Kolay Kullanıma Sahip En İyi 5 Çeviri Sitesi

Dil bilmek günümüzde o kadar önemli hale geldi ki hangi sektörde olursanız olun muhakkak ikinci bir dil sorusu ile karşılaşacaksınızdır.İnternet ile ilgili işlemleriniz açısından da çoğu zaman bir konu araştırdığımızda yabancı kaynaklar ile karşılaşmışsınızdır.Bu durumda eğer bilmediğiniz kelimeler ile karşılaşırsanız online çeviri siteleri arama işine girişeceksiniz.Bildiğiniz gibi farklı diller arası kelime ve metin çevirisi yapan günümüzde çok sayıda sözlük yazılımı vardır. Bu yazılımlar sayesinde bilmediğimiz kelimelerin anlamlarına kolayca ulaşabiliyoruz. Bir kelimeyi el sözlüğünde arayarak vakit kaybetmenize gerek kalmadan farklı anlamları ile birlikte kelimeleri çevirebilirsiniz. Peki bu konuda bizlere çözümler sunan en iyi çeviri sitesi hangisi ?

en-iyi-ceviri-sitesi

Herkesin sürekli olarak kullanmış olduğu bir sözlük adresi olması nedeniyle en iyi kavramı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ancak kullanımı kolay ve geniş kapsamlı hazırlanmış bazı adresleri ön plana çıkartabiliriz. Gelin birlikte bakalım :

1)Tureng

Türkçe – İngilizce, İspanyolca – İngilizce ve Fransızca – İngilizce dilleri arasında çeviri yapan bir sitedir. Her kelimenin farklı anlam ve türünü veren bir kaynaktır. Yalnızca günlük konuşma dilindeki kelimeler değil, teknik ve terim ifade eden kelimeleri de Tureng içerisinde kolayca bulabilirsiniz. Sözcüklerin cümle içerisindeki kullanımlarına da yer verilir. Bunun yanı sıra bir sözcüğün farklı aksanlarda nasıl telaffuz edildiğini de bu site sayesinde öğrenebilirsiniz. Sunmuş olduğu geniş kapsamlı içerik ve detay ile Tureng en iyi çeviri sitesi olma adaylarından birisidir.

Siteden yıllık Premium üyelik alarak aramış olduğunuz sözcükleri kategorilerine göre ayırma ve köklerine göre ilişkili sonuçları listeleme olanağına da sahip olabilirsiniz.

2)Babylon

Babylon_translate

Babylon “tek tıkla çeviri” sloganı ile uzun zamandır hizmet vermektedir. Kullanıcılara sunmuş olduğu çeşitli özellikler ile çeviri siteleri arasında yerini alır. Kelime ve deyimler haricinde, metin çevirisi de yapan bir online çevirmen adresidir. 1600’den fazla sözlük ve çok sayıda farklı bilgi alanının terim dizinlerini içeren geniş kapsamlı bir veri tabanına sahiptir. 10 yıldan uzun süren bir tecrübesi bulunan adres, ücretsiz sözlük programı ile de kullanıcılara hizmet sunmaya ve dünya çapında faaliyet sürdürmeye devam etmektedir.

3)Bing

Microsoft tarafından desteklenen ve 2009 yılından beri hizmet veren bir sözlük yazılımıdır. 51 farklı dil arasında çeviri yapar. Anlamı bulunmak istenen sözcüğün hangi dilde olduğunu otomatik şekilde algılaması kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlar. Metin ve web sayfalarının da çevirisini yapabilme fonksiyonu bulunur. Metin çevirileri için tek seferde 5000 kelimeye kadar sınırı vardır.

4)Translate.com

Listemizde yer alan diğer çeviris sitesi translate.com . 90’a yakın çeviri yapabilen bu site diğer sitelerden farklı olarak insan çeviri özelliğine de sahip.Doğruluk oranı yüksek olan bu servisi de alternatifleriniz arasına alabilirsiniz .

5- Google Translate

google-translate

28 Nisan 2006 tarihinde Arapça ve İngilizce dilleri arasında çeviri yaparak hizmete sunulmuştur. 2009 yılından beri Türkçe çeviri de yapmaktadır. Şuan 20 milyardan fazla kelime içerdiği belirtilen bu kaynak, 64 farklı dil arası ücretsiz olarak çeviri hizmeti verir. Yalnızca kelimeleri değil, cümle ve web sayfalarını da çevirebilme özelliğine sahiptir. Sesli olarak kelimelerin telaffuzlarını vermesi sağlamış olduğu avantajlar arasında yer alır.

Google tarafından gün geçtikçe daha da geliştirilmeye ve yenilenmeye devam etmektedir. Mobil uygulama olarak da kullanıcılara sunulmaktadır.Aynı zamanda çevrimdışı çeviri hizmeti de bulunmaktadır.

Son Sözler

Çeviri programları daha çok bilgisayarınızda kurulum gerektirdiğinden online çeviri siteleri bizlerin daha çok tercih ettiği servislerdir.Blog yazılarımı yazarken bazen araştırma yaptığımda ben de yukarıdaki servisleri kullanıyorum ve sizlerle de paylaşmak istedim.Ödev hazırlarken, makele okurken, blog yazarken daha çok ingilizce çeviri sitesi ararız fakat diğer diller için de hizmet veren yukarıdaki araçlar size tam anlamıyla biz çözüm sunacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.