Blog Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

blog-acmak
Blog dünyasında populer olan kişileri gördükçe artık internet kullanan herkesin sorduğu yaygın bir soru : Blog açmak için ne yapmalıyım ?Bu sorunun ne kadar kolay gözüksede çok kolaydır diyebileceğim bir cevabı yok.Çünkü burada amacımız belirli bir kategoride özgün ve faydalı yazıların olduğu, insanların aramalar sonucunda ulaşabildiği ve bizim de netice olarak sosyal çevremizin arttığı para kazanacağımız bir işten bahsediyoruz.Üstelik bu iş daha çok kısıtlı zamanımızda profesyonel olarak yapmaya çalışacağımız türden olacak. O yüzdendir ki en kolay yoldan direkt olarak blogger blog açma işine girişin ve ilk yazınızı yazın hemen başlayın diyemiyorum.

Evet konumuz blog açmak . Eminim şimdiye kadar internette arama yaptınız ve farklı kaynaklar buldunuz.Her biri farklı şeyler söylüyor olabilir ve kafanız biraz karışmış olabilir. Şimdi onları bir kenara bırakalım ve sizler için hazırladığım kaynak niteliğindeki yazıya odaklanalım.
EhliBLog’a başladığımda sene 2009 du ve blog hayatına yeni başlayan birisiydim.Elbette şimdiki kadar bilgiye sahip değildim.Tabii yıllar geçtikçe yeni şeyler öğrendim ve daha profesyonel bir şekilde yazın hayatımı sürdürdüm ve sürdürmeye devam ediyorum.
Her şeyi bile dahi değilim fakat işin ipuçlarını oluşturan temel şeyleri biliyorum.Bu yüzden de herşeyi olabildiğince basit ve anlaşılır bir şekilde sizlere sunacağım garantisini veriyorum.Sıfırdan başlamayı düşünen birisi olarak neyi nasıl yapacağınızı bu yazımla birlikte öğreneceksiniz.
Her şey kulağa hoş geliyorsa yazımızın ana konusuna geçelim : Blog açmak isteyenlere öneriler :

Neden blog açmalı ve bu topluluğa katılmalısınız ?

blog-topluluğu
Şüphesiz konumuz blog nasıl açılır .Yalnız derinlere dalmadan önce neden sorusuna cevap vermek istiyorum.
Not:Eğer siz bu adımı kendi içinizde hallettiyseniz yazımın bu kısmını hemen atlayabilirsiniz.
 1. Blog yazmak bildiklerini başkalarını aktarıp sosyal bir çevre oluşturmanın en populer yolu.Bugün hangi konu olursa olsun onlarca blog bulmak mümkün.Bunlardan biri de sizinki neden olmasın.
 2. Bildiklerini toparlayıp aktarırken anlatma ve yazma becerinizi geliştirebilirsiniz.
 3. En iyi sebep de elbette PARA KAZANMAK . [blog yazarak para kazanmak]

Blog açmak ücretli mi ?

ucretsiz-blog-acmak
Ücretsiz blog açmak -- Bu biraz da sizin tercihlerinize kalmış bir şey.Cebinizden bir kuruş bile çıkmadan blog açabilirsiniz. Ücretsiz blog servisleri aracılığıyla alan adı, barındırma ve sosyal medya hesapları için ücret ödemezsiniz.Hangi durumda cebimden para çıkacak diye sorarsanız :
 • Ben hiç bir şeye dokunmayayım, bütün işlemler önüme serilsin, sadece yazı yazayım derseniz.
 • Kendi özel alan adım olsun isterseniz
 • Kendime özel temam olsun derseniz
 • Kendi barındırma hizmetim olsun isterseniz
 • Hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükseleyim, bir danışmanım olsun isterseniz bunlar için ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Ücretsiz Blog Açmak Mantıklı mı?

