Hit Getiren Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır

Blogunuzun ziyaretçi trafiğinden %100 memnun musunuz ? Okuyucularınızdan yeterli yorumu ve etkileşimi alıyor musunuz?Yazılarınız yeterince sosyal medyada paylaşılıyor mu?Eğer bu sorunuzun cevabı HAYIR! ise etkileyici tanıtım yazısı yazmanın ve farklı sitelerde yayınlatmanın sizi yukarıdaki sorular konusunda memnuniyetinizi artıracağınız söyleyebilirim.Peki insanların ilgisini çekecek, bana hit getirecek tanıtım yazısı nasıl yazılır ?

134935994

Bu sorunun cevabını vermeden önce neden farklı sitelerde sitemizi tanıtmak isteriz ve bu bize ne kazandırır ondan bahsetmek istiyorum :

Tanıtım yazısı nedir ?

Aslında temelde bir ürün hakkında gerekli bilgileri verip farklı sitelerde yazınızın yayınlanması bir bakıma reklamının yapılması diyebiliriz.Fakat burada benim bahsedeceğim ürün blogumuz.Blog dünyasında ister reklam amaçlı bir yazı olsun isterseniz yazınızı yayınlatmak istediğiniz siteye uygun bir yazı olsun bu da tanıtım yazısı olarak adlandırılıyor.

Örneğin blog açmak konusunda yayınladığım yazımı daha fazla kişiye ulaştırma gayretindeyim.Bunun için 2 farklı sitede tamamen özgün bir yazı yayınladım ve yazı içerisinde kendime link verdim.Bu bir örnek teşkil eder.Bunun yanında bazen ürünler konusunda detaylı bir inceleme yazısı yazıyoruz.Bu da bu kategoriye girmektedir.

Son zamanlarda fark ettiyseniz EhliBlog artık yabancı sitelerin de dikkatini çekmekte ve ürün sahipleri kendi ürünleri için yazılar yazdırmaktadır.Aşağıdaki iki yazımı kontrol edebilirsiniz :

Tanıtım yazısı ne işe yarar ?

tanitim-yazisi

Eğer bir ürün satışı gerçekleştiriyorsanız birinci ağızdan inceleme türünden yazılar kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilir.Çünkü site sahibine okuyucuları güveniyorsa reklam yazısında da yanlış bir şeyin olmayacağını düşünür.Daha bir önemle yazıyı okur.Bu da ürün satışınızı artırır.Kategorinizde yer alan populer bloglarda yazınızı ne kadar çok yayınlarsanız o kadar geri dönüş alacaksınız.

Ürün konusundaki durum bu.Peki blogumuz için faydası nedir ?

Bir blog yazarı olarak amacımız maksimum sayıda kişiye ulaşmak ve blog yazarak para kazanmak.Bu mücadelede kimi zaman sadece sosyal medyada yer alan ve arama sonuçları ile sitemize gelen okuyucular yetmeyebiliyor.Bunun için oturmuş bir okuyucu kitlesine sahip sitelerin okuyucularını sitemize çekmek ve kendimize yeni market oluşturmak şüphesiz ihtiyacımız olan şey.Bunu da bu tür yazıları farklı sitelerde yayınlayarak elde edebiliyoruz.

Bu birinci faydası.Gelelim ikinci faydasına

Yerleşmiş bir kural değildir ama birisi sitenizde yazı yayınlamak istediği zaman en az şu iki şeyi sizden isteyecektir.

  • 1 adet anahtar kelimesi için link
  • sosyal medya profil linki

Sosyal medya profil linkini nofollow kabul edersek en az 1 adet dofollow link vermeniz gerekiyor.

Yazıyı yayınlatan kişi blogundaki bir yazı için backlink almış olacağından googla da yükselmek adına bir adım atmış olacaktır.Bildiğiniz gibi backlinkler, google gözünde doğru sitelerden alındığında sitenize değer katan önemli sıralama faktörüdür.

Tavsiye yazı : Ücretsiz backlink nasıl alınır ?

