Konuma Göre Blogspot Blog’lar Nasıl Bulunur?

Başlık ne kadar ilginç değil mi?Çok değişik bir konuya bu yazımda değinmek istiyorum.Dünyada o kadar blogger kullanan kişi var ki onlar arasında ülkemizdeki herhangi bir şehrimizde yer alan bir blog yazarını bulmak neredeyse imkansız geliyor.Fakat bu imkansız görünen durumu kolaylaştırıp listeyi filtreleyerek konum bazlı blogları nasıl listeleriz onu paylaşacağım:

image

Böyle bir şeye neden ihtiyacım var ?

Bu sorunun kesin ve net bir cevabını şu an veremeyeceğim.Çok farklı amaçlar için lokasyon bazlı blog yazarlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.Örneğin e-ticaret yapacaksınız ve hedef bölgenizdeki blog yazarlarına ulaşarak onları blogunuza çekmek isteyebilirsiniz.Ya da bölgesel bir tanıtım olması açısından bir blog açma düşüncesiniz varsa o bölgede yaşayan insanlardan yardım isteyebilirsiniz.Daha da ötesi sadece arkadaşlık kurmak, yardım etmek-yardımda bulunmak amacıyla yaşadığınız yer de kimler var görmek için böyle bir şeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gelelim nasıl filtreleme yapacağımıza:

Aşağıdaki link blogspot blog bulmanız için yardımcı olacak.Yalnız uzantılarını eklemeden şimdilik herhangi bir işe yaramayacaktır.

http://www.blogger.com/profile-find.g?t=l

Ülke bazlı listeleme için

Eğer herhangi bir ülke için listeleme yapmak istiyorsanız yukarıdaki linkin devamına &loc0=CountryCode eklemelisiniz.Burada CountryCode olarak yer alan ifade ülkemiz için TR olacaktır.Büyük harf ile yazmamız gerekiyor.Buna göre url mizin son hali : 

http://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=TR

İl bazlı listeleme için

Listeyi biraz daha daraltmak için ile göre daraltma yapacağız.Bunun için yine aynı mantıkta ülke kodu eklemesinin sonuna lokasyon kodu eklememiz gerekiyor.Örneğin istanbul için örnek vermek gerekirse URL nin son hali aşağıdaki gibi olmalı :

http://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=TR&loc2=istanbul

Dikkat ederseniz loc0 dan direkt loc2 ye atladık.Burada atladığımız loc1 ifadesi ise eyaleti temsil ediyor.Ülkemiz için bu söz konusu olmadığından ötürü burayı atladık.

Son Sözler

Belki şimdiye kadar aklınıza gelmeyen ya da aklınıza gelse de nasıl yapacağınızı bilmediğiniz ilginç bir konuyu sizlerle paylaştım.Konuma göre blogspot blog arayışınız olursa yukarıda bahsettiğim şekilde kolayca liste oluşturabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Yıllardır kullanıyorum, bir çok blog takip ettim, bir çok takipçim de oldu bu şekilde. Hatta burayı da aynı mantıkla buldum. Bunu, profil sayfasından da yapabiliyoruz. Örneğin, profil sayfasına gidip, profili düzenle deyip, atıyorum ilgi alanları kısmına "futbol", "siyaset" gibi şeyler ekliyoruz. "Yaşadığınız yer" kısmına yaşadığımız yeri yazıyoruz falan, sonra kaydediyoruz. Bu girdiğimiz bilgiler profilde link oluşturuyor. "Futbol" linkine tıklayınca ilgi alanı futbol olanları listeliyor mesela. Eskiden "kız düşürme teknikleri" olarak kullanılıyordu ama Blogger eski popülerliğini kaybedince, daha kaliteli kitle kaldı buralarda. O yüzden troll mantığıyla değil de daha çok amaca yönelik kullanılıyor bu sistem.

  YanıtlaSil
 2. Bu kodları tam olarak nereya yazacagimizi anlamadim ,
  Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece tarayıcınıza kopyalayıp yapıştıracaksanız o kadar.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.