En Sık Kullanılan Excel Formülleri

Hangi meslekten olursanız olun eminim bir şekilde excel kullanımı ihtiyacı hissetmişsinizdir.Çünkü iş yaşantınızda sayılar ve isimleri girmekten daha fazlasına ihtiyaç duyabiliyorsunuz.Örneğin bir öğretmensiniz ve öğrencilerinizin notlarını giriyorsunuz.Sadece word de bir isim-not tablosu oluşturmak size yetmeyebilir.En yüksek alan öğrencileri sıralamak, ortalama hesabı yapmak, yüzde hesaplama gibi işlemlere ihtiyaç duyabilirsiniz.Ya da satış temsilcisisiniz.Benzer şekilde word ortamında müşteri adres tablosu tutmak sizin de ihtiyacınızı gidermeyebilir.Aynı bölgede yaşayan müşterilerinizi görmek ve ortak ziyaret yapmak isteyebilir ve satış rakamlarınızı dönemsel olarak inceleyebilirsiniz.Tüm bunları ve daha fazlasını yapabilmek için excel programına ihtiyacınız olacaktır.Aynı zamanda temel ve yaygın problemleriniz için sık kullanılan excel formülleri konusunda da bilginiz olması gerekmektedir. Gelin şimdi yaygın kullanılan excel formülleri örnekleri ile birlikte inceleyelim

excel-formulleri

Formül - Fonksiyon nedir ?

Sonuca dayalı her türlü hesaplama ya da operasyon formül olarak adlandırılır.Excelde tüm formüller = işareti ile başlar ve program bunun bir text ifadesi olmadığını fonksiyon olduğunu bu şekilde anlar.Eğer = karakterini koymazsanız hiç bir şekilde bir sonuç elde edemezsiniz.Sadece yazdığını formül text olarak görünür.

Formülleri yazarken büyük ya da küçük harfli olarak yazabilirsiniz.Arasında herhangi bir fark yok.Bunun yanında formülleri sürekli hatırlamak zorunda değilsiniz.Prorgram içerisinde bulunan formül menüsü ile kategorilendirilmiş alan içerisinden aradığınız formülleri seçebilirsiniz.

excel-formulleri

1-Sum (Toplama)

Bu fonksiyon yardımıyla en az iki sayı veya hücreyi toplayabilirsiniz.İsterseniz rakamları yazarak toplayabileceğiniz gibi hücrelere hangi sayıyı yazarsanız onun toplanmasını sağlayabilirsiniz.

Formül: =sum(5;6) veya =sum(A1;A2) veya =sum(A1:A8)

Yukarıda göreceğiniz üzere toplama işlemini 3 farklı şekilde sizlere sundum.Birinci formülümüzde sadece 2 rakamı toplarken ikinci formülümüzde A1 ve A2 hücresinde hangi rakamlar varsa onları topladık.Son olarak üçüncü formülümüzde ise A1 ve A8 hücreleri arasındaki tüm rakamları topladık.

excel-toplama-islemi

Excel toplama işlemi formülü için başka bir yöntem de deneyebilirsiniz.Herhangi bir hücrete = dediğiniz anda formül ekranı ortaya çıkacaktır.Aşağıdaki resmi takip ederek işleminizi yapabilirsiniz.

excel-toplama-islemi-formul

2-Count

Bu formül de içerisinde rakam barındıran hücrelerin sayısını size gösterir.Resimde de göreceğiniz gibi boşluk olursa hücreler arasında bu toplama dahil edilmiyor.Aynı şekilde herhangi bir text girilmesi durumunda bu da toplam içerisinde yer almayacaktır.

excel-count

3-Counta

Eğer boş olmayan tüm hücreleri sayayım derseniz counta formülünü kullanmalısınız.Yukarıda bahsettiğim count formülü sadece rakamları sayıyordu.Bu formül ise hücre içerisinde bir karakter olması durumunda onu toplama dahil ediyor.

excel-counta-formülü

4-Len

Bir hücre içerisinde yer alan karakter sayısını merak ediyorsanız bu formülü kullanmalısınız.Örneğin hücre içerisinde ehli blog kelimesi yazıyor.Bu formülü uyguladığınızda sonuç 9 olacaktır.Dikkat edin kelimeler arasında yer alan boşluk ta sayılmaktadır :

excel-len-formülü

5-If

Excel de herhangi bir hesaplama yaptığınız zaman çeşitli seneryolarla karşılaşabilirsiniz.Örneğin araya bir şart ekleyip şart sağlandıysa bu şart sağlanmadıysa farklı bir değer olsun isteyebilirsiniz.Örneğin öğrencilerinizin not ortalamasını hesapladınız ve 85 ve üzeri alan öğrencilerinizi takdir belgesi almış olarak değerlendirmek istiyorsunuz.85 altında kalanlar ise herhangi bir belge vermek istemiyorsunuz.Bunun için kullanmanız gereken formül :

=IF(şart;"olumluysa sonuç";"olumsuzsa sonuç")

excel-eger-formulu

6-Sumif , Countif, Avarageif

Eğer formülünün biraz daha gelişmiş halini bu adımda öğreneceğiz.Aslında isimlere bakınca aklınızda bir şeyler canlanıyordur.Şimdi tek tek bakalım :

  • Sumif gerekli şart sağlandığında toplama işleminin yapılmasını sağlamaktadır.
  • Coountif gerekli şartlar sağlandığında içerisinde karakter barındıran hücre toplamını göstermektedir.
  • Avarageif gerekli şartlar sağlandığında belirlediğiniz hücrelerin ortalamasını almaktadır.

bu iç formülün kullanımı aynı.Yapısı ise aşağıdaki gibi :

=Sumif(şartın aranacağı aralık;şart;işlem aralığı)

 excel-eger-topla-formul

 

7-Upper, Lower

Bir diğer sık kullanılan formülümüz büyük-küçük harf çevrimi.Örneğin elinizde büyük küçük harf karışık yazılmış ya da tamamı büyük – küçük yazılmış bir database varsa bunu istediğiniz şekilde ayarlyabilirsiniz.

Formülün kullanımı : =Upper(A1)  -  Lower(A1)

8-Tarih

Yine çalışma dosyanızda günün tarihini ya da tarih ve saatini göstermek istersiniz :

  • =today()
  • =now()

image

Son Sözler

Sık kullanılan excel formülleri ve açıklamaları elbette bunlarla sınırlı değil.Daha yüzlerce kullanabileceğiniz formül mevcut.Burada sıklıkla ihtiyaç duyabileceklerinizi paylaşmaya çalıştım.Hemen şu soru aklınıza gelebilir.Yüzlerce formülü nasıl aklımızda tutabiliriz, hatırlatacak bir şey yok mu ?Yukarıda bahsettiğim gibi çalışma dosyanızda fx ikonuna tıklarsan formül penceresi karşınıza çıkacak.Aklınıza geldiği kadarıyla yazmaya başlarsanız aradığınız formülü bulabilirsiniz.Bunun yanında dört işlem için +-*/ simgeleri de işlem yapmanıza imkan tanıyor.Yeter ki = ile başlayın.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.