Blogger Nedir? Özellikleri Ve Sınırlamaları Nelerdir?

Çevrenizdeki herkes bir blog sahibi mi ? Artık benim de bir blogum olsun mu diyorsunuz ?Herkes blogger kullanabilirsin diyor, acaba blogger nedir ? Nasıl kullanabilirim?

Kendisine blog açmayı düşünen çoğu internet kullanıcısı yolun en başında blogger kullanmayı tercih etmiştir.Çünkü daha “acaba bu işin altından kalkabilir miyim” diye düşündüğü şu dönemde para harcayacağı bir sistem kullanmayı istemez.Bu yüzdendir ki ilk aşamada acemi blog yazarları, kullanımı ücretsiz olması sebebiyle bu servisi tercih ederler.Peki ben bu servisi nasıl kullanabilirim, özellikleri nelerdir ?

blogger-nedir

Şunu en başta söylemek isterim ki en basitinden ücretsiz olması sebebiyle tercih edebilirsiniz dediğim bu sistem çok daha ileri seviyede özelliklere sahiptir.bir gmail hesabıyla kolaylıkla başlanabilir. Şu an benim sitem bildiğiniz gibi blogger üzerinde kurulu.Siz de bu servisi kullandıkça blogunuza yazarlar ekleyerek ekip blogu oluşturabilir, adsense ile para kazanma yöntemini deneyebilir, google da ilk sayfaya yükselerek binlerce kişinin takip ettiği bir yazar haline gelebilirsiniz.

Kapsamlı olarak hazırladığım bu yazımda yukarıdakiler ve daha fazlasını bulacaksınız.

Bu servisi kullanabilmeniz için elbette ilk olarak bir blogunuz olması gerekmektedir. Bunu blogger ile blog açma konusunda işlediğim için bu yazımda tekrar bahsetmek istemiyorum.Bu yazımdaki adımları uygulayarak bu sisteme ilk adımı atabilirsiniz.

Şimdi bu platformun özelliklerine yakından bakalım :

Ana Menüler

Sistemin sahip olduğu bir kaç önemli navigasyon menüsü var. Bunlar aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere yeni kayıt oluşturma, blogger tema yükleme, ziyaretçi istatistiklerini görme, yorumları yönetme, eklentilerin yerini değiştirme ve temel ayarları düzenleme menüleri.

blogger-yeni-kayıt

Sizin işlem yapacağınız ve blogunuzu yöneteceğiniz kısım yalnızca bu menüler .

Şimdi soru cevap şeklinde gidelim :

Yeni kayıt nasıl oluşturabilirim ?

Sol tarafta yer alan turuncu yeni kayıt butonuna basarak ilk yayınınızı oluşturabilirsiniz.Yayın için başlık ve açıklama gireceğiniz alan mevcut.Bunun yanında sağ tarafta yazınızla ilgili bir takım ayarlar da mevcut.Bunlara kısaca bakarsak :

YAYIN AYARLARI

 • Etiket : Yazınıza kategori eklemek amacıyla kullanılır.İlk defa etiket verebileceğiniz gibi var olan etiketlerden birini de tercih edebilirsiniz.
 • Program yap: Yazınızın yayınlanma tarihini belirleyebilirsiniz.Bu eski bir tarih olabileceği gibi ilerleyen günler için de planlama yapabilirsiniz.
 • Kalıcı bağlantı: Bu özellikler blogger a sonradan eklenen bir özellik.Yazı url nizin anahtar kelimenize uygun olarak yer almasını sağlamak için kullanılır.Örneğin ben bu yazım için blogger-nedir şeklinde belirledim.
 • Arama açıklaması: Bu kısımda, kullanıcılar google da yazı linkinizle karşılaştıklarında onlara gösterilecek kısa açıklamayı belirtebilirsiniz.

Kalıcı bağlantıl ve arama açıklaması blogger seo ayarları konusunda önemi bir parçayı oluşturur.Bu yüzden bunu tüm yazılarınızdan anahtar kelimenize uygun olarak hazırlamalısınız.

Tüm işlemlerinizi yaptıysanız sağ taraftaki butonlar vasıtasıyla kaydedebilir, ön izleme yapabilir ya da direkt yayına alabilirsiniz :

kayıt-yayınlama

Yazılarıma yapılan yorumları nasıl denetleyebilir ve görüntüleyebilrim ?

