Word İle Anket Oluşturma Nasıl Yapılır

Word de anket oluşturmak kolay işlem.Yalnız burada zor olan oluşturulan bu formun dijital olarak doldurulmasını sağlayacak formatta kullanıcılara sunmak.Her zaman el yazısıyla doldurulabilir form oluşturma istemeyebiliriz.Kimi zaman da dijital olarak anket gibi formların kişiler tarafından doldurulmasını talep edebiliriz.Peki bu durumda açılır menülü, kutucuklu formlar word de nasıl hazırlanır?

word-anket-olusturma

İlk olarak word de yer alan geliştirici modunu aktif etmemiz gerekiyor.Bunun için options > customize ribbon yolunuz izleyin.Main Tabs menüsü altında developer alt menüsünü göreceksiniz.Yanındaki kutucuğu işaretleyerek OK tuşuna basın.

Word-form-oluşturmak-2

Bu işlemi yaptıktan sonra yeni bir menünün word de ekranın üst köşesinde yerleştiğini göreceksiniz.

Word-form-oluşturmak-3

Hazır taslak mı yoksa sıfırdan mı oluşturacaksınız?

İki farklı yolla form oluşturabilirsiniz.Ya sıfırdan oluşturacaksınız ya da word içerisinde yer alan hazır form aracılığıyla.

Hazır formu kullanmak için dosya menüsünden yeni’ye tıklayın.Taslaklar içerisinde yer alan formları seçip indirebilirsiniz.İndirdikten sonra istediğiniz değişiklikleri yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Word-form-oluşturmak-4

Eğer isteğinize göre form bulamadıysanız ya da sıfırdan kendiniz oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Şimdi boş bir word dosyası açtığınızı düşünelim ve basitten aşağıdaki özelliklerin yazdığı bir form oluşturalım:

 1. İsim-soyisim
 2. Doğum Tarihi
 3. Yaş Aralığı
 4. Telefon No
 5. Cinsiyet

Yukarıdaki soruların cevapları için devoleper menüsü yardımıyla farklı seçeneklerde yanıt alanı oluşturacağız:

1-İsim – soyisim

Bu menü için ideal seçenek text alanı.Kontrol kısmında rich text (kullanıcının format değişikliğine izin verir.) ya da Plain text (kullanıcının format değişikliğine izin vermez) kısmına tıklayarak ilgili text alanını ekleyin.

Word-form-oluşturmak-5

2-Doğum Tarihi

Bu kısım için date picker deniler tarih seçici menüsünü eklemek iyi bir seçenek olacaktır.Bunun için yine kontrol menüsünden “date picker” seçin.

Word-form-oluşturmak-6

3-Yaş Aralığı

Bu kısım için aşağı açılır menü oluşturacağız.Kullanıcılar 20-30,30-40 ve 40-50 yaş aralığında gruplaştırdık.Bu menü yine kontrol menüsü içerisinde “drop-down list” şeklinde yer almaktadır.Seçenekleri belirlemek için Desing mod altında yer alan properties ikonua tıklamalısınız.

Word-form-oluşturmak-7

4-Telefon No

Yine bu alan için rich text alanını kullanacağız.1 adımdaki yolu izleyebilirsiniz.

5-Cinsiyet

Cinsiyet seçimini BAY ve BAYAN olacak şekilde kutucuk ekleyerek çözeceğiz.Bunun için yine kontrol menüsünde check box seçin.Tüm bunları yaptığınız için basit bir şekilde formunuz aşağıdaki gibi olacak :

Word-form-oluşturmak-8

Son Sözler

En basit adımlarla word de doldurulabilir form oluşturma konusunu sizlerle paylaştım.Yukarıdaki adımlarla oluşturduğunuz formunuzu arkadaşlarınıza gönderebilir ve formun doldurulmasını sağlayabilirsiniz.İlaveten devoloper menüsü altında restrict editing ‘ tıklayarak düzenlenmesine izin vermeme işlemini de yapabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Word'ü ya da Excel'i ezbere kullanmayı hiç beceremedim. Sadece işim düştüğünde kurcalayarak amacıma ulaşıyorum. Bu bağlamda anlattığınız konu işime yarayacak teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takipte kalmaya devam edin o zaman.Bu kategoride yazılar yazmaya devam edeceğim

   Sil
 2. İYİ HOŞTA HOCAM TÜRKİYE'DE WORD PROGRAMINI İNGİLİZCE KULLANAN KAÇ TANE ADAM VAR. NEDEN TÜRKÇE VERSİYON ÜZERİNDE ANLATMADINIZ.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam kendim ingilizce versiyonunu kullanıyorum, o yüzden bu şekilde anlatım yaptım.Resimlerin açıklayıcı olduğunu düşünüyorum ama sizce net değil mi ?

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.