WhatsApp Sesli Arama Özelliği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Populer anlık mesajlaşma servisi whatsapp yakın zamanda sesli arama özelliği servisini kullanıcıların duyurmuştu. Daha önce Skype ve viber gibi uygulamarda olan bu özellik artık whatsapp kullanıcılarına da sunulmuş durumda. Hem IOS hem de android işletim sistemine sahip kullanıcılar eğer bu uygulamayı telefonunuzda son versiyonuna güncellediyseniz sesli aramayı kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Whatsapp-sesli-arama-ozelligi

Kısa bir tanıtım açıklamasından sonra bu servisin özelliğine daha detaylı olarak bakalım :

WhatsApp sesli arama herhangi bir mobil çağrı ağına ihtiyaç duymaksızın internet bağlantısının olduğu her yerde kullanabileceğiniz bir sistem. Daha önce Skype tarzı bir uygulamayı kullandıysanız nasıl çalıştığını yakınen biliyorsunuzdur. Telefonunuzun mobil ağına ya da herhangi bir wifi ağına bağlıysanız kolayca internet bağlantınızı kullanarak arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz.

WhatsApp Sesli Arama İle Ne Yapabilirsin ?

Bu uygulamayı çalıştırdığınız zaman anasayfada 3 faraklı sekme göreceksiniz.Çağrılar, Sohbetler ve Kişiler.İlk sekme olan çağrılar kısmında son yaptığınız sesli aramalarınızı görebilirsiniz.Sesli aramaları diyorum çünkü google hangout gibi görüntülü görüşmeyi şimdilik bu uygulama ile yapamıyorsunuz.Şimdilik sadece telefonunuzu kulağınıza dokundurup konuşabilirsiniz.Normal numara cevirmek yerine sadece whatsapp arkadaşlarınızla görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

whatsapp-sesli-arama

Yukarıda bahsettiğim gibi şu an sadece andorid ve IOS işletim sisteminde kurulabiliyor.Dğer platformdaki arkadaşlarınızı maalesef arayamıyorsunuz.

Farklı ülkedeki kişilerle görüşmenizin bir kısıtlaması yok.Nasıl ki aynı ülkedeki kişilerle görüşebiliyorsunuz başka ülkelerde yaşayan arkadaşlarınızla rahatlıkla görüşebilirsiniz.İhtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı.

WhatsApp Sesli Arama İle Ne Yapamazsınız ?

Bu özellik sadece WhatsApp to WhatsApp için geçerli.Yani bu uygulamaya sahip olmayan arkadaşlarınızı arayamazsınız.

WhatsApp bildiğiniz gibi son güncellemesi ile birlikte bilgisayarınızda da kullanmanıza imkan veriyor.Yalnız bilgisayardan sesli çağrı gönderemez ve kabul edemezsiniz.

Konuşma Sırasında Ne Kadar Kotanız Tüketilir

Söz konusu mobil internet bağlantısı olunca harcanacak kota miktarı da önemli olacaktır.Yalnız bu konuda derin bir endişeniz olmasın.Resmi bir açıklama göremesem de internet ten okuduğum kadarıyla 1dk lık bir görüşme için 300kB civarı bir veri kullanımı gerçekleşecektir.Tabii belirttiğim gibi bu resmi bir açıklama değil sadece mbyte duyarlu veri kontrolu sayesinde ölçülmüş kullanıcı verisidir.

Son Sözler

WhatsApp sesli arama özelliği zaten populer olan bu uygulamanın bir adım daha öteye ilerlemesini sağlayacaktır kanısındayım.Özellikle yurtdışı konuşmalarda mobil hattın pahalı olduğunu düşünürsek elimizde çok kullanışlı bir alternatifin olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.Peki siz ne düşünüyorsunuz?WhatsApp ın bu yeni özelliğini hiç kullandınız mı ?

http://www.ehliblog.com/2014/12/kilit-ekrani-whatsapp-mesaj-cevapla.html

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.