Site Hiti Artırmak İçin Sıradışı Ziyaretçi Kaynakları

Sitenizin hitini artırmak için denenmiş yöntemler mi arıyorsunuz? Eğer site hiti artırmak için adwords, facebook ve twitter reklam gibi ücretli yöntemleri denemek istemiyorsanız sıradışı ziyaretçi kaynakları kullanımına ihtiyacınız var demektir.Hepimizin bildiği gibi web site sahipleri olarak bizler hitimizi artırabilmek için google’a bel bağlamış durumdayız fakat ondan nasıl faydalanacağımızı bilemezsek yapacağımız çalışmalar boşa gidecektir.
site-hitini-artirmak Sitenizin organik trafik alamamasının sebepleri arasında ziyaretçilerinizi doğru analiz edememe ve son güncel gelişmeleritakip etmemeyi sayabiliriz.Bu yüzden bu yazımda sizlere etkisi kanıtlanmış, kullandığım yöntemleri paylaşmak istiyorum :
İlk yöntemimiz yukarıda bahsettiğim problem olan ziyaretçilerimizi tanımak üzerine olacak.Farklı backlink sorgulama aracı vasıtasıyla nereden hit alıyorsunuz görebilir ve o sitelere daha fazla eğilim gösterebilirsiniz.Bununla birlikte elbette google arama sorguları da önemli.Şimdi ilk olarak bu aramalar üzerine yönelelim:

Long tail keyword (Uzun kuyruklu kelimeler)

Sitenize google üzerinden gelen aramaları kontrol ederek yeni yazı fikirleri elde edip hitinizi artırabilirsiniz.Bunun için google webmaster aracını kullanacağız.
 • Şimdi google webmaster hesabınıza giriş yapın.
 • Search traffic > search analytics yolunu izleyerek menüye ulaşın.
 • Aşağıya doğru uzayan listede sitenize google üzerinden gelen aramaları göreceksiniz.
gwt-arama-sorgusu
Diyelim sitenize gelen arama sorgularından bir tanesi “satış ortaklığı”.İşte tam bu noktada işin eğlenceli kısmı başlıyor.Bu noktada yapmanız gereken google ‘a bu kelimeyi yazarak ilgili aramaları bulmak.Daha arama çubuğuna yazar yazma arama sorguları bir bir sıralanacak.Ya da direkt olarak sayfa sonunda da bu sorguları görebilirsiniz.
image
İlgili anahtar kelimeleri bulduktan sonra yapmanız gereken kaliteli yazı hazırlayıp paylaşmak olacaktır.Bu sayede kendi populer yazınızla hitinizi artırmayı başaracaksınız.

Eski yazılarınızı gözden geçirin

Sanırım son 1 ay içerisinde yaklaşık 50 yazı sildim.5 yıllık blog hayatımda elbette ilk başladığım dönemle şimdiki bir değil.İlk yazılarıma baktığımda gülümsediğimi söyleyebilirim =) bir resim 50-100 kelime yazı, anahtar kelimesi, meta açıklamasız, link ayarı yapılmamış ve ilk yayınladığı günden sonra bir kere bile tıklanmayan yazılar.Şöyle bir geçmişe bakarsanız eminim siz de bu türden düşük kaliteli yazılar bulacaksınız.
Şimdi biraz eskiye dönün ve hala populer olabilecek konudaki yazılarınızı detaylandırın.Link, metatag ayarlarını yapıp o şekilde tekrar yayınlayın.Eğer link değişecekse blogger 301 yönlendirmesi yaparak eski yazınızı yeni yazı linkine yönlendirebilirsiniz.
Eğer sadece o dönem hitse ve şu anda bayat bir yazıysa silebilir ya da indexlenmesini engelleyebilirsiniz.
Bu şekilde davranarak sizin yukarı tırmanmanızı engelleyen, arkanızdan çeken çöp yazıları ortadan kaldırmış ve site ziyaretçi trafiği için olumlu bir çalışma yapmış olacaksınız.