Spam yorumlar biz blog yazarlarını üzen ve gereksiz yere vaktimizi çalan davranışlardır.Eğer ki sitenizde yorumları denetlemeden yayınlarsanız alakasız, küfür ve hakaret içeren yorumları da serbest bırakmış olursunuz.

Bunu engellemek için yorum denetleme yapmalı ve onayınıza istinaden yorumları yayınlamalısınız.Bunu yapmak için :

Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar yolunu izleyin ve yorum denetleme kısmını “her zaman” ‘ı seçin.Alttaki kutucuğa ise mail adresinizi yazın.

blogger-ayarlar

İsterseniz yeni yazılara yapılan yorumlardaki denetlemeyi kaldırabilirsiniz.Genellikle yeni yazılar için pek fazla spam yorum gelmez.Benim ayarlarımı siz de kendi blogunuzda uygulayabilirsiniz.

Blogumun hitini nasıl görebilirim ?

Bunun için de menü mevcut.Sol taraftaki menüden İstatistikleri seçerek en çok görüntülenen yazınızı ve hit bilgilerinizi görebilirsiniz.

Blogumu kimler okuyabilir ?

Ayarlar > temel > izinler kısmına gelerek blog okuyucularını sınırlandırabilirsiniz.Normal olarak genel bir blogun herkese açık olması gerekir !

blogger-yazar-ekle

Bloguma yazar nasıl ekleyebilirim ?

Hemen yukarıdaki menüyü izlediğiniz zaman blog yazarları kısmında mail adresiyle blogunuza yazar davet edebilirsiniz.

Adsense reklamları nasıl ekleyebilirim

Blogunuza ilk başladığınız zaman hemen adsense hesabına sahip olamazsınız.Ancak var olan bir adsense hesabınız varsa o hesaba bağlı reklamları ekleyebilirsiniz.Eğer 20 – 30 yazı eklediyseniz ve 5-6 ay gibi bir süre geçtiyse artık sol taraftaki kazançlar menüsünden adsense kayıt olma işlemlerini başlatabilirsiniz.

Farklı eklentileri nasıl ekleyebilirim ?

Blogunuzu zenginleştirmek için farklı eklentiler sistem üzerinde mevcut.Bunların başında google izleyiciler, populer yazılar gibi eklentiler gelmektedir.Bunun için yerleşim > gadget ekle yolunu izleyerek eklentinizi ekleyebilirsiniz.

blogger-eklenti-ekle

Tavsiye yazı : Sitenizi kullanışlı yapacak blogspot eklentileri
BLOGGER’DA LİMİTLER

İyi güzel de blogger da özellikler için herhangi bir sınırla var mı diye sorabilirsiniz.Şimdi bu sınırlar nelerdir birlikte bakalım.

 • Bir hesapla en çok 100 bloga sahip olabilirsiniz.
 • Yayın sayısında herhangi bir sınırlama yok.
 • Yayın boyutu:Bu konuda belirlenmiş bir sınır yok.
 • Yorum sayısı: Bu konuda bir sınırlama yok.Yayınlanmasına izin verdiğiniz tüm yorumlar görüntülenir
 • Resim sayısı : Google plus ‘a geçiş yaptıysanız 15 gbyte lık bir alana sahip olacaksınız.
 • Ekip üyeleri: bir blog en fazla 100 yazar veya yöneticiye sahip olabilir.
 • Etiket sayısı:toplamda 2000 farklı etiket oluşturabilirsiniz ve bir yazı için en çok 20 etiket verebilirsiniz.
Tavsiye yazı : Blog açmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Son Sözler

Blogger nedir ve özellikleri nelerdir diye soranlara açıklayıcı bir yazı hazırlamak istedim.Blog hayatınıza adım atacağınız şu günlerde bu servisi hem acemilik hem de ustalık zamanlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olduğu zaman yorum bölümden sormaktan çekinmeyin.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Blog sahibi olmak isteyenlere ve blogunu yönlendirecek, yönetecek kişilere yine kaynak bir yazı. Bütün bunlara ek olarak söyleyeceğim tek bir sözüm var.Bbloğunuzu sevecekseniz ve bloğa gerekli vakit ayırıp sürekli,düzenli ve tamamen özgün yazacaksanız blog dünyası çok zevkli, sizleri de bekleriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söylediklerinize aynen katılıyorum, teşekkürler yorumunuz için

   Sil
 2. Paylaşım için teşekkürler. Gerçekten çok açıklayıcı ve yararlı oluyor.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.