Adsense İle Para Kazanma İçin 4 Önemli Adım

adsense-para-kazanma

Çoğu blog yazarı kariyerinin ilk yıllarında Google adsense ile para kazanma yöntemine başvuruyor. Bu şekildeki kazanç yönteminin hala işe yaradığını ve geçerliliğini koruduğunu söyleyebilirim.

Adsense para kazanma şeklinin aktif olarak kullanıldığı ortam elbette bloglar.Dünyada hızla bir meslek halini alan blog yazarlığı, ülkemizde de artık yavaş yavaş ama emin adımlar ile bir meslek halini almaya başladı. Hobi olarak başlayan bir çok yazar, belirli bir süreden sonra artık para kazanmak için bloglarını kullanıyorlar.

Blog nasıl açılır konusunu sizlerle paylaştığımda blog yazarak para kazanmak  mümkün diye belirmiştim.Şimdi ise önemli bir kazanç şekli olan adsense para kazanma yöntemleri konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Elbette her şeyden önce bir hesabınız ve bloğunuzun olması gerekiyor. Bu konuları önceki yazılarımda paylaştığım için bu kısmı atlıyorum.

Tavsiye yazı : Adsense kayıt olma 

Yazımı daha gerçekçi kılmak adına en başta aşağıdaki resem bakmanızı rica ediyorum. Gerçekten inanılmaz değil mi? Tek bir reklam tıklaması ile elde edilen gelir 14,69$.Bu size en azından bu sistemin hala çalıştığını ve pazarda yüksek gelir getiren konu ve kelimelerin olduğunu gösteriyor. O yüzden aslında çok zor gibi görünen bir göreviniz olsa da kolay bir şekle çevirmek de mümkün.

Terimleri anlamak

Hesap üzerinde birkaç ölçüm terimleri yer alıyor. CTR (Click through rate), CPC (Cost per click) ve RPM (revenue per thousand impressions) gibi . Şimdi gelin bunların ne anlama geldiğine bakalım :

CTR – (TO) : Tıklama oranı ifadesinin kısaltılmış halidir. Yani gösterilen sayfa sayısına karşılık ne kadar reklam tıklanmış ifadesinin göstergesidir.Örneğin 100 sayfa gösteriminiz var ve 10 tıklama yapılmışsa (tıklama sayısı / sayfa gösterimi) TO’nuz %10 olacaktır.Bu oran size okuyucularınızın sitenizde görüntülenen reklamlarla ne kadar ilgilendiğini gösterir.

CPC – TBM : Tıklama başına maliyet ifadesinin kısa halidir.Adsense her tıklama için aynı ücreti vermez.Reklam verenler kendi ürünlerine göre tıklama başına daha yüksek bir bedel ödemeyi sunabilirler.Bu da sizin daha az tıkla daha çok kazanç elde etmenize imkan verir. Tahmini kazancın tıklama sayısına bölünmesi ile elde edilir.

RPM – (BGBG) : Bin gösterim başına gelir ifadesinin kısaltılmış halidir.Bin gösterim için ne kadar kazanç elde ediyorsunuzun göstergesidir.Örneğin 5 bin gösterime karşılık 40 TL kazandıysanız BGBG ‘ niz 8 tl olacaktır.Bu değer sizin gelir elde etme başarınızı gösterecektir.

Adsense Matematiği

adsense-para-kazanma-yontemleri

Biraz somut adımlarla adsense ne kadar kazandırır sorusuna kısa bir cevap vermek istiyorum.

Kazancınız tam olarak 4 temel ayağa oturtulmuş durumda.

 1. Site ziyaretçi trafiği
 2. Blog konusu ve anahtar kelimeleri
 3. Reklam yerleşimi
 4. Ziyaretçileriniz hangi ülkeden geldiği

Yukarıdaki etmenler sizin kazancınızı doğrudan etkiler.Şimdi gelin bu maddelere ayrı ayrı yakından bakalım :

1-Ziyaretçi trafiği

Sitenizin günlük tıklanma oranı ve ziyaretçi kaynağı kazancınızda önemli rol oynar.Kabaca reklamınız ne kadar çok kişiye görüntülenirse tıklanma ihtimali de o derece yüksek olacaktır.

30 yazı varsa ve her biri günde 100 ziyaretçi alıyorsa ya da 120 yazı var ve her biri günde 25 ziyaretçi alıyorsa kazanmanız için gerekli trafiğe ulaşmışsınız demektir.

Sitenize ziyaretçi gelmezse para kazanmak hayal olur !

Peki ziyaretçi kaynağı ?

Organik ziyaretçi dediğimiz aramalar sonucu sitenize ulaşan kişiler reklam tıklama potansiyeli yüksek kitleyi oluşturur.Çünkü sitenizde alakalı reklam gösterimi olduğunu düşünürsek direkt anahtar kelime araması sonucu sitenize gelen ziyaretçi aynı kelimeyle çıkacak reklamı tıklama ihtimali yüksek olacaktır.