Eğer blogunuzu açacağınız ücretsiz bir servis kullanmayı düşünüyorsanız; blogunuzun ilgili servisin tüm koşullarını sağladığından ve ileride de sağlayacağından emin olmalısınız. Aksi takdirde, emeklerinizin zayi olduğunu ve blogunuzun bir anda silindiğini görebilirsiniz. Öte yandan, ücretsiz blog servislerinin, hizmet koşullarında yapacağı değişikliklere uygun davranmamanız halinde de aynı sonuca çıkabileceğinizi bilmelisiniz.

Eğer açtığınız sitenin geleceği olmasını istiyorsanız, emeklerinizin bir anda ücretsiz blog sağlayıcısının kullanım koşullarında yapacağı bir değişiklikle kaybolmasını istemiyorsanız ve kullanım koşullarını değiştirerek sizi zorda bırakması ihtimalinden çekiniyorsanız; ücretsiz blog servislerini tercih etmeyebilirsiniz. Elbette burada tercih size kalmış ancak ücretsiz bir sunucuda kendi alt yapınızı kullanarak da ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz. Bu konu ile ilgili BEDAVA HOSTING konusunda yazılanları okumanızı tavsiye ederim. Bedava hosting alarak, kendi tercih edeceğiniz bir yazılımla, kendi belirleyeceğiniz kurallar çerçevesinde yayın yapabilirsiniz.

Blog oluşturmadaki adımlar

blog-olusturma-adimlari
Blog açmak ve ilk yazınızı yazmak emin olun yarım saatlik bir iş.Hiç bir kod bilmeden ve özel bir yetenek gerekmeden hızlı bir şekilde blogunuzu açabilirsiniz.Fakat vaktimizi alan, çalışmanızı sağlam temellere oturtabilmek için yapılması gerekenler.
Aşağıda blog oluştururken geçeceğimiz 5 adımı sıraladım :
 1. Blogunuzun konusu
 2. Wordpress mi blogger mı yoksa başka platform mu ?
 3. Alan adı seçimi ve yönlendirmesi
 4. Blog tasarımı
 5. Faydalı kaynaklar

1-Hangi konuda yazacaksınız ?

Ne yazsam sorusu blog hayatınızda sürekli önünüzde olacak geçerli bir sorudur.Fakat siz yeni bir blog yazarı olacağınız için ilk başta belirleyeceğiniz kategori sizin yayın şeklinizi belirleyeceğinden biraz daha önemli hale geliyor.Bir bakıma meslek seçmek gibi.
İnternette niche kavramını sıklıkla duymuşsunuzdur.Tam kelime karşılığını nasıl veririm bilmiyorum ama çoğu blogda “niş” olarak çevrildiğini biliyorum.Bu aslında sizin hedef anahtar kelimenizi oluşturan kavram.Yani olayı genel blogdan alıp daha belirgin konulara yönlendirme işlemi.
Artık genel blog kavramı çok tutulan bir kavram değil.İnsanlar daha daraltılmış konularda blog yazan siteleri tutuyorlar.Örneğin bir blogda hem teknoloji, hem magazin, hem spor haberlerine yer vermek kişisel bloglar için tercih edilecek durum değil.
Gerçek hayatta da böyle değil midir ?
Artık market alışverişlerinde tercihimiz organik diye manavlar, işi sadece süt ürünleri olduğu için peynirciler olmaya başladı.Çünkü bu müşteride “adam bu işte uzman bu yüzden iyisini satıyordur” fikri uyandırıyor.Siz kendi sitenizde de bu hissiyatı uyandırmak istiyorsanız aynı şekilde tek kategoriye yönelmelisiniz.
Bu konuda temel kural ilk olarak hakim olduğunu bir konu bulmaktır.Çünkü blog yazmanın faydası burada ortaya çıkacak.Hem siz gelişeceksiniz hem de çevrenizdekileri o konu hakkında bilgilendireceksiniz.Asla sıkılmayacağınız, hedefinizi hala ulaşamasanız bile “olsun ben yazmaktan keyif alıyorum” diyeceğiniz bir konu olmalı.
 • Hukuk öğrencisiyseniz avukatlık, hukuki konularda yazabilirsiniz.
 • İyi yemek mi yapıyorsunuz?Yemek tarifleri hakkında yazabilirsiniz.
 • Tam bir edebiyat aşığı mısınız ? Kitap yorumları, incelemeleri hakkında yazabilirsiniz. Gibi gibi …
Buraya kadar size somut bir şey sunamayacağım.Bu tamamen sizin kararınız olmalı.Sizi sizden başka kimse iyi bilmiyor.
Diyelim konunuzu belirlediniz.Peki bu konu hakkında insanlar google da arama yapıyorlar mı ?
Daha önce duymuşsunuzdur.Google anahtar kelime aracı ile belirlediğiniz anahtar kelimenin aranma hacmini size sunuyor.Örneğin kitap inceleme konusunda blog açmak istiyorum ve bu konunun google’a yansımasını merak ediyorum.
anahtar-kelime-planlayici
Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere kelime öbeği google da aylık 1900 kez aranıyormuş.Bunun yanında bu konuyla ilgili alakalı kelimeler de aşağıda sıralanmış.
En basit manada yapacağınız ilk analiz bu.İyi bir aranma hacmi olan kelime öbeği tercihiniz olabilir.Tabii bunun daha ilerisi de var.