Tanıtım yazısı nasıl yazılır ?

tanitim-yazisi-2

Gelelim yazımızın ana konusuna: Burada iki noktaya öncelikli olarak dikkatinizi çekmek istiyorum.Kimi zaman yaptığımız bir çalışma hakkında kendimiz bir yazı yazamayabiliriz.Örneğin bana EhliBlog hakkında bir yazı yaz deseniz sanırım 100 kelimeyi geçemeyebilirim :).Bu yüzden başkasının gözüyle blogunuz nasıl gözüküyor bunu merak edip yazı yazdırabilirsiniz.Kıstas olarak da aşağıda bahsettiklerimi talep edebilirsiniz.

Artık özgün olmalı, hiç bir yerde yayınlanmamış ve yayınlanmayacak olmalı gibi konulardan bahsetmek istemiyorum.Bunlar bizim olmazsa olmaz şartımız.

Ben her yazımı yazarken uyguladığım düzeni bu tür yazılarda da uyguluyorum.Çünkü muhtemel yeni müşterilerimin karşısına ürünümü koyuyorum.Eskilerine gösterdiğim özenden daha fazla özen göstermeliyim.Tek fark olarak yazımı kısa tutabiliyorum.Çünkü 4-5 farklı site için yazı yayınlatacağımı düşünürsek her birine özgün ve uzun makale yazmak benim için çok vakit gerektiren bir durum.

Fikir kısmı :

İlk olarak ne yazsam sorusuna cevap vermeye çalışıyorum.Siteyi inceliyorum ve kendi içeriğimle özdeşleştirerek sonuca ulaşmayı hedefliyorum.Bunu yaparken:

İlgili sitenin populer yazılarını inceliyorum.Belki devamı niteliğinde bir yazı hazırlayabilirim diye.Çünkü :

  1. O yazı populer olduysa benim de yazım populer olabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilir.
  2. Populer yazısının devam niteliğindeki yazıyı gören site sahibi yazısında benimkine de atıfta bulunabilir.
  3. Okuyucular tarafından daha fazla ilgi görüp daha fazla paylaşım alabilir.

Buradan yola çıkarak yazımı hazırlamaya başlıyorum:

Yazı kısmı

Yazı için yukarıda da bahsettiğim gibi kendi sitemde yayınlayacakmış gibi aynı titizlikle yazımı hazırlıyorum.Bunun yanında kendi yazımda site sahibinin 1 yada 2 yazısına da link vermeye çalışıyorum.Belki blog sahibi benim yazımı basit bir tanıtım yazısından çıkarıp değerli bir yazı olarak görüp o şekilde değerlendirir.

Yazımı hazırlarken

gibi konulara dikkat ediyorum.

Alıcı ile satıcının netleştirilmesi gereken konular

Genel yazılı bir kural olmadığı için bazı hususlarda iki taraf anlaşmalı.Çünkü daha sonrasında yanlış anlaşılmalar ticaretin bozulmasına neden olabiliyor.İlginç yöntemlere başvurulduğu için her iki taraf adına net olması gereken konuları aşağıda sıraladım :

  1. Yazı anasayfada yayınlanacak mı ?
  2. Yazı içerisinde kaç adet link verilecek ? (Önerim 1 adet)
  3. Ödeme şekli
  4. Yazı kalıcı mı yoksa bir süre sonra silinecek mi ?
Aklınızda bulunsun :

Yazınızı yayınlayacağınız sitelerin sizinle aynı kategoride olmasına özen gösterin.Diğer türlü beklediğiniz etkiyi bulamazsınız.Bunun yanında yazı içerisinde fazla link vermek hem size hem de karşı tarafa zarar verecektir.

Son Sözler

Tanıtım yazısı nasıl yazılır konusunda sizlere geçmiş tecrübelerimden ve forumlardaki işleyişten paylaşımda bulundum.Backlink elde etmenin önemli bir şeklini oluşturan bu tür yazılarla sitenizde kalıcı bir yükseliş sağlayabilirsiniz.Tabii ki doğru blog ile düzgün yazıyı buluşturursanız.Peki blogunuz için bu yönteme başvurdunuz mu ? Faydası nasıl oldu ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.