WhatsApp Nasıl Kullanılır – En İyi 10 Özellik

Görüntülü teknoloji ne kadar gelişse de anlık mesajlaşma servisleri hala geçerliliğini korumaya devam ediyor.Özellikle internetin artık her telefona girmesi ile klasik mesaj sistemi yerini anlık mesajlaşma servislerine bırakmış durumda.Bu servislerin en başında da whatsapp gelmektedir.Peki hemen hemen herkesin telefonunda kurulu olan bu uygulamayı yakından tanımak ve muhtemelen okuduğunuzda şaşıracağınız özelliklerini bilmek ister misiniz ?

Bu yazımdaki amacım daha çok sık kullandığımız bu uygulamanın etkili özelliklerinden bahsetmek.Fakat yine de bu uygulamayla yeni tanışan ve whatsapp ne demek - whatsapp kullanımı konusunda bilgi almak isteyen okuyucularım olabilir düşüncesiyle kısa bir giriş yapmak istiyorum :

whatsapp-nasil-kullanilir

WhatsApp nasıl kullanılır ?

Whatsapp kurulu olduğu telefonlarda, herhangi bir şebeke ücreti ödemeksizin sadece internet bağlantınızı kullanarak anlık ileti göndermenizi sağlayan bir uygulama. Şu anda iPhone, BlackBerry, Android, Windows Phone cihazlar için destek veren uygulama ile sadece metin mesajlar değil, resim ve sesli görüşme de yapabilirsiniz.

Ortalama 450 milyon kullanıcıya sahip olan uygulamaya sahip olmak ücretsiz.App store ya da google play üzerinden telefonunuza kurabilirsiniz.Telefonunuza mobil numaranız ve isminizle kurulum yaparak rehberinizde olup da uygulamayı telefonuna yükleyen tüm arkadaşlarınızla yazışabilirsiniz.

Uygulama içerisinde herkese görünür kılınan resim ve isim eklemek mümkün.Ayarlar > Profil yolunu izleyerek isminizi ve profil resminizi değiştirebilirsiniz.Bunun yanında msn messenger da olduğu gibi durum mesajı ayarlamak da mümkün.

Aklınızdaki sorulara kısa bir cevap verdikten sonra şimdi gelelim bu uygulamanın kullanışlı özelliklerine.

Tavsiye yazı : Whatsapp sesli arama - Bilmek istediğiniz her şey

1-Profil resminizi gizleyin

whatsapp-profil-resmi-gizle

Gizlilik ya da başka bir sebepten ötürü profil resminizi gizlemek isteyebilirsiniz.Eğer son sürüme güncellediyseniz uygulamayı Ayarlar > hesap > gizlilik > Profil fotoğrafı yolunuz izleyerek resminizin başkalarına gösterilmesini engelleyebilirsiniz.Menüye girdiğiniz zaman birden fazla seçeneğin olacağınız göreceksiniz.Size hangisi uygunsa onu tercih edebilirsiniz.(Herkes – kişilerim – hiç kimse)

2-Silinen mesajlar nasıl geri yüklenir?

Sizler başkalarıyla yazıştıkça mesajlarınız silmeden uygulama içerisinde saklanır ta ki siz elle silene kadar.Eğer bir sohbeti yanlışlıkla sildiyseniz ve geri yüklemek istiyorsanız bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

Whatsapp siz silseniz bile 7 gün öncesine kadar tüm sohbet verilerini yedekliyor.Eğer uygulamayı kaldırıp tekrar yüklerseniz eski mesajların geldiğini göreceksiniz.Bunu nasıl yapıyor derseniz aslında sd kartınızda /sdcard/WhatsApp/Databases yolunu izlerseniz -msgstore.db.crypt adlı bir yedek dosyası göreceksiniz.Bu dosya sizin alınan otomatik yedeğiniz.Bunu herhangi bir editör yardımıyla açarak da mesajları görebilirsiniz.

Peki 7 günden önceki mesajlara nasıl ulaşabilirsiniz ?

Yine aynı klasörde aşağıdakine benzer dosyalar göreceksiniz.Bunlar ara ara alınan yedek dosyaları.

msgstore-YYYY-AA-GG.1.db.crypt

Buradaki gösterim yıl-ay ve gün şeklinde.Hangi tarih size yakınsa o dosyanın adını standart yedek dosyası ile değiştirn.(-msgstore.db.crypt ).Son olarak uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyin.

3-Aynı anda birden fazla kişiye mesaj gönderin

whatsapp-coklu-mesaj

Kandil ve bayram günlerinin vazgeçilmezi =).Eğer birden fazla kişiye aynı anda mesaj göndermek istiyorsanız bunu kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Uygulama açıkken üst taraftaki menü tuşuna basarak yeni yayın ‘ı seçin. Daha sonra listeden mesaj göndermek istediğiniz kişileri tek tek seçerek mesajınızı oluşturup gönderebilirsiniz.

Tabii aynı kişilere sürekli mesaj gönderiyorsanız mantıklı olarak grup oluşturmak.

4-Profil resimlerini kaydedebilirsiniz

Normalde arkadaşlarınızın profil resimlerine tıkladığınız zaman onların resimlerini görebiliyorsunuz fakat aynı anda görmek ve bilgisayarınıza kolayaca kaydetseydiniz fena mı olurdu?