2-Hangi platfomda yazacaksınız ?

Ücretsiz blog açma siteleri arasında hangi platformu seçeceksiniz sorusu en başta sorulması gereken sorulardandır.Bildiğiniz gibi ben en baştan beri blogger kullanıyorum ve memnunum. (Neden blogger?)Bunun yanında diğer populer platformumuz da wordpress.Daha profesyonel kullanım sunan wordpress, gerek temaları gerek ayarları ile ön plana çıkıyor.
blog-platform
Bildiğiniz gibi blog açma siteleri arasında bazı küçük farklar var.Bunların en başında da hosting konusu gelmektedir.Eğer wordpress tercih ederseniz kendinize barındırma hizmeti almak ve ücret ödemek zorundasınız. Tabii üstteki grafikte de gördüğünüz gibi wordpress de dünyada oldukça popüler bir blog altyapı sistemi olduğundan wordpress'i de tercih edebilirsiniz. Wordpress'te adım adım blog nasıl açılır başlıklı yazıyı takip ederek kolaylıkla wordpresste blog açabilirsiniz. Fakat tercihinizi blogger dan yana kullanırsanız bunun için ücret ödemenize gerek yok.
Size bu noktada tavsiyem küçük bir bütçeniz var ve teknik olarak çok bilginiz yoksa blogger ile başlayabilirsiniz.Eğer teknik olarak bilgim var ve wordpress tercih etmek istiyorum diyorsanız sağlam bir hosting firmasından barındırma hizmeti satın almalısınız. [ Host nedir ]

3-Alan adı seçimi

Bu ne kadar tercih meselesi olsa da alt alan adı yerine kendi alan adınızı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.Neden mi ?
alan-adi-secimi
Blogger da blog açtığınız zaman ilk aşama bir ad belirlemektir.Standart olarak blogunuzu ilk kurduğunuzda “blogadi.blogspot.com“ şeklinde bir siteye sahip oluyorsunuz.Yalnız bu isim akılda kalıcı olmadığı gibi hem profesyonel durmuyor hem de uzun ! Online bebeğinize isim veriyormuş gibi düşünün.Çünkü insanlar internet ortamında site adınız ile bilecek.Daha ilk adımda iyi bir alan adı ile başlamak gelecek için doğru adım olacaktır.
Tavsiye yazı : Peki doğru alan adı tercihi nasıl olmalı
 • Kolay söylenen
 • Kolay hatırlanabilen
 • Mümkünse kısa
 • - ve rakam içermeyen
 • Argo içermeyen
 • Anahtar kelimenizi içeren
 • Çalıntı ve çok yakın ad olmayan (milliyet.com varken miliyet.com almak gibi)
Yapacağınız beyin fırtınasında bunları düşünmelisiniz.Bu arayışınızı biraz kolaylaştıracak bir siteyi de sizlerle paylaşmak istiyorum:
Instantdomainsearch sitesi ile anlık olarak belirlediğiniz adın boşta olup olmadığını bulabilirsiniz.
https://instantdomainsearch.com/

Blog Açmak İçin Nasıl Ucuza Domain(Alan Adı) Alabilirim?

