İngilizce Pratik Yapmanın Kolay Yolları

İngilizce sisteminin prensiplerinden biri ise İngilizce konuşmayı öğrenmek için gerekli olan ders kitapları okuyarak veya sınavlar için hazırlanarak İngilizce konuşmanızın mümkün olmamasıdır. İngilizce pratik yapmak ve devamlı insanın kendini sorgulaması gerekmektedir.
ingilizce-pratik-yapma

Sitemizden ücretsiz mp3 dinleme derslerimizi indirip indirmeniz sizler için önemli bir adım olacaktır. Sayfamızda bulunan dersler arasında mini hikâye dersine ağırlık verilmesi gerekmektedir. Öğrendiğiniz pratik ingilizce cümleler ile yeni gramer konularını, rahat İngilizce mini hikâye derslerimizle hayata geçiriyor, yeni İngilizce kelimeleri kullanmayı öğrenirsiniz. Mini hikâye derslerinin kapsamı ise Gramer dersinde öğrenilen bilgilerin o konuyla ilgili hazırlanılan küçük bir hikâyeden oluşmaktadır. Daha sonra bu hikâyelerle ilgili birçok kolay sorular sorulmaktadır. Sorular sorduktan sonra belirli bir süre cevap vermenizi beklemektedirler. Alınan doğru cevap ışığında bir sonraki soruya geçilmektedir. Bu hikâyeler kapsamında İngilizce öğrendiğimiz için bilgileri daha kalıcı öğreniyorsunuz. Soru cevap yöntemi ile tekrarlı öğrenerek, İngilizceyi duyduğumuz zaman otomatik olarak anlayabilmeyi ve düşünmeden otomatik olarak konuşmayı öğrenmektesiniz. Genellikle dersler ilk defa dinlediğiniz de cevap veremeyebilirsiniz. Sadece dikkatli dinleyin ve yapamazsanız da yılmadan, pes etmeden devam edin bu azim sonucunda istediğinize kavuşacaksınız. Cevap veremediğiniz zaman bir sonraki dinlemelerinizde sorulara yüksek ses ile bir iki kelimelik cevaplar vermeye gayret etmelisiniz. Her bölüm için en az 4-5 gün dinlenilmeden bir sonraki aşamadaki bölüme geçmemelisiniz. Bu şekilde yeni kelimelerinizi ve bilgilerimizi sadece biliyor olmakla kalmayıp, öğrendiklerinizi kullanabilmeyi yani konuşmayı öğrenebileceksiniz.

Soru cevap yöntemi ile otomatik olarak İngilizce konuşma refleksi oluşmasını sağlayan çok faydalı bir yöntem olacaktır. Mini hikâye dersleri sayesinde İngilizce konuşma pratiği yapmanız için kullanabileceğiniz en iyi derslerdendir. İşin cezbedici yanı ise derslerimizde kullanılan bu teknikleri düşünmenize gerek kalmamaktadır. Veya bunları uygulamak için ayrı bir çaba harcamanıza da gerek kalmıyor. Sizin yapmanız geren rahat olup mini hikâye derslerimizi dinlemenizden yöne olacaktır. Günümüzde son zamanlarda neden İngilizce konuşamıyorum sorusunun cevabı ise gelişen ülkemiz koşullarının gerektirdiği unsurlardandır. Zaman geçtikçe daha fazla insanın birbirleriyle iletişim kurmak için ortak bir yol olarak İngilizceyi kullanması en büyük rolü internet ve gelişen küresel ekonomiye borçluyuz. Şirketlerin birçoğunda artık kendi dillerinden çok İngilizce konuşan insanları tercih etmeleri artık kaçınılmaz hale dönüşmüştür. Tam bu sırada İngilizce devreye girmektedir. Günümüzde artık resmi olarak İngilizce uluslararası bir dil olarak görülmektedir. Yeni şeyleri öğrenmek oldukça ki zordur, İngilizce öğrenmek de bu şekilde zorlukları olacaktır. Bunların yanı sıra içinde bulunulan konumu daha kolay hale getirecek yollar bulunmaktadır. İngilizce öğrenmek sabır ve zaman istemektedir asla aceleye gelmemesi gerekiyor. Öğrenirken kendinizi sakin tutmaya çalışın ve öğrenmenin keyfini çıkartmaya bakın. Başlangıçta ihtiyacınız olacak en önemli unsur iyi bir kelime bilgisinin olmasıdır. İngilizce konuşulmadan veya kullana bileceğiniz bir kelime olmadan İngilizce öğrenilmemektedir. Öğrenmeye güçlü bir temel ile başlamanız gerekiyor. Kelime dağarcığınızın yavaşça ve günden güne geliştiğini gözlemlersiniz. İngilizceyi vücudunuzdan bir uzuv olarak görmeniz gerekmektedir.
İngilizce günlük yaşantınızın bir unsuru haline gelmesi gerekiyor. Günlük çalışmanız oldukça çok önemli unsurdur. Yanlış yapacağım konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü ne kadar yanlış yaparsanız o kadar fazla şeyler öğreniyor olursunuz. Örneğin bisiklet sürmeyi yeni öğrenmek gibi düşseniz dahi tekrar bisikleti alıp sürmeye devam edersiniz tıpkı bunun gibi İngilizce ’den dene olursa olsun başladığınız yola devam etmeniz gerekmektedir. İngilizce öğrenmeye çalışan kişilerin, bu öğrenme süresinde en zayıf ve eksik kaldıkları noktalardan ilki dilin akıcı ve kolay bir şekilde kullanılmamasıdır. İngilizce pratik yapma ve pratik ingilizce cümleler kurmak ve bunlara çalışmanız oldukça önemlidir. Çevrenizde bulunan bireylere anlatmak istediklerinizi kolaylıkla anlatmak veya onun söylediklerini de kolaylıkla anlayabilmek dilin etkin kullanıldığının ispatıdır.Dili akıcı kullanmanızı sağlayacak en etkin yöntem dinleme yapmanızdır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.