Windows 8 Başlangıç Ekranını Kapatma

Microsoft windows 8 ile işletim sistemi kavramına yeni özellikler katsa da elbette yine kullanıcılar tarafından uygun bulunmayan özelliklere sahip.Bunlardan bir tanesi de tablet kullanımında ideal olan fakat masa üstü kullanımında gereksiz bulunan başlangıç ekranı.Yıllardır kullandığımız işletim sisteminde açılışta direkt masaüstü ekranın gelmesi bizlerin değişmez alışkanlığı fakat b yeni işletim sisteminde farklı bir ekranın çıkması aslında çok da istemediğimiz bir şey.Bu tür bir sıkıntı yaşıyor olabilir düşüncesiyle windows 8 başlangıç ekranı kapatma konusunda bir yazı hazırlamak istedim.

windows8-baslangic-ekranini-kapatma

Bu türden işlemlerde genellikle hemen kayıt defteri düzenleme gibi uzun işlemler olacağı korkusu sizlerde belirmesin.Tamamen basit adımlarla bu işlemi tamamlayacağız.Temel mantık olarak bir görev oluşturup bu ekranın çıkmamasını sağlayacağız.

İlk adım olarak arama ekranına görevleri zamanla ya da “schedule” yazın.

gorevleri-zamanla

Karşınıza çıkan görevleri zamanla uygulamasına tıklayın.Bu ekranda temel bir görev oluşturacağız.Bu yüzden sağ taraftaki “temel görev oluştur” menüsüne tıklayın.

windows8-gorev-olustur

  • Görevinizin adına istediğiniz bir isim verebilirsiniz ama hatırlamak için başlangıç ekranı kapatma gibi bir şey yazabilirsiniz.
  • Bir sonraki ekran görev ne zaman aktifleşsin sorusuna cevap olacaktır.Bunun için “oturumu her açtığımda” seçeneğini seçin.
  • Görev hangi eylemi gerçekleştirecek sorusu için de “program başlat” seçeneğini seçiyoruz.
  • Karşınıza gelecek olan ekranınkomut dosyası satırına “Explorer.exe” yazıp ileri butonuna basıyoruz.Bir sonraki ekran yapıtığmız işlemin özet görüntüsü olacaktır.Son butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Windows 8 başlangıç ekranını kapatma işlemini aktif ettikten sonra olur da bir gün pişman olup geri dönmek isterseniz aynı adımları izleyip yeni bir görev oluşturmak yerine etkin görevleri seçip bu görevi silebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.