Excel Formülleri Eğer Kullanımı

excel-formulleri-eger

If (eğer) kullanımı excel de sıklıkla başvurduğumuz formüllerden birisidir.Eğer formülü ile excel de şartlı bir durum sonucunda bir sonucun gerçekleşmesini ya da gerçekleşmemesini isteriz.Bu yüzden programlama mantığınında bu formülü basit anlatımla sizlere sunmaya çalışacağım.Şimdi birlikte excel formülleri eğer kullanımı konusuna yakından bakalım:

Bu kullanımı en basit adımlarından alacğaım için bilen arkadaşlar belkiilk kısımlarını sıkıcı bulabilirler.Yalnız hatırlatmak isterim ki daha ileri seviye kullanımını da yazı sonunda bulabileceksiniz.

Eğer formülüne neden ihtiyaç duyarız ?

İlk etapta neden buna ihtiyacınız var ondan bahsetmek istiyorum.Diyelim öğrenci notlarının yer aldığı bir tablo var ve siz 50 ve üstü alanları geçti, 49 ve altını alanları da kaldı olarak işaretlemek istiyorsunuz.Ya da listenizde yaşı 18 den küçük olanların başvurularını iptal etmek istediğini bir listeniz var.Bu ve buna benzer şartlı durumlar için if formülü kullanma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Gelelim formül nasıl işliyor konusuna :

If(şart;doğru durum; yanlış durum)

Örnek : Diyelim 85 üzerinde puan alan birisini takdir altında olanları ise belgesiz olarak değerlendirelim.

excel-formülleri-eger-2

Resimde de göreceğiniz üzere kullandığımız formül:

IF(C4>=85;"BAŞARILI";"BAŞARISIZ")

Bu if yapısının en basit kullanımı.Tırnak içerisinde ne yazarsanız o ifade oarak algılanır ve o yazılır.Eğer ki hücre içerisindeki değeri yazmak istiyorsanız “ işareti olmadan direkt hücre adını (K5 gibi) yazmalısınız.

Peki şart sonucu 4 işlem yapamaz mıyız ?

Diyelim C4 hücresindeki değer 85 den büyükse E4 ve E5 hücresindeki sayıları toplamak istiyorsunuz.

excel-formülleri-eger-3

Kullanmanız gereken formül :

IF(C4>=85;(SUM(E4;E5));"hata")

İç içe Eğer Kullanımı

Birden fazla şartın sağlanması gerekiyorsa iç içe if kullanımı size yardımcı olacaktır.Okul notlarından devam edelim.Bu sefer 85 ve üzeri alanları takdir, 70-85 arası alanları teşekkür, 70 in altına ise belge yok şeklinde değerlendirelim.

ic-ice-eger

Kullanacağımız formül :

=IF(C4>=85;"takdir";IF(C4>=70;"teşekkür";"kaldı"))

Farklı formüllerle eğer kullanımı

Eğer birden fazla şartı kontrol ediyorsanız eğer ‘i farklı formüllerle kullanmak zorundasınız.Örneğin farklı şehirlerde yaşayan ve doğrum tarihleri farklı olan bir çalışmayı ele alalım.Bu çalışmada kişi istanbul ve 1988 doğumlu ise TAMAM olarak işaretleyelim.

ve-eger-kullanimi Kullanmanız gereken formül :

=IF(AND(H4="İstanbul";I4=1988);"TAMAM";"HATA")

Burada yer alan and (ve) formülünü siz farklı şekillerde değiştirebilirsiniz.Or(yada) koyabilir aynı zamanda iç içe eğer yerleştirebilirsiniz.O sizin tamamen hayal gücünüze kalmış.

Eğer formülünün tarih fonksiyonları ile kullanımı

Şimdi bu adımda yukarıdakilerden farklı olarak tarih sorgusu içerisinde eğer formülünü kullanacağız.İlk örneğimiz ödevlerini zamanında teslim eden öğrencilerle ilgili.Belirlenen süre içerisinde ödevini teslim eden öğrenciler tamamlandı ve o tarihten sonra getirenler ise geç kaldı olarak işaretlenece :

eger-tarih-kullanimi

25/06/2015 tarihinden önce ödevlerini getiren kişileri tamamlandı olarak işaretledik.Kullandığımız formül :

=IF(N4<=DATEVALUE("25/06/2015"); "Tamamlandı"; "GEÇ Kaldı")

Boş hücreyi bulma

Bu örneğimizde bir hücrenin içinde herhangi bir ifade var mı yok mu onu bulacağız.Aşağıdaki örnekte eğer A1 hücresi boşsa souç doluysa 1 olacak :

=IF(A1=""; 0; 1)

Son Sözler

Excel formülleri eğer kullanımı konusunda sizlerle farklı örnekleri paylaştım.Umarım formülün kullanımı basit bir şekilde anlatabilmişimdir.Tabii ki excel formülleri içerisinde eğer’in konumu bu kadar değil.Çok daha ileri düzeyde kullanımları mevcut.İnşallah bir sonraki yazılarımda da bunlardan bahsetmeye çalışacağım:

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.