Sosyal medya paylaşımları takip edin [buzzsumo]

buzzsumo-kullanimi
Sizin niche nizde hangi yazılar çok paylaşılmış merak ettiniz mi?Örneğin “anahtar kelime” konusunda hangi yayın daha çok paylaşım almış bulabilirsiniz.
Buzzsumo tam da bu iş için kullanılan bir servis.Eğer iyi hit yakalamak istiyorsanız sosyal medyada ilgili gören, yorumlanan yazılara yönelmeniz gerekecektir.Bu servisi kullanarak kategorinizde yer alan farklı sosyal medya araçlarında paylaşılan yazıları bulabilirsiniz.
Yazıları bulduk, şimdi ne yapacağız ?
O yazıyı inceleyip görsel açıdan daha zengin daha detaylı bir yazı hazırlamaya çalışın.Yazıda olmayan kısımlara odaklanın ve daha ilgi çekici hale getirin.
Buzzsumo 14 günlük ücretsiz kullanıma izin veriyor.En azından bu dönem içerisinde dataları toplayabilirsiniz ya da farklı bilgisayarlarda kullanarak sürenizi artırabilirsiniz =)
BONUS 

Göremediğiniz arama sorgularına odaklanın [hittail kullanımı]

image Google analytics sanırım hepiniz kullanıyorsunuzdur.Şöyle bir trafiğinizi gözden geçirmek isteyip organik trafiğinizi kontrol ettiğinizde arama trafiğinizi oluşturan %89 luk sorgunun “not provided” olarak sizlere sunulmadığını göreceksiniz.Bu oran hiç de önemsenmeyecek gibi değil.Burada yer alan sorgları bir görebilseniz onlara yönelip hitinizi artırabilirsiniz.
Peki ne yapacağız ?
Burada devreye hittail giriyor.Şu ana kadar kullandığım ücretli seo araçlarından olan bu araç ile size sunulmayan tüm anahtar kelime önerilerini alabiliyorsunuz.Araç size ait verileri toplayıp hesabınıza kelime önerilerini dereceli bir şekilde sunuyor. Yani yüksek dereceye sahip kelimeye yönelmeniz şiddetle tavsiye ediliyor.Bu mevcut bir yazınız da olabilir ya da yeni yazı yazmanızı gerektiren bir durum da olabilir.
hittail-anahtar-kelime-oneri
Bu konuda detaylı istek gelir mi bilmem ama yeterli talep olursa inceleme yazısı da sunmayı düşünüyorum.Aracı kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Son Sözler

Özellikle son dönemde uyguladığım ve etkisini gördüğüm somut yöntemleri sizlerle paylaştım.Eğer siz de site hitini artırmak istiyorsanız yukarıdaki sıradışı ziyaretçi kaynaklarını değerlendirebilirsiniz.Aynı anda hepsini denemeden birer birer de gidebilirsiniz.Faydalandıkça bir sonraki adıma geçip blogunuzu geliştirmeye devam edebilirsiniz.Şimdi sıra sizde.Düşüncelerinizi bizlerle paylaşarak farklı yöntemlerinizden bizleri haberdar etmeniz bizleri memnun edecektir.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Blog yazma, onu canlı tutma, hit almaya çalışma... Bunlar ciddi mesai gerektiren işler. Yazılarınız sayesinde bizlerin işi kolaylaşıyor. Keşke 3 günde bir seyahat ettiğim bir işim olmasaydı da bu dünyanın içinde daha çok olabilseydim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu durumda da aslında bir çare var. Gezi blogu kurabilirsiniz. Gezdiğiniz yerlerden güzel fotoğraflar ve ilginç bilgilerle dönerek, fırsat buldukça bunları blogunuza aktarabilirsiniz :)

   Sil
 2. hocam sitem yaklasik 6 aylik günde en fazla 5 organik hitim var backlinkler var sorun ne olabilier sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siteniz tamamen görsellerden oluşuyor.Olmaması normal.Bir de pop up reklam da insnaların hemen terk etmesine sebep oluyordur

   Sil
  2. Sorun sizsiniz zaten! Altı aydır, günde 5 tekili geçmediyse o site, daha ne diye açık tutuyorsunuz ki?

   Sil
  3. Yazarın seo uyumu ile pek çok makalesi var. Incelemenizi öneririm.

   Sil
 3. Merhaba;
  www.netinternethaber.com haber sitemi haber ve haberler katagorisinde 1.sırada nasıl gösterebilirim.saygilarimla

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.