Sitenizin Organik Trafik Alamamasının 5 Sebebi

Sitenize ziyaretçi akışının sağlayan en önemli etkenlerden biri de organik trafiktir. Çünkü arama motorlarında anahtar kelimeler arandıkça sayfanıza ulaşım sağlanacak ve siz bunun için herhangi bir ücretli çalışma yapmak, sürekli sosyal medyada paylaşım yapmak zorunda olmayacaksınız.Bir başka deyişle birisi çıkıp sizden daha kaliteli bir yazı yazmadıkça kalıcı bir şekilde insanlar arama yaptıkça sitenizle karşılaşacak ve sitenize erişim sağlayacaklar.

Peki o kadar kaliteli yazılar yazmanıza ve paylaşımlar yapmanıza rağmen organik trafik neden bir türlü artmaz?Sitem neden google da çıkmıyor ?

organik-trafik-sirlari

1-Önemsenmeyen seo adımları

Yıllardır blog yazan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki eğer içeriğiniz için doğru anahtar kelime kombinasyonunu kullanmaz ve doğru seo çalışmasına sahip olamazsanız organik trafik almakta epey zorluk çekersiniz. Evet kaliteli bir içerik hazırlamış olabilirsiniz ve bu size %50 oranında trafik sağlayacaktır fakat kalan %50 si için doğru yerde doğru SEO ya ihtiyacınız olacaktır.

Çoğu blog yazarı bu türden çalışmaları uzun bulur ve yazısını yayınlarken atlar. Fakat şunu unutmayın ki yazınızı pazarladığınız kesim sadece arkadaşınız ve birebir takipçileriniz değil.Arama botları da sizin önemli bir müşteriniz ve yazınızı onlara da anlatmalısınız. Ve bu anlatım da sanıldığı kadar zor değil. Basit adımlarla seo uyumlu makale hazırlayabilirsiniz.

Peki nedir bu seo adımları :
 • Yazı başlığı ve Meta açıklaması
 • Yazı url sinde anahtar kelimenin geçmesi
 • Site içi link çalışması
 • Anahtar kelime yoğunluğu

2)Kopya ve Kalitesiz İçerik

Çok sayıda web site kullanıcısının yapmış olduğu bir hatadır. Bazı kullanıcılar bu konuda iyi niyetli olsa da, bazıları kasıtlı olarak kopya içerik oluşturmayı tercih eder. Bu tip içerik oluşturmanız durumunda siteniz üst sıralara çıkmaz. İlk zamanlarda bu soruna tam olarak karşı koyamayan Google, zaman içinde daha iyi algoritmalar oluşturmaya başlamıştır. Oluşturulan bu güçlü algoritmalar kopya içeriğin yükselişinin önüne geçmektedir.

Kalitesiz içerik de kopya içerikle oldukça benzer bir konudur ve sitenin organik trafik almasını engeller. Her web sitesi için oldukça zararlı bir durumdur. Ziyaretçilerinize kaliteli içerik sunamadığınızda, sayfanıza gelen kişiler sitenizde fazla uzun zaman geçirmeyecektir. Bu işlev de Google tarafından kayıt altına alınır. Kişilerin sitenizde geçirmiş olduğu zaman ne kadar azsa, arama sonuçlarında daha alt sıralara düşmeniz söz konusu olur. Özellikle görsellere alt etiket eklenmemesi, yapılandırılmamış veri kullanılması ve yanlış anahtar kelime tercihleri içeriğin kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Tavsiye yazı : Blogger seo ayarları

Peki içeriğinizi sıkıcı halden kurtarıp okuyucu-yazar ilişkisini artıracak kaliteli içerik haline nasıl dönüştürebilirsiniz.

 • Aynı konuyu başkaları hangi eksikle yazmış ve okuyucular yorum bölümünde neyi merak etmişler araştırın.
 • Okuyucuların farklı şeyler araştırmasını engelleyin. (Yazılarınıza resim, video ekleyin, derinlemesine analizde bulunun)
 • Çok fazla konuyu uzatmayın. Okuyucunuza aradığı şeyi detaylı olarak verin yeter.

