Format Sonrası Sabit Disk (Yerel Disk D) Görünmüyor [Çözüm]

Bilgisayarımız zaman zaman yavaşladıktan sonra mevcut imkanlarla müdahele edemediğimiz durumlarda format atma ihtiyacı hissederiz.Çünkü virüs vs sebeplerden ötürü silinen dosyalar bilgisayarın geç açılmasına hatta hiç açılmamasına, yavaşlamasına sebep olabilir.Bunun için temiz bir kurulum yapmak adına format bizler için en ideal çözüm olmaktadır.Fakat format sonrası bazı problemler baş gösteriyor olabilir.Bunlardan biri de sabit disk görünmüyor problemi.Özellikle de sistem diski dışında yedek olarak tuttuğumuz yerel disk D kayboldu şikayeti.Eğer siz de bu türden bir problem yaşadıysanız nasıl çözebilirsiniz onu paylaşmak istiyorum :

Her ne kadar format atarken dikkattli davranarak yedek diski silmediğinizi iddia etseniz de bir an bilgisayarım penceresine baktığımız zaman aklınızı kurt düşmüyor da değil.Çok önem verdiğiniz dosyaların kaybolmuş olma tehlikesi ile karşı karşıyasınızdır.Eğer gerçekten silmediğinize eminseniz telaş etmenize gerek yok.Sorun sadece diskin gizlenmiş olmasından kaynaklanıyor.Formattan sonra disk e isim vermezseniz disk bilgisayarım penceresinden kalkmış oluyor.

Peki sabit disk nasıl geri getirilir ?

Sorunun nedenini paylaştığıma göre çözümüne geçebiliriz.

Şimdi ilk olarak masaüstünde yer alan bilgisayarım ‘ a sağ tıklayarak Yönet’ i seçin.

bilgisayarim-yonet

Çıkan pencerede disk yönetimi ni seçin.

windows-disk-yonetimi

Bu pencerede kayıp olduğunu düşündüğünüz diski görmüş olmalısınız.Bu diskin üzerine sağ tıklayarak sürücü harfi ya da yol değiştir dediğiniz zaman diske isim vererek geri getirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Gelelim kötü senaryoya…

Peki gerçekten sildiyseniz diski ne yapacaksınız ?

Ücretsiz veri kurtarma programı ile dosyalarınızı geri getirme işlemlerine başlamalısınız.

Son Sözler

Format sonrası sabit disk görünmüyor problemi için sebep ve çözüm yöntemini sizlerle paylaştım.Eğer gerçekten silmediyseniz kolay bir şekilde dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.Umarım dikkatsiz davranma sonucu diğer seneryoyu tecrübe etmiş olmazsınız.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.