Chrome ‘da Geçimişi Otomatik Silme

Tarayıcılar daha önce girdiğiniz sitelere sonradan da girmek istersiniz gibilerinden masumane bir sebepten ötürü web geçmişinizi belleklerinde tutarlar.Fakat bu aslında sizin istemediğiniz bir durumsa bunu farklı alternatifler için engelleyebilirsiniz.Geçmiş yazılarımda internet geçmişi otomatik silme konusunu tüm tarayıcılar için paylaşmıştım.Bu yazımda ise chrome geçmişi otomatik silme konusunu sizlerle paylaşacağım:

Chrome piyasa çıktıktan sonra en çok tercih edilen ve internet explorer’ı tahtından eden önemli bir tarayıcı.Web tasarım olsun, sık kullanılan listem olsun daima chrome kullanırım.Benim gibi bu tarayıcının tiryakisi olanlar eminim arkalarında iz bırakmadan gezmenin de cevabını arıyor olacaktır.

chrome-geçmişi-otomatik-silme

Bildiğiniz gibi her zaman kişisel bilgisayarımızı kullanmıyor olabiliriz.Ortak kullanımda olan bilgisayar kullanırken ya da kişisel bilgisayarımızı birisinin kullanımına bırakırken tarayıcının geçmişini silmek isteyebilirsiniz.

Manuel olarak silmek

Eğer şimdiye kadar geçmişi otomatik olarak silmeye ayarlamadıysanız ya da ben istediğim zaman elle sileyim derseniz bu alternatifi seçebilirsiniz.

Bunun için tarayıcınızın adres satırına chrome://history yazıp enter’a basın.Ya da sağ taraftaki menü butonuna basarak geçmiş ‘ e tıklayın.

Tarama verilerini temizle butonuna basın :

chrome-geçmişi-manuel-silme

Açılan pencerede ne zamandan beri silmek istediğinizi seçin.

chrome-geçmişi-manuel-silme-2

Hangi öğelerin silinmesini de ayarladıktan sonra tarama verilerini temizle butonuna basarak işlemi başlatabilirsiniz.

Eğer tüm siteleri değil de seçerek girdiğiniz siteleri silmek isterseniz bu da mümkün.Aynı ekran üzerinde sitelerin yanındaki kutucukları işaretleyerek seçilen öğeleri kaldır butonuna basarak silebilirsiniz.

chrome-geçmişi-manuel-silme-3

Otomatik Silmek

Tarayıcıyı kapattığımda girdiğim tüm site bilgilerinin silinmesini isteyebilirsiniz.

  • Bunun için menü tuşuna basarak ayarlar ı seçin
  • Sayfa sonundaki gelişmiş ayarları göster’e tıklayın.
  • Gizlilik menüsü altında içerik ayarları butonuna tıklayın.

chrome-geçmişi-otomatik-silme-2

Yerel verileri sadece tarayıcımdan çıkana kadar koru seçeneğini seçerek sağ alt köşedeki bitti butonuna basın.

chrome-geçmişi-otomatik-silme-3

Eğer tüm kişisel verilerinizi komple kaldırmak istiyorsanız Click#Clean eklentisini kurarak yapabilirsiniz.

Son Sözler

Sık kullanılan tarayıcımızda arkasında iz bırakmadan sörf yapmak isteyenler için gerekli ayarları paylaştım.nutmadan ! Chrome geçmişi otomatik silme işleminin geçerli olması için yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra tarayıcıyı kapatmayı unutmayın.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.