Serbest Çalışanlar (Freelance) da Fatura Kesebilir

Günümüzde “freelance” olarak da sıkça duyduğumuz serbest meslek gitgide yaygınlaşan bir çalışma şekli. Değişen ekonomi ve teknoloji sayesinde artık herkes bir ofiste çalışmak zorunda değil. Hal böyle olunca farklı ihtiyaçlar da doğuyor. Bunların arasında çalışılan şirketlere fatura kesmek de var. Serbest meslek çalışanlarının birçoğunun endişe ettiği bir konu olan fatura kesmek ve makbuz düzenlemek aslında oldukça kolay.

serbest-calisan-fatura

Serbest meslek nedir?

Serbest meslek kapsamı gün geçtikçe genişliyor. Eskiden sanatçılar, yazarlar gibi iş kolları serbest meslek olarak tanımlanırken bugün serbest çalışan yazılımcılar, tasarımcılar, hatta ofis ve bürodan bağımsız avukatlar, hekimler ve daha birçok kişi de bulunuyor.

Serbest meslek iş kurmaktan farklıdır. Serbest çalışanlar bir şirketin patronu olmazlar, kendi alanlarına bağlı olarak farklı şirketlerle iş yapabilirler. Serbest çalışmanın cazip yanı, kendi işinizi yönetmeniz ve saatleriniz kendinize göre ayarlayabilmeniz. Ayrıca aylık maaşa bağlı kalmazsınız.

Serbest meslek makbuzu nasıl kesilir?

Kayıtlı ekonomide para alışverişlerinin belgelenmesi gerekir. Serbest meslek çalışanları da dahil tabii ki. Serbest meslek makbuzu, serbest meslek çalışanının mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilat için düzenlediği belgedir. Böylece mesleki faaliyet karşılığında ücret tahsil edildiği gösterilebilir. İki nüsha hakkında düzenlenmelidir; nüshaların biri müşteride diğeri de serbest çalışanda kalır.

Makbuzda yer alması gerekenler makbuzu verenin soyadı, adı veya unvanı, adresi, vergi dairesi ve hesap numarası; müşterinin soyadı, adı veya unvanı, adresi; alınan paranın miktarı; paranın alındığı tarih; KDV tutarı ve gelir vergisi tutarıdır. Makbuzları serbest meslek çalışanı imzalar. Bu makbuzlarda seri ve sıra numarasıyla devam eden sayfalar bulunmalıdır.

Serbest meslek makbuzu düzenleme ipuçları

Serbest meslek makbuzu düzenlerken bazı ayrıntıları mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Öncelikle yapacağınız işe göre güncel KDV oranlarını bilmeniz gerekir. Gelir vergisi stopajı %20’dir. Makbuz, brüt ücret üzerinden gelir vergisi hesaplanarak düzenlenir. Brüt ücretten gelir vergisi düşülür, KDV eklenir ve net olarak alınacak ücret hesaplanır.

Şöyle örneklendirelim: Müşteriyle 100 TL + %18 KDV için anlaştığınızda makbuzunuzda brüt ücret 100 TL, stopaj 20 TL, KDV 18 TL olarak düzenlenmelidir. Böylece serbest meslek çalışanına 98 TL, serbest meslek çalışanı tarafından vergi dairesine ödenecek stopaj 20 TL ve net nakit çıkışı 118 TL’dir.