Blog yazarlığına adım atmak isteyen birçok kişi, bütçe konusunda çok net olamıyorlar. Özellikle alan adı bakımından ücret konusu bazen blogculuğa adım atmak isteyen kişilerin gözlerini korkutabiliyor. Ben blog açmak isteyen kişiler için, kısacık bir ara notla ucuza domain almanın yolunu anlatacağım.

Dünyada domain (alan adı) hizmeti veren bir çok firma bulunmaktadır. Ancak bunların en iyisi yaklaşık 62 milyon domain barındıran GoDaddy firmasıdır. Firma her ay düzenli olarak indirimlerini yayınlamakta. 9-10 dolar olan alan adlarında, neredeyse %90 indirimler yapılmakta dönem dönem. Bu indirimleri takip ederek, kupon koduyla; ilk alan adınızı çok daha ucuza alabilirsiniz. Domaininiz için kullanacağınız kupon kodlarını düzenli olarak yayınlayan Godaddy Kupon sitesi www.domainkampanyakodu.com ile domaininizi 3-4 TL gibi rakamlara alabilir, bunun yanında hostinginizi %50 indirimle alabilirsiniz. Blog açmak için hazırlık yaparken, bütçenize katkı sağlaması bakımından; bu tarz kampanyaları takip etmenizde yarar var.

4-Blog Tasarımı

Ne kadar “bir şekilde ben başlayayım, sonra tema değişikliği yaparım” denilse de sitenize bir şekilde ulaşan okuyucu altın değerinde olduğundan onu kaçırmamak adına dikkat çekici, şık bir tema kullanmak gerekir. Blogunuzu açmak istediğiniz çoğu platform ücretsiz tema desteği size sunuyor.Fakat bunlar klasik, basit ve modern görünüme sahip olmuyor.Bu yüzden en başta tasarımcıların yaptığı temaları kullanmak mantıklı olacaktır.Fakat benim bütçem var ve sadece kendime has bir temam olsun isterseniz ki çok doğru karar olur tema yapımcıları ile iletişime geçerek temanızı tasarlattırabilirsiniz.Eğer blogger kullanacaksanız bu konuda yardımcı olurum.
Tavsiye yazı : Doğru tema seçimi nasıl olmalı ?
blog-tema
Blogger kullandığım için biraz bu kategoriye yönelmek istiyorum:
Nasıl bir temaya sahip olmalısınız ?
Blog teması aslında yazarın ve içeriğin bir aynasıdır.Bu yüzden kimse çirkin ve gezinmesi zor bir blogu tekrar ziyaret etmek istemez.Kolay hareket etmek, kolay okuma yapabilmek ister.Düşünün internette bir şey okutmaya çalışıyorsunuz, okuyucularınızdan sürekli ekrana  bakmasını bekliyorsunuz. Okuma alışkanlığımızın olmadığını düşünürsek olabildiğince yumuşak ve okunabilir bir tema tercih etmemiz gerekecek.Bunun yanında bir temada olması gerekenleri sıralarsak :
 • Kolayca hareket edilebilir olması
 • Gözü yormaması
 • İçeriğinize uygun olması
 • Renk uyumuna sahip olması
 • Responsive tasarıma sahip olması [Responsive tasarım nedir]
 • Standart eklentileri içermesi (takip et butonları, ilgili yazılar eklentisi, vs) diyebiliriz.
Uygun temayı nereden bulacağım ?
Themeforest.net sitesi dünyaca ünlü wordpress, blogger gibi temaların satışını yapan bir site.Hemen hemen her kategoride bir tema bulabilirsiniz.
BloggerTr.com benim blogger temaları paylaştığım ve yeni blog tasarımı yaptıracak kişiler ile iletişim kurduğum sitem.Burayı inceleyerek de kendinize blogger teması bulabilirsiniz.Daha fazla tema için ücretsiz blogger temaları bulabileceğiniz adresler konulu yazımı okuyabilirsiniz.
Uygun tasarımı bulduktan sonra blogger tema yükleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

