Word de Sayfa, Kelime, Paragraf ve Satır Sayısı Nasıl Bulunur

Çoğumuz bilmesek de aslında word programı size dosya içerisinde yer alan paragraf, kelime ve satır sayısını size gösteren istatistik aracına sahip.Eğer tez hazırlama ya da blog yazısı sunma gibi belirli yazılar hazırlıyorsanız bu türden bilgilere ihtiyacınız olacaktır.Peki word kelime sayısı bulma gibi veriler bulabileceğimiz istatistik aracına naısl ulaşabiliriz?

Word dosyanız açıkken dikkat ederseniz sol alt köşede dosya içerisinde yer alan kelime sayısı canlı olarak gösteriliyor : word-kelime-sayisi

Bu kısımda yer alan bilgi sayısını artırmak isterseniz mavi ile yer alan kısma sağ tıklayın “line number” şeklinde bir ifade göreceksiniz.Buna tıklarsanız  canlı olarak yine imlec hangi satırda ise onun satır numarasını görebileceksiniz.

Tavsiye yazı : Word onay kutusu ekleme

Bu size nerede lazım olabilir ?

Diyelim dosya üzerinde uzaktan bir şey tarif etmek istiyorsunuz.Bunun için “25. satırdaki ifade” şeklinde adres belirterek daha kolay anlatım yapabilirsiniz.

Peki başlıkta da belirttiğim gibi sayfa, kelime ve paragraf sayısını nasıl bulabiliriz ?

Eğer “review” sekmesine tıklarsanız hemen sol tarafta word count menüsünü göreceksiniz.Buna tıkladığınız zaman açılan pencerede tüm bilgileri görebilirsiniz.

image

Örnek bir word dosyası üzerinde işlem yaptığım zaman çıkan sonuç :

image

Son Sözler

Blog yazarları kimi zaman makale satın alımı yapıyor.Bu gibi durumlarda elbette kelime sayısı makalenin ücretini belirleyen önemli bir etken.Word kelime sayısı bulmak isterseniz yukarıdaki yöntemle kolayca bulabilir ve makalenizi kontrol edebilirsiniz.İlaveten tez yazanlar için de bu bilgiler önemli olacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.