Windows.old Dosyası Nedir ve Nasıl Silinir?

Windows’un eski sürümünden 10 versiyonuna güncelleme yaptıysanız eğer sanırım klasördeki dosyalar arasında gezerken windows.old klasörünü fark etmişsinizdir.Üstelik boyut olarak da büyük olan bu dosyanın ne olduğunu merak ediyor ve windows.old silme nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazımda bunu paylaşacağım.

Bu dosya aslında yeni güncelleme ile gelen bir dosya değil. Windows vista ile gelen süreçte eğer sürüm güncellemesi yaparsanız bu klasör otomatik olarak bilgisayarınızda oluşuyor.Çünkü güncelleme yapılırken eski işletim sistemi dosyaları olası geri dönüşler için tutulmak isteniyor.Ola ki yeni sürümü beğenmez ve geriye dönmek isterseniz sadece sistem dosyaları ve her bir kullanıcının ayarlarının mevcut olduğu windows.old dosyasına ihtiyaç duyacaksınız.

windowsold-dosya-silme

Windows.old dosyası eğer herhangi bir işlem yapılmazsa disk içerisinde yer açmak adına 1 ay sonra bilgisayardan otomatik olarak kaldırılıyor.Bu yüzden yeni sürümü kullanmaya devam edip etmeyeceğinize karar vermek için 1 ay süreniz var =)

Windows.old dosyası nasıl silinir ?

Dosya boyutu önceki windows kurulumuna bağlı olsa da ortalama 20 gbyte boyutunda.Bu yüzden yeterli alanınız yok ve yeni versiyon konusunda da şüphelerinizi ortadan kaldırdıysanız bu dosyayı otomatik silinmeyi beklemeden silmek isteyebilirsiniz.

Eğer sıradan dosya silme işlemini gerçekleştirmek isterseniz maalesef hata mesajıyla karşılacaksınız.Bu yüzden dosyayı silmek için en doğru yöntem Windows disk cleanup aracını kullanmak.Eğer windows 10 kullanıyorsanız başlat menüsüne tıklayın ve disc cleanup yazarak arama yapın.Ya da diğer şekilde bilgisayarım > yerel disk C > sağ tıkla > özellikler > Disk Clean-up (Genel sekmesinde) yolunu izleyin.

windows-old-dosya-silme

Bu yolu izlediğiniz zaman önceki windows sürümünüzün ne kadar yer kapladığını göreceksiniz.Buradaki kutucuğu tik işareti ile işaretleyerek dosyayı silebilirsiniz.

Bu büyük boyutlu dosyayı silmenin herhangi bir olumsuz sonucu yok. Eğer mevcut sürümünüzde memnunsanız ve ben bir daha geri dönmem diyorsanız rahatlıkla silebilirsiniz.

Son Sözler

Windows 1 ay sonra  windows.old silme işlemini yapacak olsa bile siz disk alanınızdaki boş yeri artırmak adına manuel olarak kaldırabilirsiniz.Versiyonlar arası güncelleme işlemi yaptığınızda muhakkak karşılaşacağınız bu dosyayı yukarıda bahsettiğim şekilde rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. maalesef silmiştim fakat windows 10 da sorun yaşayınca sıfırlama ile düzelttim fakat bu seferde windows 10 u windows old olarak koydu ve maalesef temizlenmiyor yok thruderintall izni, sistem izni ve pc ismi ile izin verilmeli diyor. sinir oldum. windows 10 ile devam etmek istiyorum ama bu windows old sinir etti.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.