayına inmek istemiyorum.

Farklı yöntemlerimize devam edelim.Yine eski yazılarımda google da yükselmek konusunda Webmaster aracılığıyla sitenize gelen sorguları görebiliyorsunuz diye belirtmiştim.Aslında bu sorguların çoğu long tail kelimeler.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra :

 • Sol taraftaki menüden arama trafiği > search analytics (arama analizi) yolunu izleyin.
 • Açılan ekranda tıklamalar ve gösterimler kutucuğunu işaretleyin.

Karşınıza sitenize yönelik sorgular gelecek.Bu sorguları yeni yazınızda kullanabilirsiniz.

BONUS:

Yukarıdakiler belki de bildiğiniz yöntemlerdi.Bunlara ilavete farklı araçlarda da bahsetmek istiyorum.

1-Soovle

Soovle.com kullanımı kolay ve Amazon, Wikipedia, Ask.com, Google Suggest ve YouTube gibi servislerden önerileri sizlere sunuyor:Siteyi ziyaret edip arama çubuğuna kelimenizi yazdığınızda farklı önerileri görebilirsiniz.

soovle-ilgili-aramalar

2-Google Trends

Belki de şimdiye kadar sadece güncel konular nedir siye kullandığınız bu araç aslında adwords kelime aracına daha yansımadan yükselen kelimeleri bulmanıza yardımcı oluyor.Şimdi google trends sayfasına giriş yapın ve arama çubuğuna kelimenizi yazın.

Sayfayı aşağıya doğru sürüklediğiniz zaman ilgili aramalar bölümünü göreceksiniz.Buradaki farklı önerileri yazılarınızda kullanabilirsiniz.

google-trends

3-Ubersuggest

Yine daha önceki yazılarımda bahsettiği türkçe desteği de olan ubersuggest aracını da kullanabilirsiniz.Sorgu ekranına kelimenizi ve ülke seçimini yapıp sorguyu başlatın.

ubersuggest

Harf harf yazdığınız sorgu ile ilgili faklı öneriler alacaksınız.

Son Sözler

Yukarıda farklı şekillerde anahtar kelime öbekleri bulabilmeniz için 3 farklı ücretsiz yöntem paylaştım.Bunlara ilaveten yine ücretsiz olarak forum konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.Ücretli olarak ise seo yazılımları ile daha derinlemesine analizler yapabilirsiniz.Semrush, ahrefs ve long tail pro yazılımları bu konuda favorilerimdir diyebilirim.Peki bu kadar yöntem içerisinde uzun kuyruklu anahtar kelimeler için hangisini tercih ediyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Tek bir anahtar kelimeyle üst sıralara çıkmak zor; sizin de belirttiğiniz gibi, uzun kelime öbekleri ile anahtar kelimeye odaklanılması en mantıklı işlem. Zira Long tail keywords ile daha verimli içerikler elde edebiliriz.
  Anahtar kelime belirlemek için en çok kullandığım araç Google Trends. Faydasını da görüyorum. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Anahtar kelime seçimi yaparken önceki dönemlerde hiç bir site kullanmamıştım. İlk sırada çıkan ve hala ilk sırada duran belli konularda yazılarım bulunmakta. Bunu da yazdığım konuda çok fazla rekabetçi ve detaylı, özgün yazının olmamasına bağlıyorum. Şimdilerde ise google a tahmini kelimeyi yazıyorum ve çıkan kelime öbeklerini de anahtar kelime olarak yazıma ekliyorum. Güzel ve faydalı yazı için elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. yorumlarınız için ben teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 4. mesela 5 yazım var yani 5 etiket ve bunlar farklı konular bunlarla ilgili menü isimlerim var her birini ayrı ayrı nasıl menülere yerleştirebilirm ki yani örnek veriyorum gezi ve tatil yazısı gezi ile olanlar bi menüden açılsın tatil ile ilgili olanlar bir menüden açılsın istiyorum bunu nasıl yparım detaylı bi şekilde açıklayabilir misiniz rica etsem......

  YanıtlaSil
 5. hocam söylemeyi unuttum standart blogger teması değil hazır tema var blogumda.....http://tatilduragi.blogspot.com.tr/ sitemi incelerseniz ve katkıda bulunursanız çok memnun olurum hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu dışı yorumlarınızı iletişim kanalı aracılığıyla sorarsanız memnun olurum.

   Sil
 6. Merhaba konuyla ilgili olarak bir sorum olacak. Uzun kuyruk kelimede örneğin kemik gözlük modellerinde ilk 1-2 sıradayız, gözlük modellerinde de 30-40.sıradayız diyelim. Yeni hedefimiz gözlük modellerinde de ilk sıralar....Sizce burada odaklanılan uzun kuyruk kelimeyi değiştirip yazımızı düzenlemek mi yoksa başka bir yazı yazıp gözlük modelleri kelimesini öne çıkarmak mı olmalıdır? yani gözlük modelleri kelimesinde de ilk sayfa hedefi nasıl gerçekleştirilebilir ?

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.