Youtube Videolarından Nasıl Gif Yapılır ?

Animasyon dosyalarını desteklemesi ile öne çıkan gif uzantılı resim dosyaları artık farklı online servisler ile kolayca oluşturularak sosyal medyada paylaşılabilir hale geldi.Bu dosya formatının sıklıkla kullanılması ile birlikte populer video servisi olan youtube da barındırdığı videolardan kısım kısım gif uzantılı resim yakalama desteğini bizlere sunmuş durumda.Bu yazımda youtube dan gif uzantılı resim nasıl elde edebiliriz onu paylaşacağım.

youtube-video-gif-yapma

Youtube videosunu gif yapma işlemi için sizden herhangi bir program kurmanızı istemeyeceğim.Tamamen online servisler aracılığıyla kolay bir şekilde bunu yapabileceğiz.

İlk olarak hangi videdan bir sahne yakalayacaksanız o video yu youtube sitesinde bulun.Bulduğunuz videonun url si aşağıdaki gibi olacaktır :

https://www.youtube.com/watch?v=wLCFYzyfzZU#!

Ben yazımı hazırlamak için unutulmaz filmlerin oyuncusu Kemal sunal’ın bir sahnesini seçtim.Şimdi yapmanız gereken Url de yer alan youtube kelimesinden önce gif kelimesini eklemek.Yani url niz aşağıdaki şekilde dönüşecek.

https://www.gifyoutube.com/watch?v=wLCFYzyfzZU#!

Adres satırında bu düzenlemeyi yaptıktan sonra enter tuşuna basarsanız farklı bir servise yönelerek videonun hangi sahnesinden gif oluşturma yapacağınızı ayarlayabileceksiniz.Gelin şimdi oluşturacağımız animasyon için nasıl ayar yapabiliriz ona bakalım :

Şu anda gifyoutube.com adlı ikinci bir servise yönlenmiş durumdasınız.Burada hangi sahneyi seçeceğimize karar verip dosyanızı oluşturacaksınız.Ben yine yukarıda bahsettiğim videomdan anlatımıma devam edeceğim.

Aşağıda göreceğiniz küçük bir düzenleme penceresi ile basit adımlarla animasyonun başlangıç anını ve uzunluğunu seçip ayar yapmalısınız.

youtube-gif-yapma

 

  • start time: Animasyonun başlangıç anını belirleyeceğiniz kısım.
  • gif length: Animasyonun ne kadar sürmesi gereketiğini belirleyeceğiniz kısım
  • captions:İsterseniz sizin tarafınızdan yapıldığını göstermek adına isim ekleyebilirisiniz.

Eğer tüm ayarları yaptıysanız Create Gif butonuna basarak dosyanızı oluşturabilirsiniz.Dosyayı oluşturduktan sonra sosyal medyada paylaşmanızı sağlayacak butonlar vasıtasıyla facebook ve twitter gibi ortamlarda paylaşım yapabilirsiniz.

Dosyayı nasıl bilgisayarıma indirebilirim ?

Direkt olarak bir indirme butonu sunulmamış ama  sunulan indirme butonu sayesinde bunu yapabileceğiz.Şöyle ki :

Dosyanızı hazırladıktan sonra paylaş butonları yanında direkt url linkini de görebileceksiniz.

youtube-gif-yapma-indirmeGif url kısmında yer alan linki tarayıcınızda açın.Animasyonunuzu tarayıcınızda göreceksiniz.Onun üzerine fare ile gelip sağ tıklayarak Resmi farklı kaydet derseniz bilgisayarınıza dosyanızın indiğini göreceksiniz.

Son Sözler

Arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz durumları daha açıklayıcı ya da daha komik halde sunabilmek için youtube videosundan gif yapma işlemini yapabilirsiniz.Elimden geldiğince açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştığım bu yazımı umarım faydalı bulmuşsunuzdur.Aklınıza takılan bir durum olursa yine yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.