5-Yardımcı kaynaklar

Blog yazarlığı farklı eğitim ve sosyal medya tecrübesine sahip insanlar tarafında icra edilebilir.Bu yüzden özellikle yeni başlayanlar için yol gösterici kaynakları benim gibi bloglar sitelerinde paylaşıyor.Eğer siz de yeni başlayanlardansanız blog dünyası için farklı yol gösterici kaynaklara ihtiyaç duyacaksınız.Özellikle seo konusu bambaşka bir daldır.En basitten başlayarak kendinizi geliştirip profesyonel olma adımlarına yönelebilirsiniz.
Sizler için farklı konularda başucu yazılar hazırlamıştım.Şimdi onları sunmak istiyorum :

Son Sözler

blog-acmak-istiyorum
Biraz cesaret, biraz özveri ve biraz motivasyon…Başlamak yolun yarısıdır.Şimdi cesaretinizi toplayıp başlamanın, pes etmeden, vazgeçmeden ielrlemenin tam zamanı.
Blog açmak istiyorum diyenler için rehber niteliğinde bir yazımı sizlerle paylaştım.Eğer yazmaya istekli iseniz mantıklı bir ilerleyiş ve azimle takip edilesi blog olmanız içten bile değil.Herkes bu ortamda ilerlerken siz neder geride kalasınız ki.Belki de internet ortamında izinizi bırakmak için karar almanıza yardımcı olacak bu yazımı umarım beğenmişsinizdir.Bu yazıyı sabırla okuyup sona kadar geldiyseniz kilit soruyu da sizin yerinize ben sorayım:Blog açmak para kazandırır mı? 2009 dan beri blog yazarlığı yapan biri olarak cevap veriyorum, kesinlikle EVET ! Para kazanma sırası şimdi sizde.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

59 yorum:

 1. Teşekkürler.
  - Bide blogu açtıktan sonra devam ettirebilme süreci var. Onuda unutmamak lazım. Bu yolda öz güvenimizi hiçbir zaman kaybetmemeliyiz.

  YanıtlaSil
 2. Ellerinize sağlık.Gerçekten yeni yeni başladığım blogger hayatımda işe yarar o kadar çok bilgi varki.Hepsinide okudum fakat gerçekten başlarda çok uzun geldi.iyi günler.

  YanıtlaSil
 3. Günümüz internet devri olduğu için, google gibi arama motorlarında blog açmak, konusunu aratan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu kişilere ışık tutan bir makale olmuş

  YanıtlaSil
 4. Wordpress, Blogger gibi sitelerin birçok özelliğini bilmeden fazlasıyla kullanıyoruz. Teşekkürler yazı için.

  YanıtlaSil
 5. En ince detayına kadar anlatılmış teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Blog açmak isteyenlerin okumaları gereken bir makale .

  YanıtlaSil
 7. Blog sitesi açmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir açıklama deposu olmuş. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 8. Gerçekten emek verilerek hazırlanmış bir yazı olmuş TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 9. kapsamlı bir yazı için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba blog lonusu olarak sadece belirli bir kobu secmek yerine genel olarak egitimle ilgili ogrenmeyle ilgili seyler yazmak istesek ne derece dogru olur fikrinizi ogrenebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genel blog kavramı okuyucuya inandırıcı gelmiyor ! Hangi konuda uzmansanız o konuda yazın. Blog konusu bulmak adlı yazımı da okuyabilirsiniz.

   Sil
 11. teşekkür ederim.

  http://espiarandroid.com/

  YanıtlaSil
 12. Merhaba ben blog kurma konusunu arastırırken sitenize denk geldim bir sorum olacak blogdan para kazanılıyo evet ama blogu acar acmaz bir hesabamı bağlamamız gerekiyo yoksa bunu daha sonra ilerleyen zamnlardada yapabiliyomuyuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir hesaba bağlamak zorunda değilsiniz. Sadece adsense için başvuru yaptığınızda hesap bilgilerinize ihtiyaç var.