3)Arama Hacmi Düşük Kelime Tercihleri

İnternet üzerinde bazı konu ve içerikler çok sayıda kişi tarafından aransa da, bazılarına olan ilgi son derece düşüktür. Bu da demek oluyor ki web sitenizin arama sonuçlarında çıkması için arama hacmi yüksek olan kelimelere yönelmeniz gerekir. Organik trafik bu şekilde daha da artabilir. Ancak bunun yine de garantisi yoktur. Çünkü hacmi yüksek olan konu ve içeriklerin internet ortamındaki rekabeti de yüksektir.Bu yüzden arama hacmi yüksek fakat rekabet oranı düşük kelimelere yönelebilirsiniz.

4)Rekabeti Yüksek Kelime Tercihleri

rekabet-yuksek-kelimeler

Google’da bir kelimenin arama hacminin yüksek olması, o kelimedeki rekabeti arttırır. Yani kullanıcılar tarafından kelime ya da kelime gurubuna olan talep fazlaysa, arz da artmış olacaktır. Yine de bu rekabetin içine girmek sizin açınızdan olumsuz sonuçların ortaya çıkacağı ve organik trafik alamayacağınız anlamına gelmez. Bu yüzden daha çok “long tail keywords” yani uzun kuyruklu kelimelere yönelmeniz gerekmektedir.

Nedir long tail keywords ?

Örneğin yemek tarifleri konusunda yazı yazacaksınız.Fakat takdir edersiniz ki “yemek tarifleri” kelimesi google da sık aranan ve rekabeti yüksek olan kelimedir.Ama bu kelimeyi de biraz daha daraltıp daha belirgin kelime haline getirip hedeflersek başarılı olma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Örneğin :

 • yemek tarifleri resimli
 • yemek tarifleri oktay
 • usta yemek tarifleri
 • oktay usta yemek tarifleri

Bu kelime gruplarını nasıl bulabilirsiniz?

Bu konuda ücretsiz anahtar kelime aracı elbette var.Adwords aracını anahtar kelime bulmak için kullanabilirsiniz.

image

Doğru stratejiler izlemeniz, SEO çalışmalarını eksiksiz şekilde yapmanız gerekir. En önemlisi de sabırlı olmanız web sitenize büyük artılar katar. Çünkü binlerce rakibin bulunduğu bir ortamdan sıyrılarak üst sıralara yerleşmek düşünüldüğü kadar kısa sürede gerçekleştirilemez

5)Geç Yüklenen Web Siteleri

Kurmuş olduğunuz web sitesinin sahip olduğu hız da son derece önemlidir. Çünkü arama sonuçlarında tıklanan siteniz bir türlü açılmak bilmezse okuyucularınız farklı kaynaklara yönelecektir.Sayfa yüklenme süresi ortalama 2-3 saniye kadar sürüyorsa, bu durum büyük bir avantaj ortaya çıkartır. Eğer bu süre 3 saniyenin üzerindeyse, siteniz arama sonuçlarında daha alt basamaklara kayacaktır. Bu nedenle doğru tema seçimi ve sitenin içini resim ya da çeşitli eklentilerle doldurmamak önemlidir.

Unutmayın google da 1. sayfada çıkmak ile insanların içeriğinize hızlı bir şekilde ulaşması farklıdır. Bu yüzdendir ki site hızı optimize etmek kavramını ciddi olarak düşünmelisiniz.

Son Sözler

Sitem neden google da çıkmıyor ve neden organik trafik alamıyorum diyorsanız yukarıda paylaştığım adımları eksiksiz yapmalısınız.Yazınızı gözü kapalı hazırlamak size geçici bir hit getirse de asıl ve önemli olan google aramaları sonucunda alacağınız trafiktir.

Peki siz bu konuda ne dşünüyorsunuz? Doğal yollardan sitenize nasıl trafik sağlıyorsunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Hocam blog yazmaya başladım ama dediğin işlere hiç bakmadım, bana bayağı da külfetli gibi geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blog yazmak kolay değil. bunların öncesinde makale yazabilme yeteneği geliyor bana göre.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.