2-Blog konusu ve anahtar kelimeler

Yukarıda bahsettiğim gibi her kelime aynı oranda kazanç getirmiyor.Örneğin reklam verenlerin yemek kelimesine ödediği ücret ile laptop kelimesine ödediği ücret aynı değil.

Amacınız yüksek oranda adsense kazancı sağlamak ise yeni açacağınız blogda bunu bir kıstas olarak sayabilirsiniz.Mevcut blogunuzda ise eğer kategori olarak yakın kelimeler varsa yeni yazınızda onu tercih edebilirsiniz.

Adsense çok kazandıran kelimeleri nasıl bulabilirim?

Adwords kelime aracı analiz yaptığımız zaman aslında bize kelime karşılığındaki reklam ücretini de yansıtıyor: Hedef kelimenizi belirlerken yüksek kazandıran kelimeye odaklanmanız tıklanma karşılığında reklam gelirinizin yüksek olacağını göstermektedir.

adwords-cok-kazandiran-kelime

Bir diğer yöntemimiz de google analytics kullanımı konusunda olacaktır.Eğer analytics ve adsense hesabınızı bağladıysanız geçmiş yazılarınızda size yüksek oranda gelir getiren kelimeleri görebilir ve bundan sonra bu konularda yazmaya gayret gösterebilirsiniz.

analytics-ve-adsense

Örnek olarak ilk 3 sırada yer alan konulara yönelmek bana gelir artışı sağlayacaktır.

3-Reklam Yerleşimi

Reklam adedi ne kadar çok olursa olsu iyi bir yerleşim kadar size fayda sağlamaz.Okuyucuların ilk odaklanacakları yerlere reklamları yerleştirmek daha yüksek tıklama getirecektir.Bu yüzden sayfa aşağıya sürüklenmeden blog tasarımınıza göre header ve yazı üstü-altında reklama yer vermek gerekir.

Resim ve metin reklamların aynı anda aktif olması, 336x280 – 300x250 – 728x90 gibi reklamlar daha fazla kazanç sağlayacaktır.Bu yüzden bu optimizasyonu sitelerinizde kullanmanızı öneririm.

Adsense destek sayfasını ziyaret ederseniz anasayfa ve makale sayfası için aşağıdaki örnekleri verdiklerini göreceksiniz.O yüzden aşağıdaki resimleri sitenize uyarlamanızı öneririm.

AnaSayfa için :

adsense-ana-sayfası

Yazı sayfası için :

adsense-makale-sayfası-1

adsense-makale-sayfası-2

4-Ziyaretçileriniz hangi ülkeden geliyor ?

Bu konuda maalesef çok iç açıcı şeylerden bahsedemeyeceğim. Bildiğiniz gibi hangi ülkeden siteniz görüntüleniyorsa reklamlar da o ülkeye uyarlanmış şekilde çıkıyor.Bununla birlikte Amerika, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerden gelen tıklamaların çok daha fazla gelir getirdiği de kesin. Eğer siteleriniz bu ülkeden ziyaretçi almıyorsa alanlara nazaran aynı değerlerde daha düşük gelir getirecektir. İşin çok iç açıcı olmayan kısmı ise dilimizin o ülkelerden farklı olması ve yine o ülkelerden çok fazla trafik alamamış olmamız.

Eğer dünya çapında yayın yapan blogunuz yoksa kısmen de olsa 4. maddede eksik kalabilirsiniz.Üzülmek yok ! İlk 3 maddedeki adımlara geliştirmeye bakalım =)

Son Sözler

Blog yazarlarının en çok sorular sorup müzdarip olduğu konulardan biri adsense para kazanma.Çünkü artık bazı şeyler eskisi gibi değil.Ziyaretçiler neyin reklam neyin içerik olduğu ayrımını çok rahat yapabiliyor.Özellikle teknoloji blogları daha bilinçli insanlar tarafından ziyaret edildiğinden tıklanma oranı düşük olabiliyor.Bu yüzden elinizden geldiğince farklı yerleşimleri test etmeli ve siteniz için doğru olanı kendiniz bulmalısınız.Umarım adsense ne kadar kazandırır sorunuza uygun cevabı verebilmişimdir.Şimdi söz sizde. Kazanç artıran farklı ipuçlarınız var mı ? Gelirinizin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

28 yorum:

 1. Google Adsense hakkında verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Adsense hakkında kafasında soru olanlar cevaplarını almıştır sanırım.
  Bir kaç gün önce Google Adsense'e başvurduğum için sıcağı sıcağına yazmak istedim:) Google Adsense'e bu kadar çabuk kabul edileceğimi düşünmemiştim açıkçası- bir saat içinde başvuru yaptım, kabul edildim ve reklamları ekledim. İlk olarak reklamları yerleştirmek de zorluk çektim. Biraz araştırınca sizin verdiğiniz grafiğe ulaştım ve reklamlarımı düzenledim. Bakalım Adsense üzerinden ne kadar kazanç elde edeceğim?
  İyi bloglamalar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer E-Posta yoluyla (alparslan.memmedli.7@gmail.com) sitenizi gönderseniz süper olurdu.Lütfen adsenseda ne olduğunu da 1 aydan bir bana söylesiniz...

