Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Yapılması Gerekenler

Telefonunuz artık eskidi mi? Onu satmayı mı düşünüyorsunuz ?İşte size telefonunuzu satmadan önce aklınızda bulunması gereken bazı ipuçları…

Closeup portrait of attractive young teenage girl woman sending text message mobile phone

Telefon satışı bugünlerde çok da revaçta olan bir durum. Çünkü telefon piyasasına her geçen gün farklı modelde telefonlar sürülüyor ve çoğu uygulama yeni güncellemeler alarak telefonun ağır çalışmasına sebep oluyor. Benzer sıkıntılarını var ve telefonunuzu elinizden çıkarmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken adımlar atlamayın.Çünkü günümüzde telefonlar artık tüm kişisel bilgilerimizi içeren kaynak haline geldi. Bankacılık uygulamaları, resimler, mailler, mesajlar vs.Bu gibi kişisel verilerin başka insanların eline geçmesini istemezsiniz değil mi ?O zaman masum bir ticari faaliyetiniz felakete dönüşmeden alabileceğimiz önlemleri tartışalım.

Telefon satmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

Telefonu yedekleyin

Harici bir program kullanıp yedekleme yapabileceğiniz gibi, dosyalarınızı tek tek telefonunuzu bilgisayara bağlayarak telefonunuzdan alabilirsiniz. Daha sonra bulut servislerine aktarabileceğiniz gibi hard diskinizde de saklayabilirsiniz. Dosyalarınızı aldıktan sonra diğer işlem de rehberinizi yedeklemek olacaktır. Çünkü rehberinizdeki kişiler telefonunuzda kalmış olabilir ve satış yaptığınız kişi rehbere ulaşabilir.Android rehber yedekleme konusunu daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Orayı kontrol ederek rehberinizi kolayca yedekleyebilirsiniz.

Hafıza kartını kopyalayın

Eğer telefonla birlikte hafıza kartını da verecekseniz hafıza kartınızdaki bilgileri bilgisayarınıza taşımalısınız. İşleminiz bittikten sonra kart içindeki dosyalarınızı silmeyi unutmayın.Hafıza kartınızı kendiniz alacaksanız -ki bence de öyle yapmalısınız -  bu işleme gerek yoktur.

Hesaplarınızı Kaldırın

Büyük ihtimalle en azından 1 adet gmail hesabı telefonunuza tanımlıdır. Bu hesaplarınıza bağlanılmasını engellemek onları kaldırmayı unutmayın. Cihazınızın ayarlar>hesaplar kısmına gelerek hangi hesapların olduğunu görebilir ve onları kaldırabilirsiniz.

--> Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

--> Telefondan internet paylaşımı nasıl yapılır

Cihazınızı fabrika ayalarına resetleyin

Son adım olarak tüm datalarınızı aldıysanız, telefonu satmadan önce fabrika ayalarına alıp teslim etmekte fayda var.Bu şekilde telefon ilk alındığı güne resetlenecek.

Son Sözler

Telefon satmadan önce yapılması gerekenleri mümkün olduğunca özet bir şekilde sizlerle paylaştım. Bilgilerinizin gizliliği önemli olduğu için yukarıda paylaştığım adımlara muhakkak dikkat edin.Ayırca telefonu resetledikten sonra rehber, mail ve dosyalarım menüsünde gezinerek arkanızda herhangi bir bilgi bırakmadığınızdan emin olun.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.