   Sil
 13. Güzel paylaşım , teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 14. iyi günler ben bir blog sitesi açmak istiyorum ama kendim devlet memuru olduğum için bunu kızıma bir hesap açıp ordan yürütmek istiyorum ancak kızım daha 3 yaşında hesap açarken doğum tarihini öylesine bi tarih atsam ilerde bu işten gelir elde etmeye başlamak istesem sorun olurmu?
  Hadi bu şekilde açtım diyelim sonra bu blog için kendi banka hesap numaramı tanımlasam sıkıntı olurmu? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Kızınızın ismini vermeden normal farklı bir hesapla blog açabilirsiniz. Para kazanma konusuna gelince sitenizde reklam yayınlatmak isteyen ve adsense hesabı için bir banka bilgisi vermek zorundasınız. Memurlukla ilgili prosedürü bilmiyorum ama yine bir eş, dost ya da kendi hesabınızın banka bilgilerini vermeniz gerekir.Blog açtığınız hesapla banka hesapları farklı olabilir. Sıkıntı yok

   Sil
 15. Süper paylaşım tşkler..

  YanıtlaSil
 16. Merhabalar efendim sitenizi büyütmek ve birbirinden lezzetli yemek tariflerine sitemizden öğrenebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.
  http://www.oktayusta-yemektarifleri.com/?m=1

  YanıtlaSil
 17. Yeni arkadaşlar için güzel yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 18. blog yazmak istiyorum ancak benim için para önemli değil önemli olan o kadar emek harcayacağım birilerinin kolay ulaşabilmesi yani popülerliği bunu ücretsiz olarak yapabilir miyim? acil yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu ücretsiz olarak tabi ki yapabilirsiniz. popüler blogların özelliklerini ve popüler yazı oluşturmanın sırlarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Bunlar başlangıç için fazlasıyla yeterli olacaktır. Sonrasında yapmanız gerekenler de temponuzu korumak ve mümkünse artırmaktan geçiyor.

   Sil
 19. Gayet açıklayıcı olmuş emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 20. Güzel vede faydalı bir site.

  YanıtlaSil
 21. Teşekkürler arkadaşlar.

  YanıtlaSil
 22. Ozan Bey merhaba, blogger dan blog acip sonra kendi domainimi kullanmak istiyorum fakat bunun icin bir satin alma parasi mi odeniyor yoksa aylik/yillik ucret mi anlayamadim, her kampanya kendi icinde farkli bir odeme sekli gerektiriyor sanirim..

  YanıtlaSil
 23. Faydalı çok güzel bir site.

  YanıtlaSil
 24. yazı çok faydalı ama ben kendime ait daha güzel bir uygulama buldum. kullanımı editlemesi çok güzel ve kolay bir site hatta siteme göz atıp daha detaylı öğrenebilirsiniz :) www.insensatebeg.wixsite.com/lordisbeg

  YanıtlaSil
 25. Vermiş olduğunuz bilgiler çok aydınlatıcı emeğinize,yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 26. Merhaba günlük tarzında blog acmak istiyorum. Yasadığım ağır bir olay üzerinden hislerimi sosyal alanda dile getirmek istiyorum. Bu konuda yardimci olursaniz sevinirim. Mail adresim silahavuc@gmail.com

  YanıtlaSil
 27. Merhaba gunluk tarzinda blog yalmak istiyorum. Veya bu tarz farkli sosyal mecralar varsa bilgi verir misiniz? Mail adresim silahavuc@gmail.com

  YanıtlaSil
 28. http://enisbaydemir.blogspot.com.tr/
  İşsizim, canım sıkıldı blog açtım ama pek yazı yazma yeteneğim yok. Aklıma bir şey de gelmedi. Bende böyle yaptım. Herkesin konusu başka sonuçta belki bu da lazımdır :)

  YanıtlaSil
 29. Blog açmak için ilk olarak bir alan seçmelisiniz, takip ettiğiniz iyi bildiğiniz onun hakkında makale yazabileceğiniz bir alan olması lazım sonrasında onla ilgili bir alan adı alıp tema kurmalısınız iç seo yapınız, sonrasında güncel bir şekilde makaleler yazarak paylaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 30. Blog yazmak artık bir yaşam tarzı. Kişisel deneyimleri okuyacağımız en iyi mecralar bloglar. Bloglar olmadan hakikaten internette bilgi kaynağı sadece ekşi sözlük ve wikipedia idi. Şimdi ise onlara bakmıyorum artık.