   Sil
 2. Faydalı bir yazı olmuş admin teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Ahh o para yok mu adı geçince bile ilgi çekiyor :)

  YanıtlaSil
 4. merhabalar.ne yaparsam yapayım youtube kanalım dışında indexletemiyorum blog sayfamı ne googleye ne de başka bir yere... http://kokulutasdunyam.blogspot.com.tr/ düzenli olarak yazılar yazıyorum.ama ne sayfa görüntüleme durumunda bir artış gözlemleniyor ne de reklam tıklamaları oluyor.Açıkçası profesyonel çalışan ya da çalıştığını söyleyen SEO çalışması yapanlara da inanıp para kaptırmak istemiyorum..... Bilgilendirmeleriniz çok faydalı. Deniyorum yazdıklarınızı denemeye de devam edeceğim inşaallah sonuç almaya başlarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani sitelerin indexlenmesi biraz zaman alır. Hızlı bir şekilde index için ara ara google webmaster daki google gibi getir özelliğini deneyebilirsiniz.Aynı zamanda farklı sitelerden link almaya ve wkipedia gibi kaliteli sitelere yazınızdak link vermeye çalışın

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Çok bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 7. Slm arkadaslar. Blogger.com kulanıyorum ama adsense den bir fayda olmuyor ne tıklanma ne reklam hıc bırsey gelmıyor sadece youtube hesabımdakı tıklamalar gozukuyor. adsensede blogger yapıyorum verı yok dıyor. ne yapabılırım arkadaslar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bunun için, ziyaretçi sayınızı ve reklam yerleşiminizi kontrol etmenizde yarar var. Eğer reklam yerleşiminiz iyi değilse, yerleşiminizi iyileştirmeyi deneyebilirsiniz. Adsense reklam yerleşimi başlıklı yazımı okuyabilirsiniz ya da bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz. Birçok forumda adsense yerleşimi yapan arkadaşlar var. Eğer ziyaretçi sayınız azsa, bunu artırmanın çeşitli yöntemleri var. Blogger seo ayarlarını yaparak işe başlayabilirsiniz. Keyifli ve başarılı bir yayın hayatı diliyorum!

   Sil
 8. Merhaba arkadaşlar yeni faaliyete geçirmiş olduğum http://grafiknotlari.com/ blogum için Adsense başvurusu yapsam kabul edilme ihtimali nedir acaba? içeriklerin çoğunu yabancı sitelerden translate yaparak ve kendim üstüne birşeyler ekleyerek yazmaktayım. Şuan başvuru yapsam kabul edilme ihtimali için fikirlerinizi alabilirmiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Adsense onayı almak için etkili ipuçları başlıklı yazıyı okuyarak buna kendiniz karar verebilirsiniz. Ancak yine de sıralamak gerekirse,
   1- İçerik kalitesi
   2- Kullanıcıyı yormayacak tasarım
   3- Adsense politikalarına uygun bir internet sitesi

   ile Adsense başvurusunda bulunabilirsiniz. Keyifli ve kazançlı bir yayın hayatı diliyorum.

   Sil
 9. Çok bilgilendiri bir yazı . Adsenseden gerçek manada para kazanmak için güzel bir sektör belirlemek gerekir diye düşünüyorum . Çünkü artık adsense dünyada tekel halde bunuda sonuna kadar kullanıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sektör de muhakkak önemli ama azim bana göre önce gelir. Çok insan tanıyorum İngilizce niche site açıp, sonra da olmuyor diyerek kapatan. O yüzden, sektör kadar sabır ve süreklilik de gerek.

