Blogspot.com İle Yaşayabileceğiniz Muhtemel Problemler ve Çözümleri

Blogger, blog hayatına adım atmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği populer ve güvenilir kaynaklardan birisidir. Blogger.com üzerinden giriş yapıp blogspot.com ana domaini ile sitenizi görüntüleyebileceğiniz  bu sistemi çoğu kez tanıtmak ve kullanımı özelleştirmek için sizlerle yazılar paylaştım. Bu yazılar vasıtasıyla blogger blog açma işlemlerini tamamlayıp blog hayatınıza adım attıysanız ve uzun bir süredir kullanıyorsanız sistem üzerinde bir takım sorunlarla karşılaşmış olabilirsiniz.Bu yüzdendir ki blogger ile yaşanabilecek muhtemel problemlerin çözümleri hakkında sizlerle bir yazı hazırlamak istedim.

blogspotcom-problem-cozum

Blogum kayboldu

Bir gün blogunuzu görüntülemek istediniz fakat yönetici ekranına girdiğinizde blogunuzun olmadığını fark ettiniz. Ne yapabilirsiniz ?

Bunun birden çok ebebi olabilir.Şimdi muhtemel problemleri tek tek inceleyelim :

1-Yanlışlıkla blogunuzu silmiş olabilirsiniz :

Herhangi bir nedenden ötürü eğer silme işlemi yaptıysanız yöneteci ekranınızda sitenize ulaşamıyor olabilirsiniz.Sol taraftaki silinen bloglar kısmına bakarak kontrol edebilirsiniz.Eğer ordaysa geri yükle seçeneği ile blogunuza kavulabilirsiniz.

blogger-silinen-blog

2-Silinen bloglar listesinde yoksa :

Yukarıdaki adımda istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız farklı problemler olmuş olabilir.Bu yüzden aşağıdaki durumları gözden geçirin :

 • Blogunuzu oluşturuken kullandığınız gmail hesabıyla giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Eklediğiniz yöneticilerin sizi yönteicilikten kaldırmadığından emin olun.(Bildiğiniz gibi yönetici hakkını verdiğini kişiler sizinle tüm hakka sahiptir ve isterse blogunuzdan bile sizi kaldırabilir.
 • Mail adresinizi kontrol edin ve blogger tarafından spam konulu mail alıp almadığınızdan emin olun.(Google türlü nedenlerden ötürü içeriğinizi spam olarak algılayıp sitenizi kaldırmış olabilir.

Blogum arama sonuçlarında görünmüyor

Yine yaygın problemlerden birisi de arama sonuçlarında sitenize ulaşamamak.Bunun kontrolü için yine bir kaç durumu kontrol edeceğiz :

1-Gizlilik ayarlarını kontrol edin

Hesabınıza girdikten sonra ayarlar > temel yolunu izleyerek gizlilik ayarlarına bakın.Her iki seçeneğinde evet olması gerekmektedir.

blogger-gizlilik-ayarları

2-Robots.txt dosyasını göz atın

Blogunuzun şablonu içerisinde ya da robots.txt dosyası üzerinde sitenizin indexlenmesi engellenmiş olabilir.Doğru ayarlar yapıldıysa siteniz son sayfalarda olsa bile bir şekilde arama sonuçlarında görüntülenecektir. Blogger robotstxt dosyası yazımı okuyarak doğru ayarlara ulaşabilirsiniz.

Unutmadan eğer siteniz yeniyse anlık olarak indexlenmesini beklemeyin.Bu işlemi hızlandırmak için siteniz 1 günde nasıl indexlenir yazımı okuyabilirsiniz.

Sistemsel hatalar alıyorum

blogger-hata-penceresi

Özellikle şablon düzenleme yapmak istediğiniz zaman sistemsel olarak farklı kodlarda hatalar alıyor olabilirsiniz.Genel manada her hata kodunun farklı bir anlamı var ama çoğu geçicidir.Bu yüzden

 • sayfayı yenileme
 • tarayıcı önbelleğini temizleme
 • farklı tarayıcılarda deneme

adımlarını deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adımı hatırlamıyorum

blogger-hesap-kurtama

Blogunuzu zamanında açtınız fakat hangi mail hesabını kullandığınız da oluşturdunuz hatırlamıyorsunuz.Bunun için aşağıdaki adresi tarayıcınızda görüntüleyerek blogunuzun ismini yazıp kullanıcı adının mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

http://www.blogger.com/forgot.g

Blogumun adresi neden her ülke için farklı uzantılara yönleniyor

Okuduğunuz blog ya da kendi blogunuz hangi ülkede görüntüleniyorsa o ülkeye özel alan adına yönlenmektedir.Google bunu yerel içeriği korumak için yaptığınız belirtiyor yani örneğin ingiltere blogunuzun yasaklanmasını istemişse bu yasak sadece o ülke için olacak ve başka ülkelerde siteniz görüntülenmeye devam edecek.

Bunu nasıl engelleyebilirsiniz ?
 • Kendi özel alan adınıza geçiş yaparak sitenizin tamamıyla .com şeklinde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Blogspot ile devam etmek istiyorsanız küçük bir js dosyası ile blogspot tr yönlendirmesini kaldırma işlemini yapabilirsiniz.
Bu yönlendirme beni nasıl etkiler ?

Farklı URL görülmesi hariç bir de blogunuzun ülke kodlu uzantılı adresinin bazı verilerini analiz ettiğinizde farklı değerler göreceksiniz.

Resim yüklemede sorun yaşıyorum

Bu zaman zaman benim de başıma geliyordu.Tarayıcınızdaki farklı eklentiler ve çerezler buna sebep olabilir.Bunun yanında tarayıcınızın en son güncel halini kullanmayı ihmal etmeyin.Bir diğer çözüm ise yine tarayıcınızda pop-up engelleme kullanmanız ve blogger ın onaylı site olmamasıdır.Ayarlarda blogger’ı onaylı siteler arasına ekleyerek sorunu giderebilirsiniz.

Son Sözler

Blogspot.com uzantılı sitenizde yaşayabileceğiniz muhtemel problemlerin çözümlerini sizlerle paylaşmak istedim.Bildiğiniz gibi her serviste zaman zaman bug ya da sistemsel güncellemerden kaynaklı hatalar oluşabilir.Bunun çözümü kısa süre içerisinde destek forumlarında yayınlanmakta ve ben de sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Yukarıdakilere ilaveten içeriğinizin çalınmasını durumuyla karşılaştıysanız kopya içerik şikayet yazımı okuyabilirsiniz.

Tüm problemler bu kadar değil elbet.Yorum bölümünde karşılaştığınız diğer hataları yazarak bu yazımın güncellenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Bu birbirinden güzel bilgiler için teşekkürler hocam.

  YanıtlaSil
 2. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ediyoruz

  YanıtlaSil
 3. Emeğinize sağlık, TEŞEKKÜRLER.
  Yorum alanı masaüstünde çıkıyor fakat mibil uygulamalarda çıkmıyor sebebi ne olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mobil uygulama mı, mobil site mi ? Normalde mobil sitede çıkması gerekiyor.

   Sil
 4. merhaba soyle bir.sorunum var bloguma alan adi aldim ve cname kaydini yapip kaydettim ilkdefa oldugu icin biraz ugrastim. ama blogumu goruntuleyemiyorum iki gune yakin oldu adresim www.masalnet.com girmeye calistigimda www.masalnet.com/defaultsite yaziyor 1and1 den aldim alan adimi. ben cozum bulamadim yardim edermisiniz. ne yapmam lazim

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.