Google Analytics Hesabına Kullanıcı Ekleme

Google analytics, sitemizin ziyaretçi davranışını ölçtüğümüz ve ücretsiz kullanabildiğimiz harika bir araç. Bu araç sayesinde sitemizi kaç kişi ziyaret etmiş, hangi yazılarımızı okumuş, ne kadar süre sitemizde kalmış, hangi yazıdan sonra sitemize terk etmiş gibi bilgiler ve daha fazlasına bu araç aracılığıyla ulaaşbiliyoruz.Bu aracı daha yakından tanımak adına sizlerle farklı yazılar paylaştım.Bu yazımda da google analytics kullanıcı ekleme konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

google-analytics-kullanici-ekleme

Bir blog yazarı olarak zaman zaman okuyucularım bu aracı kullanırken verileri daha iyi anlamak adına sorular sorabiliyor.Böyle bir durumda onlara yardımcı olmak için hesap bilgilerine ihtiyaç duyuyorum.Fakat tüm google hesabını kapsayan bu bilgileri ikinci bir şahsa vermek güvenlik riski doğuruyor.Haliyle kimi zaman okuyucularım bu yöntemi tercih etmek istemiyor.

Eğer siz de bir gün seo danışmanıyla çalışmak zorunda kalır ve çalışma sonucunu göstermesi için hesabınıza bağlanmasını isteme durumuyla karşılaşırsanız ya da sitenizi satışa çıkarıp trafik bilgilerini kanıtlamak zorunda kalırsanız hesap bilgilerini vermeden rolünü tanımlayacağınız kişilere erişim yetkisi verebilirsiniz.İşte detaylar :

Google analytics kodu ekleme işlemini yaptığınızı varsayarsak;

  • İlk adımda analytics hesabınıza giriş yapın.
  • Üst menüde yer alan yönetici sekmesine tıklayın.
  • 3 sütuna ayrılmış bir menu göreceksiniz.Ortada yer alan mülk menüsünde kullanıcı yönetimi ni seçin.Birden fazla siteniz varsa hangi site için izin vermek istiyorsanız onu seçin.

google-analytics-kullanici-ekleme

  • Şunun için izin ekleyin kutucuğuna ikincil hesabın mail adresini yazın.Haber vermek için alttaki kutucuğu da işaretleyebilirsiniz.

image

Kullanıcı İzinleri

Yukarıdaki adımları uygularken farklı izin seçenekleri ile karşılaşacaksınız.Bu izinlerin ne anlama geldiği konusunda ayrıntı vermek gerekirse :

  • Kullanıcıları Yönetme: Hesap kullanıcılarını yönetebilir (kullanıcıları ekleme/silme, izin atama). Düzenleme veya Ortak Çalışma'yı içermez.
  • Düzenleme: Yönetim ve raporlara ilişkin işlevleri yerine getirebilir (ör. hesapları, mülkleri, görünümleri, filtreleri, hedefleri vb. ekleme/düzenleme/silme) ve rapor verilerini görebilir. Ortak Çalışma'yı içerir.
  • Ortak Çalışma: Kişisel öğeler oluşturabilir ve bunları paylaşabilir. Paylaşılan öğelerde ortak çalışabilir (örneğin, bir gösterge tablosunu veya notu düzenleyebilir). Okuma ve Analiz'i içerir.
  • Okuma ve Analiz: Rapor ve yapılandırma verilerini görebilir, raporlardaki verileri kullanabilir (ör. tablo filtreleme, ikincil bir boyut ekleme, segment oluşturma), kişisel öğeler oluşturabilir, bunları paylaşabilir ve paylaşılan öğeleri görebilir. Paylaşılan öğelerdeortak çalışamaz.

Genellikle okuma ve analiz yetkisi standart kullanım için yeterlidir.

Tavsiye yazı : Google analytics kullanımı # Önemli ipuçları

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra mail adresinizi yazdığınız kişi bilgilendirme maili alacak.Kendi google analytics hesabına giriş yaptığında ise sizin sitenizin belirlenen yetkilerde kendisine tanımlandığını görebilecektir.

Yetki nasıl değiştirilir ?

Ola ki yetki verdiğiniz kişilerin sınırlarını değiştirmek ya da tamamen kaldırmak isterseniz kullanıcı yönetim ekranına gelerek ilgili mail hesabı için açılır menüye tıklayıp işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

image

Son Sözler

Google analytics kullanıcı ekleme için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.Sürekli çalıştığınız seo danışmanınız varsa ya da anlamadığınız bir durumu açıklamasını istediğiniz kişinin hesabınıza bağlanması için bu şekilde erişim yetkisi verebilirsiniz.Güvenliğin son derece önemli olduğu günümüzde, tüm google hesaplarınızı içeren şifrenizi kimseye vermek istemezsiniz değil mi ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.