Windows 10’un Öne Çıkan En İyi Özellikleri

Windows 10’a geçiş yapmalı mıyım diye eminim şu aralar kendinize soruyorsunuzdur.Alınan bilgilere göre belki de windows’un son sürümü olacak bu versiyon size ne gibi yenilikler sunuyor?Temmnuz ayının sonlarına doğru kullanıma sunulacak bu işletim sistemini biraz daha yakından tanımak ve size sunabileceği yeniliklere göz atmak için sizlere detaylı bir yazı hazırladım :

Sistem performansı olarak sizlere daha ihi bir kullanıcı deneyimi sunacağına inanıyorum.Bunun yanında Windows 10 sistem gereksinimleri nedir benim bilgisayarım kaldırır mı diye soruyorsanız eğer şu anda 8.1 sürümünü kullanıyorsanız - iyi haber – windows 10’u da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama yine de bir takım gereksinimlerden bahsetmek istersek :

 • 1 gigahertz işlemci
 • 1 gbyte Ram
 • 16 gbyte lık boş alan
 • Microsoft DirectX 9 destekleyen ekran kartı
 • Microsoft hesabı ve internet

minumum gereksinimler diyebiliriz.

Şimdi windows 10’un öne çıkan özelliklerine bakalım :

Çoğu kullanıcı için ücretsiz

Windows 10 nasıl kurulur konulu yazımda da bahsettiğim gibi windows 7 ve 8.1 kullanan kullanıcılar 1 yıl boyunca güncellemeri de alacakları bu sürümü ücretsiz olarak kullanabilecek.Bu şekilde olunca güncellenmiş, günümüz teknolojisine ayak uyduran bir versiyona ücretsiz neden geçmeyelim ki ?

Başlangıç Menüsü

windows-10-baslangic-menu

Windows 8 ile kaldırılan başangıç menüsü, Windows 10 ile birlikte biraz daha gelişmiş bir şekilde eklenmiş durumda.Klasik olarak alışmış olduğumuz menüye kutucuklar eklenerek şık bir görünüm kazandırılmış.Üstelik bu menu kullanımı kullanıcı opsiyonlu bırakılmış.İsterseniz tam ekran seçebilir isterseniz daha küçültülmüş halini tercih edebilirsiniz.

Cortana

windows-10-cortana

Cartona özellikle windows phone larda ön plana çıkan asistan uygulaması artık masaüstü kullanımda da bizlerle olacak.Trafik güncellemeleri, yakın yerde bulunan restoran bilgileri ve en son haberler gibi bilgileri sunacak olan bu uygulama maalesef şu anda türkçe dilini desteklemiyor.Eğer daha önce siri uygulamasını kullandıysanız ona benzer bir uygulamayla karşılaşacağınız söyleyebilirim.Sesli komutlarla asistanınızı yönetebiliyorsunuz.

Snap Assist

windows-10-snap-assist

Windows 7 de karşılaştığımız pencereyi yarıya bölüp iki farklı uygulamayı ekrana taşıma özelliği artık daha da gelişmiş durumda.Pencerenin 4 köşesini kullanabilir ve boyutlarını da kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.Herangi bir uygulamayı yerleştirmek istediğiniz snap yöneticisi size açık olan uygulamalarınızın simgesel gösterimini sunup kolayca ayarlama yapmanızı sağlayacak.

Microsoft Edge

microsoft-edge

Internet explorer’ın modern tarayıcılar karşısınıdaki yenilgini kabul etmiş görünen microsoft yeni bir hava katabilmek için daha moder tarayıcısı olan microsoft edge’i bu sürüme eklemiş.Daha önce project spartan sunulan bu yeni tarayıcı hal geliştirilmekte.Minimal görünüme sahip bu tarayıcı arama sonuçlarını adres çubuğundan gösterme ve sayfalar üzerinde not alma gibi özellikler sunuyor.

