Word Varsayılan Yazı Tipini Değiştirme

Ofis programlarından en çok kullanılan program olan word sayesinde dijital olarak döküman hazırlayabiliyoruz.Bu dökümanları hazırlarken elbette yazı tipini değiştirme ve özelleştirme yapmak istiyoruz.Bunu yapmak hepimizin bildiği bir işlem.Fakat aslında kendi tarzımızı oluşturan yazı tipi özelliklerini belirlesek ve word’u her açtığımızda yazmaya başladığımızda direkt o seçili olsa olmaz mıydı?Elbette böyle bir özellikle yani word varsayılan yazı tipi değiştirme mevcut.Aşağıda kolay adımlarla bunu nasıl yapabilirsiniz ondan bahsettim.

word-varsayilan-yazi-tipi-degistirme

Bildiğimiz yöntem eğer bir satırın yazı özelliklerini değiştirmek istiyorsanız metni seçip sağ tıklayıp font’u seçmek ya da menü çubuğundan font alanındaki kalın, italik gibi özelliklere tıklamak.Aslında varsayılan ayarları değiştirmek için de aynı adımları kullanmamız gerekecek.Şöyle ki :

Word de bir dosya açın ve font kısmındaki küçük pencereye tıklayın.

word-yazi-tipi

Açılan pencere hepinizin yakından tanıdığı font penceresi.Burada hiç bakmadığımız belki de fark etmediğimiz bir buton yardımıyla seçtiğimiz yazı tipinin varsayılan olmasını sağlayacağız.Eğer açık pencereden yazı tipini,boyutunu, kalınlığını vs ayarladıysanız sol alt köşedeki Set as default butonuna basın.

Çıkan pencerede bu işlemin sadece bu dosya için mi yoksa tüm yeni açılacak word dosyaları için mi geçerli olsun o sorulmaktadır.

word-yazi-tipi-2

  • 1.seçenek : sadece şu anki dosyanız için
  • 2.seçenek: tüm yeni word dosyaları için

Ok tuşana basıp kaydederseniz az önce belirlediğiniz yazı tipinin varsayılan olarak ayarlandığını göreceksiniz.Artık dosya açtığınızda değişiklik yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Son Sözler

Yukarıda yaptığınız işlem önceki dökümanlarınız için herhangi bir değişiklik getirmez sadece yeni oluşturacağınız dosyalar için word varsayılan yazı tipini değiştirme işlemini yapmış olacaksınız.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.