Whatssapp aslında bu resimleri sd kartınızda saklıyor.SD card > WhatsApp > Profile Pictures yolunu izlerseniz rehberdekilerin profil resimlerini görebilirsiniz

5-Görsel dosyaların otomatik inmesini engelleyin

Uygulamanın varsayılan ayarlarında internet bağlantınız olduğu anda size gönderilen resim ve videolar otomatik olarak telefonunuza iner.Eğer mobil bağlantı kullanıyor ve kota sıkıntısı yaşıyorsanız her türlü medya dosyasının size sorulmadan telefonunuza inmesini istemeyebilirsiniz.

Ayarlar > sohbet ayarları > medyayı otomatik indir yolunu izleyerek hangi durumda dosyanın inmesi gerektiğiniz ayarlayabilirsiniz.

Mobil bağlantıda kota sıkıntınız yoksa otomatik indirme uygun çözüm olabilir.Diğer türlü WiFi’ye bağlıyken seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

6-İstatistiklerinizi merak ediyor musunuz ?

Şimdiye kadar aldığınız gönderdiğiniz mesajların ne kadar olduğunu merak ediyorsanız bu bilgiye kolayca ulaşabiliriniz. Ayarlar > Hesap > Şebeke kullanımı yolunu izleyerek gelen giden mesaj sayısı, harcanan internet kullanımı gibi bilgileri görebilirsiniz.

7-WhatsApp’a bağlı telefon numarasını değiştirin

Yeni bir hat mı aldınız mı, eski numaranızı artık kullanmak istemiyor musunuz ?Yeni numaranıza eski sohbet bilgileriniz kaybolmadan geçmek mi istiyorsunuz ?Numaramı değiştireceğim ama eski sohbet geçmişimin kaybolmasından korkuyorum diyorsanız telaşa gerek yok, kolay bir şekilde numara değişikliği yapabilirsiniz.

Ayarlar > Hesap > Numaramı değiştir yolunu izleyerek yeni numaranızı ekleyebilirsiniz.Yeni numaranızla sms almanız gerektiğini unutmayın.

8-Kilit ekranında whatsapp mesajlara cevap verin

Anlık mesajlaşmanın en sinir bozucu tarafı karşın tarafın sizin kadar hızlı olmaması :(.Cevap bekleyen bir mesaj gönderdiğinizde kısa sürede cevap gelmezse otomatik tuş kilidi aktif olacak.Mesaj geldiğinde ise tuş kilidini açıp, uygulamayı tekrar açmanız lazım.Bu da her mesaj için can sıkıcı bir operasyon.

whatsapp-bildirim-ayarlari%25255B5%25255D[1]

Bu derdinize çözüm olması açısından telefonunuz kilitli olsa bile kilit ekranı üzerinde direkt mesaj gönderebilirsiniz.

 • Seçenekler > Ayarlar yolunu izleyin.
 • Bildirimler’e tıklayın.
 • Açılır pencere bildirimi menüsüne tıklayın.Sizlere 4 farklı seçenek sunulacak.Bunlardan en sonda olan Açılır pencereleri her zaman göster ‘i işaretleyin.

daha detaylı bilgi için burayı tıklayın.

9-Grup içerisinde mesajımı kimler okumuş ?

whatsapp-grup-mesaj

Önemli bir bilgi değil mi =). Bazen grup içerisinde mesaj atarız fakat herkes sorunuza dönmemiş olabilir.Acaba mesajı okudu mu sorusu kafanızı tırmalıyordur.En iyisi birebir mesajlaşmada olduğu gibi okundu bilgisini görmekte geçiyor.Peki nasıl ?

Grup içerisinde mesaj attığınız zaman mesajınız üzerine 2 saniye basında üst tarafta bir menü belirecek.”İ” olarak gözüken ikona tıklarsanız mesajınız kime ulaşmış ve kim okumuş bunu görebilirsiniz.

10-Önemli sohbetler için kısayol oluşturun

whatsapp-kullanimi

Çok sık sohbet ettiğiniz kişileri telefon masaüstüne taşıyarak daha hızlı bir şekilde sohbet ekranına ulaşabilirsiniz.Bu sıklıkla mesaj gönderdiğiniz sevgiliniz, eşiniz olabileceği gibi herhangi bir grup da olabilir.

Herhangi bir kişi ya da grup için kısayol oluşturmak için kişi ya da grubun üzerine uzun süreli dokunun ve açılan menüden sohbet kısayolu ekle yi seçin.

Son Sözler

Whatsapp nedir ve whatsapp nasıl kullanılır sorularının yanıtından başlayıp farklı özelliklerine değinerek komple bir rehber olacak bir yazımı sizlere sundum.Hattınıza tanımlı bir internet paketiyle dünyanın her yerindeki insanlarla sesli ve yazılı görüşmenizi sağlayan bu uygulamanın umarım en azından daha önce duymadığınız bir özelliğine bu yazım vasıtasıyla ulaşmışsınızdır.Bu yazımı paylaşarak belki arkadaşlarınızın da yeni bir özelliği keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. silinen mesaj kısmı çok faydalı. Tşk

  YanıtlaSil
 2. Silinen mesajlar geri yükleme konusunda çok faydalandım sağolun.

  YanıtlaSil
 3. Efsane bir paylaşım olmuş hocam, çok detaylı bir yazı.

  YanıtlaSil
 4. Peki whatsapp hikayem nasıl çalışıyor? Karşı tarafta ekli değilsem bana yine snap gelir mi?

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.