Multiple Desktops (Çoklu masaüstü)

Çoklu masaüstü kullanımı nihayet linux ve MAC den sonra windows 10 işletim sisteminde.Birden fazla uygulamayla çalışıyor ve onları düzene sokmak istiyorsanız ikinci bir monitöre ihtiyacınız yok.Sanal masaüstü oluşturarak onları düzenleyebilirsiniz.Eğer bir konferans konuşması yapıyor ve ekranınızı paylaşmak zorundaysanız uygulamalarınızı kapatmanda ikinci masaüstünüze geçiş yapabilirsiniz.

Continuum

Sitelerin responsive özelliği olur da işletim sisteminin olmaz mı?Özellikle windows 8 ile gelen bu yeni özellik işletim sisteminizin tablet ve masaüstü kullanım için rahatlıkla geçiş yapmasını sağlıyor.Kullanıcı kolaylığı açısından gayet olumlu bir adım.Düşünseniz laptopunuzda klavyenizi çıkarıyorsunuz ve tek tuşla laptopunuz tablet görünüm kazanıyor.

Xbox Uyumluluğu

Sahip olduğu xbox uygulaması vasıtasıyla arkadaşlarınız şu anda ne oynuyor ve neyi paylaşıyor görebileceksiniz.Aynı zamanda sistemler arası mesaj gönderimi de mümkün.Bilgisayarınızdan bazı konsol oyunlarını oynamanız da mümkün

DirectX 12

Sadece windows 10 da yer alacak olan directx 12, oyun severlere çok daha iyi grafik özellikleri sunuyor.Sadece oyun severler için yine daha iyi bir modelleme isteyen CAD kullanıcıları da major nitelikte ekran performansı alabilecek.

En son windows sürümü

Windows artık yeni güncellemeler alsa bile 10 ismini değiştirmeyecek.Bu yüzdendir ki yaptığı ücretsiz kullanım kampanyasıyla tüm bilgisayarların tek sürümde toplanması konusunda kullanıcıları cesaretlendirmeye çalışıyor.Gmail ve facebook gibi yeni işlevler bu sisteme eklense bile adı aynı kalmaya devam edecek.Eğer önümüzdeki günlerde gittikçe populerleşirse herkesin kullandığı, tüm programların uyumlu olarak çalıştığı bu sürümü bizlerde kullanmak isteyeceğiz diyebilirim

Son Sözler

Windows 10 özellikleri konusunda sizlere öne çıkanları tanıttım.Elbette tüm farklılıklar bunlarla sınırlı değil.Online destek, planlı yeniden başlatma, komut istemcisi ve görev yöneticisindeki yenilikleri de yukarıdakilere ekleyebiliriz.Bu kadar paylaşımdan sonra siz sizde.Windows 10 kullanmalı mıyım diye sorsam ne dersiniz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. "Bence bir çıksın da ondan sonra geçip geçmeyeceğimize karar verelim" diyenlerdenim ben. : )

  YanıtlaSil
 2. Hayırlısı ama ben düşünmüyorum hele bi çıksın da bakarız ama 7 deyim 8 e bile gecmedim gayet memnunum

  YanıtlaSil
 3. işallah iyi bir işletim sistemidir. yanı windows 10 çıktığına göre windows 8 'i pazar amaçlı çıkardırlar ben windows 8 den çok çok daha iyi olduğuna inaniyorum.

  YanıtlaSil
 4. Yasal Windows 7 veya 8 veya 8.1 sahipleri güncellemelerle gelen rezerve işleminden sonra Windows 10'a sistemlerini güncelleyebilirler.

  YanıtlaSil
 5. Arkadaşlar ben Windows 10 güncellemesini yapamadım. Yaklaşık 2 ay oldu. Neden kaynaklanıyor acaba.

  YanıtlaSil
 6. windows 10’a yükseltme yaptım fakat casper nirvana laptop FN tuşu ile ilgili hiç bir şey çalışmıyor bunun çözümü nedir acaba driver’ı felan.

  YanıtlaSil
 7. windows 10’a yükseltme bendede olmuyor. 2 ay oldu nerde ise. Bir yardımcı olurmusunuz.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.