SEO İçin Yapılması Gerekenler

Seo basıl yapılır? SEO yani arama motoru optimizasyonu, websitemizin arama motoru sonuçlarında (organik yani reklamsız) üst sıralara çıkabilmesi için uyguladığımız çalışmalar anlamına gelir. Ancak bu çalışmalar profesyonel bir SEO uzmanı tarafından yapılmazsa, websitemiz çok önemli problemler ile karşı karşıya kalabilir. Bu çalışmalar bundan 5-6 sene önce çok farklı teknikler ile uygulanıyordu. Yani çok basit bir iki temel teknik ile Google arama sonuçlarının tepesine oturabiliyordunuz. Ancak günümüzde durum çok farklı bir konuma geldi. Artık arama motorlarını kandırabilmek neredeyse imkansız hatta black hat  diye tabir edilen sahtekarlık içeren SEO çalışmaları ile üst sıralara çıkmak isteyenler çok ciddi arama motoru cezaları ile karşılaşabiliyorlar. Gelin şimdi birlikte seo için yapılması gerekenler nelerdir onlara bakalım:

seo-nedir

SEO Nasıl Yapılmalıdır?

Öncellikle herkesin anlaması gereken konu, SEO arama motorlarını kandırmak değildir. SEO, arama motorlarının websitemizi daha iyi tarayıp indeksleyebilmeleri için onlara yardımcı olabilmektir. Yani şöyle düşünebilirsiniz, eğer iyi ve başarılı bir websiteniz varsa Google’ı ne kadar çok websitenize çekebilirseniz, arama sonuçlarında o derece yukarılara çıkabilecek ve organik trafiğiniz artacaktır.

Doğru bir SEO çalışması aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • 1. Teknik SEO Çalışması:

Bu çalışma ile websitemizin hatalarını giderebilmemiz gerekir. Bu çalışmalar arasında; kod hatalarının giderilmesi, sayfa açılış hızı optimizasyonu, meta/title oluşturulması, doğru URL yapılarının oluşturulması, Inline CSS ve Javascript hatalarının düzeltilmesi, robots.txt dosyasının oluşturulması, site haritasının oluşturulması gibi birçok çalışma sıralanabilir.

 • 2. Site İçi Optimizasyon:

Site içi optimizasyon ile tüm sayfalarımızın taranma ve indekslenme oranlarının arttırılması hedeflenmektedir. Bu çalışmalar arasında; website kod/içerik oranının azaltılması, anahtar kelime çalışmaları, H1 etiketlerinin belirlenmesi ve iç linkleme çalışmaları gelmektedir.

 • 3. Site Dışı Optimizasyon:

Site dışı optimizasyon, websitemize dışarından gelen linkler ile ilgili bir çalışmadır. Backlink olarak sıkça duyduğumuz, site dışı optimizasyon çalışmaları arasında, websitemize gelen spam trafiğin engellenmesi ve doğru kanallardan backlink edinme çalışmaları gelmektedir.

 • 4. Raporlama:

Yaptığımız tüm bu çalışmaları mutlaka kontrol ve takip etmeli hatta düzenli formatlarda raporlara yerleştirmeliyiz. Böylelikle nelerin iyi, nelerin kötü gittiğini anlayabilmemiz mümkün olabilecektir.

Tavsiye yazı : Seo başlangıç rehberi

Zararlı SEO Çalışmaları

Yapılması kesinlikle önerilmeyen çalışmalar ise:

 • 1. Spam websitelerden backlink alınması,
 • 2. Doğal görünümlü olmayan backlink çalışmaları, (Bir anda yüzlerce backlink almak)
 • 3. Anahtar kelime kullanımının dozunu arttırıp, sitemizi spama çevirmek,
 • 4. Footer’a anahtar kelimeler ile doldurmak,
 • 5. Kopya içerikli sayfalar oluşturmak,
 • 6. Doorway sayfalar oluşturmak,
 • 7. Kısacası kullanıcıları ve arama motorlarını manipüle edebilecek tüm aktiviteler.

Yukarıda sizlere seo için yapılması gerekenler hakkında paylaşım yaptım.Kaliteli ve doğru bir SEO çalışması, uzun soluklu ve çok profesyonel bir yönetimle meyvelerini vermeye başlayacaktır. Siz siz olun kısa yoldan Google’da üst sıralara çıkabilmenin yollarını aramaya kalkmayın ve seo hizmeti alırken yukarıdakilere dikkat edin. 

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Bilgilendirme için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Bilindik şeyler daha derin bilgiler lazım artık.

  YanıtlaSil
 3. Bu güzel paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.