  YanıtlaSil
 31. Merhaba Ehliblog, bir yılı aşan bir süredir blog açmayı istiyodum. Bundan yaklaşık 6 ay önce bloğumu açtım ama şimdi anlıyorum yetersiz bilgi sahibi olduğumu. Mesela domain ve host konularını ben hiç bilmiyordum, biraz hevesim kırıldı açıkçası.Ne yapmalı yeniden mi başlamalı bilemiyorum. Son günlerde de baya düzenlemiştim oysa ( Tabi hala birçok eksiğim var ). Ben blog açmak için wordpressi tercih etmiştim çünkü fotoğraf yüklemem daha kolay oluyordu. Blogspotta ise fotoğrafların önce pc ye aktarılması gerekiyor. Blogu açmaktaki amacım gelir elde etmek değil, bir işim zaten var, hobi amaçlı bir uğraş benim için.Emeklerim boşa gider mi? Sizce ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, blogunuzdaki içerikleri wordpress'ten blogger'a taşımak istiyorsunuz. Anladığım kadarıyla wordpress.com'dan blogunuzu açmışsınız. Bana kalırsa, böyle bir şey yapmanıza gerek yok. Wordpress.com'da da kendi domaininizi kullanabiliyorsunuz. Eğer ayrı bir hosta aktarmak isterseniz, kendi domaininizi kendi hostunuzda kullanırsınız. Yok host işi karmaşık derseniz, o zaman da wordpress.com'da devam edebilirsiniz. Blogger'a aktarmak zorunda değilsiniz yani :) Sormak istediğiniz bir şey olursa yine yazın mutlaka. Keyifli yayınlar!

   Sil
  2. Tekrar Merhaba, cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hem de bu kadar kısa sürede hiç beklemiyordum.Ben wordpressten memnunum aslında ama sizin yukarıda söz ettiğiniz ' host ve domain' konularına takılmıştım.Wordpress ayar değiştirir de bloğum yok olursa diye kaygılanmıştım.Bir de bu şekilde devam etsem yazı ve resimlerim wordpress hafızası doldurur mu mesela? Bir süre sonra bazı yazıları silmek zorunda kalmam değil mi?Sorularım size saçma gelebilir belki ama inanın hiç birşey bilmeden araştıra araştıra birşeyler yapmaya çalışıyorum.Blog sahibi olmak güzel bir duygu.

   Sil
  3. Wordpress kullanım koşullarını vb. değiştirecek olursa bunu maille bildirir. Bir de spam yapmazsanız, kullanım koşulları değişmiş bile olsa %99 blogunuzun kapanması gibi bir durum olmaz.

   Wordpress'in belirli limitlemeleri vardı sanırım ama bunun da çözümü var. Blogunuzun hafızasının dolması gibi bir şey söz konusu olursa, ücretli pakete transfer edebilir ya da host ve domain alarak blogunuzu taşıyabilirsiniz.

   Kesinlikle blog sahibi olmak çok eğlenceli. Bloggerlığa hoş geldiniz, keyifli yayınlar!

   (Bu yorumda bahsettiğim wordpress, wordpress.com'da yer alan ve ücretsiz blog servisi olan wordpresstir.)

   Sil
 32. blog olarak güzel tasarlanmış.

