Bir Sitenin Anahtar Kelimelerini Bulma İçin Yapmanız Gerekenler

Arama sonuçlarında üst sıralara tırmanmanın en önemli yolu rakiplerinizin yenmekten geçmektedir.Google kelime rekabeti için sizin kategorinizde aranan her bir kelime ve sonuçlarında çıkan her bir site rakibinizdir ve eğer bu kelimede ön sıralarda yer almak istiyorsanız rakip analizi yapmalı ve onları yenmeyi başarmalısınız.İyi güzel de rakip sitenin anahtar kelimelerini bulma işi nasıl yapılacak?

sitenin-anahtar-kelimelerini-bulma

Bildiğiniz gibi siteler kelime ve kelime gruplarıyla arama motorlarında yükselirler ve bu da onlar için sınırsız backlink kaynağı anlamına gelmektedir.Eğer siz de rakip gördüğünüz sitenin bu kaynağını yakalarsanız hedefi belirlemiş olur ve ona göre çalışma yapabilirsiniz.Bu da demek oluyor ki hit getirecek yeni yazı konusu bulmak için rakip siteyi inceleyerek başlamalısınız.

Ben rekabete girmek istemiyorum ya da rekabetten anlamam diye düşünümüyorsanız o zaman derinlemesine konuyu analiz edelim.Sizlere aşağıda bahsedeceğim araçlar vasıtasıyla

 • Site hangi kelimeyle trafik alıyor?
 • Site sahibi hangi kelimeleri hedeflemiş?
 • Ve siz hangi kelimelere yönelmelisiniz?

Sorularının yanıtını bulacaksınız.

Şimdi hangi araçları kullanacağız onlara bakalım :

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’ın anahtar kelime aracı servisini bilmeyen yoktur sanırım.Fakat sanırım çoğunuz şimdiye kadar bu aracı sadece kelime aramak için kullanmıştır.Adwords bu özelliği ile öne çıksa da kelime arama kısmına site url si yazıldığında da o sitenin sahip olduğu anahtar kelimeleri bizlere sunuyor.Nasıl mı?

Adwords sayfasına giriş yaparak anahtar kelime planlayıcı menüsüne geçiş yapan ve normalde kelime nasıl arıyorsanız o şekilde arama çubuğuna site url sini yazın.Saniyeler içerisinde yazdığınız url ye ait kelimeler karşınıza çıkacaktır.

adwords-anahtar-kelime

Resimde de göreceğiniz gibi aynı çalışmayı yaparsanız örnek olsun diye seçtiğim bir sitenin anahtar kelimeleri ekranını siz de göreceksiniz.

Sayfa Kaynağını Görüntüleyin

İşte size çok basit bir yöntem.Site sahibi kendince hangi kelimeleri hedeflemiş bunu şablon içerisine muhakkak ekler ve isteyen de sayfa kaynağını görüntüle yaparak bunları görebilir.Örneğin hedefimizdeki kelime “yemek tarifleri” ve google da bu kelimeyi yazdığımızda karşımıza çıkan ilk site : “nefisyemektarifleri.com”Bu sayfayı tıklayıp tarayıcımızda açtıktan sonra Ctrl+U tuşlarına basarsanız sayfa kaynağına ulaşabilirsiniz.Hemen üst sıralarda sitenin hedeflediği kelimeleri görebilirsiniz.Bu sitemiz de tahmin edeceğiniz üzere

resimli yemek tarifleri, nefis ev yemekleri, resimli yemekler, kolay yemek tarifleri,

gibi kelimeleri hedeflemiş.

sayfa-kaynagi-anahtar-kelime

Bu yapılan çalışma ana sayfa için tabii siz herhangi bir yazı sayfası için de aynı çalışmayı yapabilirsiniz.

Alexa’yı Kullanın

Yine hepinizin yakından tanıdığı diğer aracımız alexa.Alexa’yı daha çok site metriklerini ölçmek için kullanırız fakat aslında aldığımız sonuçlar arasında arama motorlarından gelen populer kelimeleri de gösteren analizi farkında olmasak da görebiliyoruz.

Öğrenmek istediğiniz siteyi alexa’yı ziyaret ederek arama çubuğuna yazın.Sayfayı aşağıya doğru sürüklediğiniz zaman “Top Keywords from Search Engines” kısmını göreceksiniz.Burada sitenin trafik aldığı 5 kelimeyi görebilirsiniz.Daha fazlası için maalesef ücretli üyelik gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

alexa-anahtar-kelime-bulma

Son Sözler

Bir sitenin anahtar kelimelerini bulma çalışması için ücretsiz araçlar kullanarak yapaileceklerinizi yukarıda sıraladım.Bunların yanında Ahrefs, Semrush ve open explorer gibi ücretli yazılımların kısıtlı kullanım için ayırdıkları özelliklerden de yararlanabilirsiniz.Fakat ücretsiz kullanımda maalesef bir noktaya kadar gelebileceksiniz.En azından başlangıç çalışmanız için bunlar size yol gösterecektir.Zaman zaman blogumda yazmaya ara verdiğimde emin olun bu türden çalışmalar yaparak eski yazılarımı tekrar ayağa kaldırma uğraşı içerisine giriyorum.Eğer eski yazılarımda bahsetmediysem hemen yeni bir kaliteli içerik oluşturuyorum.Sizlere de tavsiyem kabaca yazı yazma çalışması içerisinde olmayın.Gerekirse 3-4 saat harcayın, google kelime rekabeti için analiz yapın ve hedefinizi yakalayın ondan sonra yazınızı hazırlayın.Peki siz ne düşünüyorsunuz?Kullandığınız etkili bir araç var mı?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Google dostu olmak isteyen bloglar için faydalı bilgiler.

  YanıtlaSil
 2. http://www.kiraliksepetlivinc.com.tr sitemizdeki anahtar kelime yoğunluğunu yazılarınızdan faydalanarak doğru hesapladık. Teşekkürler www.ehliblog.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar
   https://www.dekoratif.xyz adresinin anahtar kelimelerinden ziyade hangi kelimelerden hit aldığını nasıl öğrenebiliriz.

   Sil
  2. Merhabalar,

   Bunun için en sağlıklı yöntem Alexa'yı ve potansiyel kelimelerdeki ziyaretçileri Adwords'ten kontrol ederek bir tahmin yürütmek şeklinde olur. Atıyorum dekoratif mumluk kelimesinde ilgili site 1. sırada olsun. Ve dekoratif mumluk anahtar kelimesinin de aylık aranma hacmi, 1000 olsun. Bu durumda, ilk sıradaki arkadaşın 800 kadar ziyaretçi alacağını, Adwords reklamı varsa üstünde bu ilk sıradaki arkadaşın ziyaretçi sayısının düşeceğini vs. hesaba katarak, hit alınan anahtar kelimeler hakkında bir tahminde bulunabiliriz. Öbür taraftan ilgili sitenin Alexa değerlerini de incelemek yerinde bir tercih olacaktır.

   Sil
 3. Merhaba;

  www.ozkancakmak.com sitemde promosyon kalem ve promosyon anahtar kelimelerinde üst sıralarda olmak istiyorum.adwords yardımı alıyorum fakat bunun haricinde organik aramalarda da bulunmak istiyorum.ne tavsiye edersiniz ?

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.