Affiliate Marketing (Ortak Pazarlama) Nedir

İnternet yalnızca insan hayatında değil, iş dünyasında da birçok şeyi değiştirmeyi başarmıştır. Doğru donanım ve planlara sahip olan herkes artık e-ticaret sektöründe de ilerlemeye başlamıştır. Gün geçtikçe bu sistem daha yaygın hale gelmekle beraber, başarısını da arttırmaktadır.E-ticaret sisteminde daha fazla satış yapıp kâr edebilmek için tanıtım ve reklam seçeneklerini kullanmak gerekir. Bunların yanı sıra günümüzde affiliate marketing gibi önemli bir alternatif de vardır. Sistem aynı zamanda “satış ortaklığı” olarak da bilinir. Bu sistemin hem satıcılar, hem de satışın gerçekleşmesini sağlayan ortaklar için karşılıklı şekilde birçok avantajı bulunur.

affiliate-marketing-nedir

Sistemin temelinde komisyonculuk yer alır. Yani bir e-ticaret sitesinin ürün satışına aracı olan kişi, sitenin belirlemiş olduğu oranda kazanç sağlayacaktır. Bu sayede e-ticaret sitesinin sahibi, çok sayıda müşteriye daha kolay şekilde ulaşmış olur. Ödemeyi yalnızca satış gerçekleştiğinde yapar. Ürün tanıtımı yapan kişiyse e-ticaret sisteminin bir parçası olduğu için bu satış işleminden kazanç elde eder.

Aklınızda Bulunması Gerekenler

Bu sisteme yatırım yapmadan ve emek harcamadan önce bilmeniz gereken bazı hususlar var. Aşağıdaki sorulara tatmin edici cevaplar vermeniz bu sistemde başarılı olmanızı sağlayacaktır:

1- Hangi ürünleri satabilirim ?

Satacağınız ürünleri tecrübe etmiş olmanız güvenilir satıcı profili oluşturacağından alıcıları ikna etme potansiyelinizi artıracaktır.Bu yüzden daha çok kullandığınız ya da yakınen bildiğiniz ürünlerin satışına odaklanın. Bu her zaman elle tutulur bir ürün olmaya da bilir. Örneğin herhangi bir web yazılımının ya da online hizmet veren servisin de satış ortaklığını yapabilirsiniz.Özellikle seo konusunda birden çok ücretli araç var ve bunlar satış ortaklığına dayalı olarak da hizmet veriyor.Yine web tasarımcılar arasında populer olan themeforest de satış ortaklığı hizmetini bünyesinde barındırıyor.Program hakkında yazacağınız detaylı ve dürüst bir inceleme yazısı size iyi miktarlar kazandırabilir.

2 - Eğitime ihtiyacım var mı?

Bu şekilde bir işe girişecekseniz elbette bilgi konusunda yeterli olmalısınız.Bu konuda çeşitli seminere katılıp başarı hikayelerini okuyabilirsiniz.Yalnız size %100 kazanç getireceğini iddia eden eğitim seti satmaya çalışan her kişiye de inanmayın.Bu iş biraz beceri ve iyi araştırma gerektiren bir iş.Belirli taktikleri internetteki makaleleri araştırarak da öğrenebilirsiniz.

3 - Ne kadar çalışmam gerekiyor ?

Bu tamamen satacağınız ürüne ve kazanmak istediğiniz miktarlara bağlı.Örneğin krem, deodarant gibi ürünleripazarlamayı düşünüyorsanız müşterilerinizle sıcak temas kurmanız gerekeceği için belki tam zamanlı kendinizi bu işe ayırmanız gerekir.Ama herhangi bir ücretli yazılımı pazarlayacaksanız blogunuzda yazacağınız yazılar ile tam zamanlı işinizi bırakmadan bu ticaret modelini sürdürebilirsiniz.Yalnız burada inceleme yazısını yazarken :

  • Detaylı içerik sunmaya
  • Müşteri yorumlarına yer vermeye
  • Birden fazla içerik oluşturmaya

dikkat edin.Bazen ürünün pazarlamasını yapan kişi konumundan sıyrılıp sadece yaşanan soruna karşı yazılım getirdiği çözümden bahsedip dürüst bir şekilde okuyucularınızı yönlendiren yazılar yazmanız gerekebilir.