Neyse ki gelir gider takibi ve fatura tahsilatı için artık pratik bir yardımcınız var: Paraşüt. Ön muhasebe işlemlerinizi kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde halletmenizi sağlayan Paraşüt, serbest meslek çalışanlarının muhasebe takibi için ideal. Bulut teknolojisi sayesinde hesabınıza farklı yerlerden erişim sağlayabilirsiniz ve istediğiniz kişilere hesaba girme hakkı tanıyabilirsiniz. Karmaşık Excel tabloları ve pahalı muhasebe programlarını rafa kaldırın. Paraşüt ile tanışmanızın tam vakti.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Hocam sizi takip ediyorum forumlarda profiliniz tamamen yasal kullanıcı özelliğini taşıyor yani illa lisans olmalı yoksa demo versiyonunu kullanırım profili.
  Hiç mi warez kullanmıyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Warez kullananların sayısının daha çok olduğunu görüyorum ben de dahil

   Sil
  2. Mümkün mertebe lisanslı kullanıyorum. Zaten birçok yazılımın "student edition" dedikleri şekilleri var. Olmayanların da en düşük özelliklilerini satın almaya çalışıyorum. Eğer alternatif açık kaynak kodlu yazılımı varsa, bağış yaparak kullanmaya çalışıyorum. Sonuçta ortada bir emek var. Karşılığını vermek gerek :)

   Sil
 2. Selam. Yazdıklarınıza katılmıyorum. Doğrudan, siz yahlış yazmışsınız demiyorum. Yazdıklarınız doğru da olsa, sistem olarak hata varsa, freelance çalışanlar olaya müdahale etmeli ve haklarını aramalıdırlar. Gelir vergisi kar üzerinden alınır, KDV haruç satış bedeli üzerinden değil. Açıklayayım...Freelance çalışan birisi kendi işinin maliyetini hesaplamalıdır. Örnek: Freelance grafiker olarak 10 günde bir işi bitirdim. Bilgisayaramın 10 günlük harcadığı elektrik masrafını yazarım. Buna 10 günlük internet masrafını da eklerim. Atıyorum, 10 gün bir ayın 3'de 1'idir. Aylık 60 tl internet faturam varsa, 10 günde 20 tl internet harcadım işi yaparken. Bilgisayarımın aylık elektrik tüketimi 15 tl diyelim. 10 günlük iş için 5 tl masraf yazarım. Yani ben bu işi yaparken 10 günde 10+5=15 tl masraf yapmışım. Bu işi 100 tl'ye satacağım. %18 KDV ekleyelim. KDV dahil 118 TL'lik fatura keserim. Ardından vergimi şöyle öderim: 100 lira kazandım, 15tl masraf yaptım. 100-15= 85 tl net karımdır. 85'in %20'sini vergi öderim. 100 liranın değil. Eğir freelance çalışanlar iş sırasında elektrik, internet, yemek harcaması yapıyorlarsa, fatura üzerinden gider göstermeliler. Devlet kabul etmezse, devlet birim olarak aylık bilgisayar gideri, internet gideri belirlemelidir. Böylece herkesin kabul ettiği basit giderleri freelance çalışan gider göstersin ve kar edebilsin. Nasıl ki, bir işletmede çalışanların maaş ve yemek giderleri işin fiyatını ve maliyetini etikelrse, freelance çalışan da iş sırasında kullandığı kendi yemek giderini iş harcaması olarak gösterebilmelidir. 100 liralık satıştan gelir vergisi kesilmez, net kardan vergi kesilir. 3 ayda bir stopaj(kira) kesilir. Bir de muhasebe masrafı vardır. Başka kalem yok. Gelir vergisi de her ay ödenmez, birikir ve senede iki kere de ödenir. Sizin yazdıklarınıza saygı duyuyorum. Fakat, durum böyleyse, freelance çalışanların hesap ve haklarında sıkıntı var demektir. Düzeltilmelidir.

  YanıtlaSil
 3. teşekkürler, güzel bilgilendirme

  YanıtlaSil
 4. kolay gelsin ben türkiye geneli fason döşeme işi yapıyorum yerinde overlok yapıyorum vergiye tabi olmak istiyorum çünkü müşterilerim fatura istiyor nasıl bir yol izlemem lazım teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. kolay gelsin ben türkiye geneli fason döşeme işi yapıyorum yerinde overlok yapıyorum vergiye tabi olmak istiyorum çünkü müşterilerim fatura istiyor nasıl bir yol izlemem lazım teşekkürler

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.