  YanıtlaSil
 33. Merhaba,

  Öncelikle rahatsız ettiğim için özür dilerim ancak bir bloggera danışma ihtiyacı duyduğum için size bu yorumu yazıyorum. Ben blogger da bir blog açmak istiyorum, bunun için bir ücret ödüyor muyuz başında veya yıl içerisinde? Kısacası blogger da bir blog açtığımda herhangi bir maliyeti oluyor mu başında veya yıllar içerisinde... (Tabi özel bir değişiklik yapmadığım takdirde)
  Bir de blogger da resim kotası diye birşey varmış, onu geçince ne oluyor? Ücret mi ödeniyor ya da başka yollardan mı resim yüklenmeye devam ediliyor?

  Bilginiz varsa ve beni aydınlatırsanız çok sevinirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Blogger üzerinden blogunuzu açtığınız zaman, domain kullanmıyorsanız, herhangi bir ücret ödemezsiniz. Domain kullandığınız zamandaysa, domaini satın aldığınız yere yıllık domain ücreti ödersiniz. Yine başka bir maliyetiniz olmaz. Resim yükleme konusunda da bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Eğer bu limite ulaşırsanız, Yandex.Disk-Dropbox-Google Drive seçeneklerini kullanarak devam edebilirsiniz :)

   Sil
 34. Merhabalar

  Biz 5 kişi ortak blog açıp işletmek istiyoruz. Bu konuda bize yardım edebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, blogger üzerinden açacağınız bir blog ile bu dediğinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken, bir gmail adresiyle blogger'a kaydolmak ve yeni blog oluşturmak. Ardından diğer yazarların mail adresleriyle onları da bloga davet etmek... Mail adreslerine davetleri gelen kullanıcılar, daveti kabul ettikten sonra herkes yazılarını göndermeye başlayabilir. =)

   Sil
 35. Çok yararlı bir yazı olmuş :D

  YanıtlaSil
 36. lütfen kısa süre kullanıp sonra kenara itmeyin devamlılık arz eden bloglar her zaman daha iyi ve kalitelidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef böyle bir durum var. Birçok kişi "çok yüksek paralar" kazanmak için blog açmak istiyor. Fakat birkaç ay sonra, blogu atıl halde bir kenara bırakıyor. Bu gerçekten üzücü bir durum. Hiçbir şey değilse, blog için harcanan bir zaman var... :(

   Sil
 37. çok güzel bir anlatım

  YanıtlaSil
 38. güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık,
  herkesin okuması gereken bir yazı
  ben de sizleri bloğuma davet ediyorum,
  yorumlarınızıda bekliyorum :)
  http://alisverisblogumuz.blogspot.com.tr/2017/01/elektirikli-ev-aletleri.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkürler, blogunuzda başarılar dilerim.

   Sil
 39. aradığım tüm soruların cevabını buldum. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 40. Blog ile para kazanma emek,sabır ve süreklilik ile olur, güzel bilgiler var, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Aceleci davranmak, bloglamaya henüz başlayanların heveslerini kırıyor.

   Sil
 41. Açın dostlarım, açın gerisi geliyor, hızlıca kendinizi geliştiriyorsunuz.

  YanıtlaSil
 42. Detayına kadar anlatılmış,emeğinize sağlık 🤗

  YanıtlaSil
 43. Merhaba faydalı yazınız için teşekkürler. Ücretsiz olarak açıldığında da kazanç elde ediliyor mu? Bende bir devlet memuru olarak hobi amaçlı düşünüyorum ve tabi vakit ayırdığım onca yazının bir faydası olmasi beni ayrıca mutlu eder :) profesyonel olarak kurulup açılması için kimden yardım alabilirim ve bunun maliyeti çok ciddi rakamlar mı?
  Profesyonel bir blog açma,reklam ödeme şekilleri hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler. Başarılar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Elbette ücretsiz bir blog açtığınızda da blogunuz üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Birçok kullanıcı blogger tabanlı blogu üzerinden gelir elde ediyor. Ancak uzun soluklu bir blog yaşamı öngörüyorsanız, size bir domain almanızı tavsiye edebilirim. Böylece açmış olduğunuz blog, markalaşma sürecine girecek ve potansiyeli katlanarak artacaktır :)

   Sil
 44. Blog açan ya da blogu olan arkadaşlar bloglarını bu dizine ekleyebilir
  http://dizin.webinya.com/

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.