En İyi Ücretsiz 6 Backlink Sorgulama Aracı

Sitenize link yoluyla referans gösterilen bağlantılar sahip olduğunuz backlinkleri işaret etmektedir. Ve bu işaret de google ın algoritmasında yer alan bir ranking faktörü olduğu için sizin yükselmenizde ve düşmenizde büyük önem taşımaktadır.Bu yüzden sahip olduğunuz backlinkleri görme işi aşağıda bahsedeceğim sebeplerden ötürü her site sahibinin üzerinde durması gereken konudur.Şimdi gelin birlikte neden sitemize yönlendirilen bağlantıların kaynağını öğrenmeliyiz konusundan başlayalım.

backlink-sorgulama-araci

Siteler sahip oldukları yönlendirmeler vasıtasıyla google da ilk sıralar yer alırlar.Tabi bunun geçerli olması için size refere eden sitenin kaliteli bir site olması, çöp site olmaması, sizinle aynı kategoride yayınlar yapması ve dışarıya linkleri çok fazla olmaması gibi etkenler gereklidir.Tam tersi durumu düşünürsek de alacağınız backlinkler sizi google ın gözünde kötü pozisyona düşürecektir.

Neden backlink sorgulama ihtiyacım var ?

 • İyi giden bir şeyi sorgulama niyetinde kimse olmaz ama algoritma güncellemeleri eğer sizi kötü etkilediyse o zaman eyvah diyebilirsiniz.Kötü niyetli kişiler sitemize zarar vermek için çöp sitelerden backlink çalışması yapmış olabilir.Onları kaldırmak için sitemize verilen linkleri öğrenmemiz gerekir.
 • Bizi refere eden site iyi fakat anlamsız bir kelimeye link vermiş olmabilir.”Bu site” diye link almaktansa anahtar kelimeniz üzerinden link almanız daha iyi.O yüzden siteyi tespit ederseniz kelimeyi değiştirmesini rica edebilirsiniz.
 • Ücretli verdiğiniz linklerin hala aktif olduğunu görmek isteyebilirsiniz.
 • Rakip backlink analizi yaparak onların hangi sitelerden besleniyor olduğunu görmek isteyebilirsiniz.

Tüm bunlar ve bunlara benzer durumlar için backlink sorgulama yapmak size fayda sağlayacaktır.Gelelim en iyi backlink sorgulama aracı hangisi konusuna…

Tavsiye yazı : Ücretsiz backlink nasıl alınır ?.

OpenLinkProfiler

openlinkprofiler

Herhangi bir sitenin sahip olduğu backlinkleri görme amacıyla ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araç.Kullanımı gayet basit.Adres çubuğuna site adresini yazıyorsunuz ve saniyeler içerisinde tüm yönlendirilen adresler size sunuluyor.Üstelik farklı seçeneklerde sunulan veriyi filtreleyebiliyorsunuz.Örneğin en son tarihli aldığınız linkleri merak ediyorsanız gün bazlı filtreleyebilirsiniz.

OpenLinkProfiler ayrıca hangi text ile link aldığınızı ve sitenin LIS diye ölçtüğü kalite aracını da size sunuyor.Sol baştaki menü size yönlendirme yapılan sitenin başka sitelerden aldığı linklerle hesaplanan bir skor kartı.Yani değer 100’e yaklaştıkça çok daha kaliteli bir siteden link almışsını anlamına gelmektedir.

RankSignals

RankSignals

Yine son zamanda karşılaştığım ve ücretsiz veriler sunan faydalı bir araç.Ücretsiz üyelik gerçekleştirerek sahip olduğunuz backlinkleri listeleyebilirsiniz.Aynı analiz içerisinde PR ve sitenin sahip olduğu external linkleri göstermesi de artısı.Aynı zamanda chrome eklentisi olduğunu da eklemek istiyorum.

BacklinkWatch

image

Diğer sitelere nazaran biraz daha tasarım olarak geri kalsa da analiz olarak benzer şeyleri size sunuyor.Filtreleme özelliği maalesef yok ve menüde herhangi bir linke tıkladığınız zaman sizi farklı sitelere yönlendiriyor.Biraz reklam içeriği fazla olan sitede yine de sitenizi analiz etmek isterseniz kullanabilirsiniz.

Majestic Seo

majestic-seo

Ne kadar ücretli bir araç gibi görünse de üye kaydını gerçekleştirip sitenizi doğrularsanız kendi sitenize ait verileri ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.Diğer türlü sınırlı sayıda linki gösteriyor.Hangi anahtar kelimede link aldığınızı, yakın zamanda kaybettiğiniz linkleri ve referans siteleri ayrı ayrı görebiliyorsunuz.

SeoSpyGlass

seospyglass

SeospyGlass yukarıdaki servislerden farklı olarak online değil de bilgisayarınıza kuracağınız küçük bir yazılım vasıtasıyla hizmet veriyor.Yaklaşık 1100 adet backlinkinizi ücretsiz sürümde görebiliyorsunuz.Yine anchor text, PR ve domain yaşı gibi datalar da mevcut.Ücretli versiyonu için tek seferli ödeme yöntemi iyi fakat aylık olarak da algoritma güncellemeleri için extra ücret talep ediliyor.Ücretsiz kullanım için de sizi tatmin edebileceğiniz söyleyebilirim.

Google Webmaster Toolsbacklinkleri-ogrenme

Son aracımız olarak hepinizin yakından tanıdığı google webmaster tools u tanıtacağım.Google da benzer şekilde sahip olduğunuz backlinkleri görme fırsatını size sunuyor.Bunun için hesap oluşturmanız yeterli.

Arama trafiği > sitenize bağlantılar kısmına tıklayın.Aşağıdaki görselde olduğu gibi sitenize gelen bağlantıları göreceksiniz.Alt kısımda yer alan Diğer kısmına tıklarsanız sahip olduğunu tüm linkleri görebilirsiniz.Filtrelem ve sıralama yapmak isterseniz son linkleri bilgisayarınıza excel formatında indirerek inceleyebilirsiniz.

backlinkk-sorgulama-2

Son Sözler

Ücretsiz backlink sorgulama aracı için sık kullanılanları sizlerle paylaştım.Bunların yanında çok daha populer ve kullanışlı olanları da mevcut elbet.Ahrefs, Semrush gibi araçlar da diğer verileri sunmasıyla tam bir seo aracı size sunuyor.Yalnız ücretli olduğu için yukarıda bunlara yere vermek istemedim.Bilerek ya da bilmeyerek alınan yönlendirmeleri değerlendirmek ve sitenizi durumunu kontrol etmek için bu en iyi backlink analizi yapan araçlardan birini kullanabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

8 yorum:

 1. çok çoook teşekkür ederim anlattığınız gibi site haritasını ekledim bakalım ne olacak:)

  YanıtlaSil
 2. Oldukça faydalı oldu. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 3. Oldukça çok faydalı birlgi için çok teşekkür ediyorum...

  YanıtlaSil
 4. bu önemli paylaşımı paylaştığınız icin size cani gönülden teşekkür ederim hocam

  YanıtlaSil
 5. teşekkür ederim hocam emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 6. Merhaba hocam sizi çok yakından takip ediyorum bilgileriniz için teşekkürler devamını bekleriz...

  YanıtlaSil
 7. Backlink kontrol için kıstlamasız çok güzel bir link.

  https://www.metricbuzz.com/Backlink-Watch-Checker-Tool/backlinks.php

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.