Tp Link Modem Kurulumu Resimli Anlatım

Evinize yeni bir internet bağlantısı gerçekleştirdiyseniz ve şirket olarak kararınızı Dsmart ya da TTNet olarak verdiyseniz bağlantıyı gerçekleştirmek için verdikleri modem yüksek ihtimalle Tp Link olacaktır. Az önce bahsettiğim firmalar genellikle sabit markalarla çalışırlar ve siz de internet kurulumunu gerçekleştirmek ya da teknik desteğe ihtiyaç duymadan işlerinizi halletmek isterseniz bu markalara ait ayarları bilmek zorundasınız.

İnternetine kavuşma heyecanı içerisindeyken yaşanabilecek en büyük zorluk ilk bağlantı ayarlarının yapılmasıdır. Bu noktada ben de tp link modem kurulumu resimli anlatım ile yaşama ihtimaliniz olacak zorluğu ortadan kaldırmayı amaçladım.

tp-link-modem-kurulumu

Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak tp link modem arayüz ayarlarına girmeniz gerekmektedir. Bunun için tp link modem ip adresi olarak tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basın.

Karşınıza tp link modem arayüzü şifresi ekranı gelecek . Kullanıcı adı ve şifre ekranına her ikisine de admin olarak yazıp giriş yapın.

Karşınıza çıkan menüden “hızlı başlat” seçin ve sihirbazı çalıştırın.

tp-link-modem-arayüz

Hızlı kurulum size saat dilimini soracak. Ankara-İstanbul için yazılı olanı seçin ve ileri butonuna basın.

Bir sonraki ekran servis sağlayıcısı ile ilgili bilgiler soracak. Siz 3. seçenek olan PPPoE/PPPoA ‘yı seçin

tp-link-modem-ip-adresi

İleri butonuna basıp devam ettiğinizde kullanıcı adı ve şifre ekranı sizi karşılayacak. Bu internet sağlayıcısına başvurduğunuz zaman size verdikleri xxx@ttnet şeklindeki mail adresi ve şifre bilgisinde yazmaktadır.

tp-link-modem-arayüzü-şifresi

Kablolu bağlantı için buraya kadar yapılan ayarları eksik olarak tamamlamış olmanız gerek. Bundan sonraki adımlar kablosuz bağlantı için geçerli olacaktır. Şimdi bu adımları birlikte yapalım :

Kablosuz ağın aktif olması için access point seçeneği etkin seçilmeli. Daha sonraki ayarları resme göre yapabilirsiniz.

tp-link-modem-giris

  • SSID : Kablosuz ağ adı. İstediğiniz ismi girebilirsiniz.
  • Ön paylaşımlı anahtar : kablosuz ağınız için şifre

Bu ayarlamaları da yaptıysanız ileri butonuna basarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. Modem bu aşamadan sonra yeniden başlayacak, bu yüzden 1-2 dakika internet bağlantınızın gelmesi için beklemeli ve modemin enerjisini kesmemelisiniz.

Şimdi yaptığınız ayarlamaları test etmek amacıyla herhangi bir internet sayfasına girişi deneyebilirsiniz.

Yaşanması muhtemel problem :

Eğer ki yukarıda bahsettiğim web arayüzüne bağlanamıyorsanız bir başka deyişle tp link modem giriş ayarlarını çalışmadıysa olası bir kaç problem vardır :

1-Bilgisayarınız otomatik IP alma özelliği kapalıdır.

  • Bunu açmak için başlat > denetim masası > Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle > bağdaştırıcı ayarları değiştirin > yerel ağ bağlantısı nı bulun.
  • Yerel ağ bağlantısı üzerine sağ tıklayıp özellikleri seçin.
  • Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) fare ile çift tıklayın.
  • Açılan penceredeki ayarları aşağıdaki gibi yapın ve Tamam’a tıklayın.

internet-baglanti-secenekleri

2- IE tarayıcınızı yapılandırın (windows XP)

Tarayıcınız adsl modem için uygun ayarlara sahip olmamış olabilir. Bunun için :

  • Tarayıcınızı açın ve üst menüden araçlar > internet seçenekleri ni seçin.
  • Bağlantılar sekmesinden asla bağlantı numarası çevirme yi seçin ve tamam a tıklayın.

Son Sözler

TP link modem kurulumu için yapmanız gereken ayarları basitçe sizlerle paylaştım. Eğer daha önce şifre vs değiştirip de arayüze ulaşımıyorsanız modem arkasında reset butonu var. 8-10 saniye basılı tutarak modemi varsayılan ayarlara resetleyebilirsiniz. Son olarak kurulumun video lu halini de paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.