Windows 10 Nasıl Kurulur

Merakla beklenen işletim sistemi windows 10 , 29 temmuz itibariyle tam anlamıyla kullanıma sunulacak.Şu anda mevcut windows 7 ve 8.1 kullanıcısı iseniz büyük ihtimalle bu yeni işletim sisteminin reklamını sağ alt köşede görüyorsunuzdur.Eğer bu işletim sistemi denemek ve windows 10 nasıl kurulur diye merak ediyorsanız bu yazımda bunu açıklamaya çalışacağım.

windows-10-nasil-kurulur

Öncelikle şunu söylemek isterim ki bu yeni işletim sistemi çoğu kullanıcı için ücretsiz olarak geliyor.Yani hali hazırda lisanslı bir windows 7 ve 8.1 ‘e sahipseniz 1 yıl içinde tüm güncellemeleri alıp sorunsuz bir şekilde yeni sistemi kullanabileceksiniz.Eğer ki daha önceki işletim sistemlerini kullanıyorsanız maalesef bu ücretsiz kullanımdan yararlanamayacak ve ücret ödemek zorunda kalacaksınız.Aynı şekilde yeni bilgisayar almak isteyenler de lisanslı kullanım için ücret ödemek zorundalar.

Eğer windows 10 satın almak isterseniz home sürümü için 110$, pro için 199$ ödeme zorundasınız.

Windows 10 Yükseltme Nasıl Yapılır?

image

Yukarıda bahsettiğim gibi mevcut 7 ve 8.1 ‘e sahip kullanıcılar sağ alt köşede “windows 10 is coming, get it free” şeklinde bir uyarı alacaklar.Bu demek oluyor ki haricen bir kopya indirmeden windows update yöntemiyle windows 10 yükseltme yapabileceksiniz.Eğer bu uyarıyı bilgisayarınızda görmüyorsanız ilk olarak sağ alt köşedeki windows ikonuna tıklayın o da olmadı sistem güncelleme ayarlarınızın açık olduğundan emin olun.

Ciddi olarak bu yeni sürümü kullanmayı düşünüyorsanız 1 yılınızı verimli kullanmak adına şimdiden rezerve etmenizi tavsiye ederim.29 Temmuz geldiğinden beklemeden direkt sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.İsterseniz sonrada yaparsanız ama indirme süresinden tasarruf etmemiş olacaksınız.

Yükseltme işlemi başladığı zaman normal şartlarda kişisel dosyalarınıza bir müdahele olmayacak ama yine de yedekleme yapmakta fayda var.Bununla birlikte çalışamayacak programlar varsa kurulum aracı sizi bu konuda uyaracak.Microsoft kurulum işleminin yaklaşık 20 dakika süreceğini iddia etse de bu normal bilgisayarlarda 1 saat olacağı kanısındayım.Ama önceden reserve ettiğiniz için en azından indirme süresini beklemek zorunda değilsiniz.

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Aslında çok da bir fark yok.Diğer sürümleri nasıl kuruyorsanız bunu da o şekilde kurabilirsiniz.

1.Adım: İlk olarak windows insider programına katılarak test sürümünü iso dosyasını bilgisayarınıza indirin.

2.Adım: Elbette bu iso dosyasını direkt kullanamayacağınız için boot edilebilir hale getirmeniz gerekmektedir.O yüzden windows 10 usb den kurma konulu yazımı okuyabilirsiniz.

3.Adım: Klasik next butonu yardımıyla kurulumun geçekleştirilmesi.

CD ya da USB yi taktığınız zaman ilk olarak aşağıdaki ekran sizi karşılayacak :

windows-10-kurulum[5]

Next butonuna basarak bu adımı geçin.Bir sonraki ekran install now butonuna basın.

İlerleyen adımlarda windows u nereye kuracağınızı soran bir ekran karşılayacak sizi.Uygun boş sürücünüzü seçin ya da öncesinde formatlayabilirsiniz de.

Next butonuna basarak kurulumu başlatın.

windows-10-kurulum-3

Bilgisayarınız yeiden başladıktan sonra kurulum sizden windows hesabınızla giriş yapmanız gibi bazı adımlar isteyecek.Bunların girişini yaparak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Son Sözler

Windows 10 nasıl kurulur konusunda sizlere faydalı bir yazı hazırlamaya çalıştım.29 Temmuz ile birlikte son hali ile kullanıcılara sunulacak bu işletim sistemini önceden deneyebilirsiniz.Ayrıca microsoft’u tüm cihazları bu sürümle kullandırma amacını da takdire şayan buldum =). 1 yıl ücretsiz kullanım için iyi bir süre.Ne dersiniz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Sizce pclere performans olarak olumlu ya da olumsuz etkisi olur mu ?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok gözle görülür bir performan etkisi olmada kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır.Bunun yanında directx12 desteği de sadece windows 10 da yer alacak.

      Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.