Sorumuzun cevabına gelirsek tamamen size bağlı.Profesyonel olarak bir işiniz varsa günde atacağınız ya da cevaplayacağınız 15-20 mail, haftada 1-2 içerik ve 10-15 müşteri görüşmesi ile boş zamanlarınızda da bu işi yapabilirsiniz.

Affiliate Marketing Ne Tür Avantajlar Getirir?affiliate-marketing

Çok sayıda ülkede kullanılan ve dünyaca ünlü sitelerin de yararlanmış olduğu bu sistemin müşterilere, ürün sahiplerine ve satış ortaklarına sağlamış olduğu çeşitli avantajlar vardır:

Müşteriler açısından avantajları: Sistemi kullanan sitelerde müşteriler için daha güvenli ödeme seçenekleri ve iade gibi durumlar garanti edilir. Daha çok güvenli alışveriş sağlanmış olur.

Ürün sahipleri açısından avantajları: Sistem sayesinde ürün sahiplerinin elde etmiş olduğu en büyük avantaj, reklam ve tanıtım masraflarına girmek zorunda olmamalarıdır. Çünkü bu yöntemle binlerce satış ortağı bulunur. Ürünün tanıtımını bu satış ortakları yapar. Bu sayede ürün sahiplerinin tanıtım masraflarından kurtulması söz konusu olacaktır.

Satış ortakları açısından avantajları: Çok sayıda ürün çeşidi olduğu için satış ortaklığı yapan kişiler bunlar arasından tercih gerçekleştirebilir. Satış karşısında para alma güvencesi ve zaman içinde daha fazla kazanma olanağı da vardır.

Genel olarak bu ticaret modelinin kişilere bu tür avantajlar sunmaktadır.

Tavsiye yazı : Dijital pazarlama nedir ?

Affiliate Marketing Kazanç Modelleri

satis-ortakligi

 1)Tıklama başına kazanç (Cost Per Click): Bu satış ortaklığı modeliyle tanıtımı yapılan ürünün sayfasına gelen ziyaretçi sayısı kadar kazanç elde edilir. Affiliate networklere tık başına 4 – 15 kuruş arasında ödeme yapılmaktadır.

2)Üyelik başına kazanç (Cost Per Lead): Sistem, reklam verenlerin sitelerine yönlendirilmiş olan ziyaretçilerin, siteye kayıt olmasıyla beraber işler. Satış ortakları üye yaptıkları kişi kadar ücret alırlar. Ülkemizde üyelik başına 25 kuruş – 2TL arası ödeme yapılmaktadır. Yurtdışında satış ortakları için ödenen ücretler değişiklik gösterir.

3)Satış Başına Ödeme (Cost Per Sale): Bu sistem oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Satışı gerçekleştirilen üründen satış ortakları, ürün sahibinin belirlemiş olduğu komisyon kadar ücret alırlar. Komisyon oranları %5’ten başlar ve %80’e kadar çıkar. Fiziksel ürünlerde komisyon miktarları daha düşük olsa da, dijital ürünlerde bu miktar daha da artar.

Son Sözler

Mevcut işinize ek olarak affiliate marketing yöntemi ile iyi paralar kazanabilirsiniz. Herhangi bir sermayaye gerek duymadan sadece emek harcayarak sıfır risk ile boş vaktinizi karlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz.Ben ne yaparım demeyin.Elbet vardır satabileceğiniz bir ürün ya da hizmet.Bu konuda çeşitli ürünler satarak bilhassa ev hanımları ciddi gelir elde etti. Şimdi sıra senin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. affiliate programları içinde gcmpartner.com'u tavsiye ederim,

    YanıtlaSil
  2. emeklerin için sağol

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.