   Sil
 10. Merhaba. Öncelikle blogda yazdığım yazının kumanda panelimde gözükmemesi ile ilgili ve neden yanında fotoğraf gözükmediği ile ilgili Feedburner'da ayar değişikliği yapmıştım. Sayenizde düzeldi :) onun için teşekkür edeyim önce. Sonrasında da 9 yıldır blog yazıyorum. Bloğuma Adsense reklam almaya başladım bugün itibariyle. Sormak istediğim şu. Kazancı bize nasıl gönderiyorlar? (www.neslicetarifler.blogspot.com)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ziyaretiniz ve kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Sorununuzu halledebilmiş olmanıza çok sevindim. 9 yıl blog yazarlığı yapmanız harika fakat yeni reklam almanız kötü. Keşke en başta bunu da halletseydiniz. :) Adsense ödemelerinizi banka hesabınıza eft olarak gönderiyor. Dilerseniz çek olarak da alabiliyorsunuz ama çek kullanan pek kalmadı. Benim tavsiyem de eft olur, güvenli ve hızlı :)

   Sil
  2. Daha önceden reklam almam konusunda ısrar eden arkadaşlarım olmuştu ama nedense bir türlü cesaret edememiştim. Yeni yeni ikna oldum :) ben şunu anlayamadım, benden kimse banka hesap numarası falan istemedi. Reklamlara tıklanıp belli bir kazanca gelince mi benimle irtibata geçip hesap numarası isteyecekler? Çünkü Google Adsense'e başvururken benden sadece posta adresi istediler.

   Sil
  3. Keşke daha önce Adsense konusunda ikna edebilselermiş :) Adsense sizden banka hesabınızı ve verdiğiniz yazışma adresinizi doğrulamanızı isteyecek. Adres doğrulaması için posta yoluyla pin gönderecekler. Banka hesabı doğrulaması için de bir miktar parayı hesabınıza yatırıp, miktarı girmenizi isteyecekler. Ondan sonra da ödemeleriniz banka hesabınıza otomatik olarak yapılacak.

   Sil
  4. İyiymiş valla :) gözüm kapıda postacıyı bekleyeyim ben :) Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Kafama takılan bir şey olursa size sormamda sakınca yoktur umarım.

   Sil
  5. Ne zaman isterseniz sorabilirsiniz. Fırsat buldukça yanıtlamaya çalışıyorum. :)

   Sil
 11. evet değerli blog yazarları ilk reklam teklifimi kısa sürede aldım ve para kazanmaya başladım, blogumu inceleyebilirsiniz... http://hastaliktakip.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 12. Ya ziyaretçi sayımı yükseltemiyorum ki.Yazılarımı ben çok beğenerek, araştırarak,üzerine ekleyerek yazıyorum.Ama ziyaretçi gelmemesi beni aksi düşünceye itiyor.Yazmayı seviyorum ama nerde hata yaptığımı bilmiyorum.Adsensenin kapısından bile giremiyorum 😃 Girsemde olmayan okuyucularımla nasıl para kazanıcam 😃 ay napmam lazım ? Gerçekten bu durum benim yazılarımın kötü olduğu hissini uyandırıyor.Ne yapmalıyım? FİKİRLERİNİZİ merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Her blog yazarının ümidini kıran bir durumdur sizin bu yaşadığınız. Yazılarınızı beğenerek yazıyor oluşunuz, çok güzel. Ancak sizden ziyade arama motorunun beğenmesi lazım ki; ziyaretçi sayınız artsın. Ziyaretçi sayınız artsın ki; Adsense gelirleriniz artsın.

   Adsense kapısından girememe diye bir şey söz konusu değil. Önemli olan, sitenizin Adsense program politikalarına uyması ve içerik kalitesi. Adsense başvurusunu yaptıktan sonra, Adsense'in onaylamasını bekleyeceksiniz.

   Yazılarınız konusunda da endişe etmeyin. Organik trafik alamama nedenlerini öğrenmekle başlayın işe. :)

   Sil
  2. Bunu yazdiktan sonra takipcilerim o an sifirken bir ay sonra blog mantigini çözdm ve bloglar arası iletisim kurarak takipcilerimi 110 yaptım 😃

   Okunma sayisi icinde gruplara üye olup oralarda yazimi paylastm.baya bir farkedior gercekten 😃

   Ama hala adsenseye üye değilim.Başlarda bilgilendirme amaclı yazdıgm yazılarımı su an sadece icimdekilere göre yaziyorum.Akisina bıraktım.Sizden rica etsem bi bakip yorumlayabilirmisiniz durumum nedir doktor 😃

   Sil
  3. Birde en iyi anahtar kelimeyi bulmak icin hangi programı kullanmak gerekiyor.Hangilerinin rekabet oranı daha düşük bunu anlayabileceğimiz program hangisiyse onunla devam edeyim bare.Birde arama motorlarında en çok çıkan kelimelere nasıl ulasabilirim.bilmiyorum 😃

   Sil
 13. çok faydalı bir yazı olmuş para ve kazanç üzerine yazılarımız için https://bizdeparayok.blogspot.com.tr/ girebilirsiniz, reklam yasaksa silin lütfen teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. Hocam adsense hesabını nasıl açabiliriz? Daha doğrusu adsense hesabı açmak için ipuçları içeren bir yazı paylaşırsanız mutlu olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, http://www.ehliblog.com/2014/10/adsense-kayit-olma.html adresindeki yazıdan başlayabilirsiniz okumaya :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.