Dropbox ‘tan Yeni Dosya İsteme Özelliği

Online dosya depolama servislerinden olan dropbox artık yeni dosya isteme özelliği ile dropbox hesabı olmayanların size dosya gönderebilmesine imkan tanıyor.Özellikle ekip çalışmalarından yaşanan sıkııntılara çözüm olması açısından duyurulan bu yeni özellik, mail ile gönderilemeyen ya da organize edilemeyen dosyaları toparlamada gayet kolaylık sağlayacak.Bir gruba nasıl dosya yüklerim derdinden kurtulacaksınız.

Dropbox-dosya-isteme

Öncelikle böyle bir özelliğe neden ihtiyaç duyabilirsiniz ondan bahsetmek istiyorum.Diyelim öğretmensiniz ve öğrencilerinizden ev ödevlerini göndermelerini istediniz ya da bir organizasyon düzenliyorsunuz ve katılımcılardan bazı belgeler talep ettiniz.Böyle bir durumda ekipten dosyalarınızı nasıl alabilirsiniz.Tabii ki mail !!!.Fakat dosyaları mail ile gönderilemeyecek kadar büyükse.Bunun yanında ek ile gönderilen her dosyayı bilgisayarınıza indirip toparlamanın getireceği zorluk da cabası…

Şöyle internette herkesin kullanımına açık bir klasör olsaydı ve kullanıcılar dosyalarını oraya gönderselerdi güzel olmaz mıydı ?

İşte tam bu noktada dropbox file request yani dosya isteme özelliği devreye giriyor.Herhangi bir hesap açmadan direkt olarak belirlediğiniz klasöre kullanıcılar dosyalarını ekleyebiliyor ve siz de kendi hesabınızda bu dosyaları görebiliyorsunuz.

İlk olarak dropbox kullanıcıları için bu özelliği nasıl açacaklar ondan bahsedelim.

Dropbox dosya isteme özelliği nasıl açılır?

Hesabınıza giriş yapın ve sol taraftaki menüden file request menüsünü seçin.

Karşınıza neyi talep ediyor olduğunuzu soran küçük bir pencere çıkacak.Buraya isim verin.bu verdiğiniz isim aynı zamanda klasörünüzün adı da olacak.

dropbox-dosya-isteme

Next butonuna bastığınızda herkese açık klasörünüz için bir link oluşacak ve bu linki dosya göndermesini istediğiniz kişilerle paylaşacaksınız.

Dosya gönderimi nasıl yapılır?

Ekleri gönderecek kişinin herhangi bir hesabı olmasına gerek yok.Direkt olarak size verilen url yi tarayıcıda açın Choose Files butonuna basıp dosyanızı seçin.

Ad-soyad ve mail bilgisini yazarak Upload butonuna basın ve dosyanızı gönderin.

dropbox-dosya-gönderme

Son Sözler

Dropbox dosya isteme özelliği ile mail ile alamadığınız dosyaları alma ve onları daha organize etme kolaylığına sahip olacaksınız.Onlarca kişiden ek almak isteyen herkes için oldukça faydalı bir özellik olduğunu düşünüyotum.Siz ne dersiniz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.