Yeni Başlayanlar İçin Seo Rehberi

Blog dünyasında yer almak istiyor ve bu konuda çalışmalar yapmak istiyorsanız sıklıkla karşılaşacağınız kelimelerden birisi seo dur. Uzun adıyla arama motorları optimizasyonu olarak da geçen bu kavram kabaca sitenizin botlar tarafından anlaşılıp arama sonuçlarında kaçıncı sırada gösterileceği mantığına dayanıyor.Yani botlar sitenizin ne kadar değerli olduğunu düşünürse yazılarını o kadar ön planda yer alacaktır demektir.Bunun için elbette bazı çalışmalar yapılması gerekmektedir.Bu yüzden blog dünyasında yeniyseniz ve seo başlangıç rehberi arıyorsanız bu yazımda sizlere referans teşkil edebilecek önemli kaynakları bulabileceksiniz. neden-seo

İlk olarak bazı örneklerden yola çıkarak sizlere bir şeyler açıklamak istiyorum.Bildiğiniz gibi kaliteli bir yazı hazırlamak ve onu okuyucunun beğenisine sunmak zordur.Kimi zaman saatler harcıyarak yazınızı tamamlar ve yayınlarsınız.Fakat bu emek harcadığınız yazınızı sadece okuyucu bazlı düşünür ve arama botlarını ihmal ederseniz hak ettiğiniz başarıyı yakalayamazsınız.Bu yüzden emeğinizi çöpe atmadan muhakkak elinizden gelen bazı adımları atlamamanızı tavsiye ederim.Bu açıklamayı yaptıktan sonre gelelelim seo konusunda sizlere yol gösterecek çalışmaları sunmaya.

Neden sitenizin SEO’ya ihiyacı var ?

seo-baslangic-rehberi

Web trafiğinin major kaynaklarını hiç kuşkusuz google ve bing gibi arama motorları oluşturur.Sosyal medya da trafik oluşmasından önemlidir fakat kalıcı olan ve size sürdürülebilir kaynak sunan arama motorlarıdır.Eğer web siteniz onların dizinine eklenmezse arama sonuçlarında maalesef yer alamayacaksınız. Peki kullanıcılar internette ne arar? Bu da sizin bir yazı yazarken sadece yazayım yayınlayayım mantığını kenara bırakıp ön çalışma yapmanız gerektiği sonucunu doğurur.Şöyle ki arama sorguları kullanıcıların sitenize ulaşmasında önemlidir.Aranacak kelimenin tam olarak ne olduğunu bilir ve yazınızı buna göre hazırlarsanız botların nokta atışı yaparak sitenizi “en alakalı yazı bu” diye düşünüp yukarı taşımasını sağlamış olursunuz.

Google arama nasıl çalışır?

Önünüzde kalın bir kitap ve neyin nerede olduğunu gösteren bir dizin düşünün. Google da aslında tam olarak böyle bir dizin. Böyle bir kitapta arama yaptığınız sizlere en alakalı sonuçları sunuyor.Peki en alakalı kavramını nasıl belirliyor?Hangi siteyi nasıl ilk sıralarda çıkarıyor?

Google size arama sonuçlarını gösterirken 3 önemli adımı tamamlıyor :

 • Tarama
 • Dizin oluşturma
 • Sonuçları sunma

Bu adımlar arama sonuçlarında göreceğiniz üzere milisaniyeler mertebesinde işlem görüyor ve karşınıza sonuçlar dökülüyor. Bu işlemlerin adım adım nasıl sürdüğünü detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız  google arama nasıl çalışır yazısını okuyabilirsiniz.

Google dostu site oluşturma adımları

Google dostu site oluşturmak için önemli bir kaç işlemi tamamlamayı gerektirir.Bunların en başında kaliteli içerik oluşturmak gelir.Yazınız okuyucuyu doyurmalı ve onlar için doyurucu olmalı.Bu gerçekten arama motorları tarafından önemsenen bir durumdur.Konunuz yeterince açık ve net olmalı.Ayrıca seo uyumlu makale oluşturmak adına okuyucular bu konuma hangi kelimeleri arayıp ulaşabilir düşüncesiyle anahtar kelimelere yazınız içerisinde yer vermelisiniz.Bunun için daha önce yazdığım anahtar kelime aracı ve blogger anahtar kelime ekleme yazımı okuyabilirsiniz.

Peki ya backlink durumu ?

Sitenizin alakalı farklı sitelerden link alması da önemlidir.Çünkü bağlantılar, tarayıcıların sitenizi bulmasına yardımcı olur ve sitenizin, arama sonuçlarında daha fazla görünmesini sağlar.Metin eşleştirme teknikleri ile her arama için hem önemli hem de alakalı sayfalar görüntülenir.Bu yüzden kaliteli bir websitesinden alınan bağlantı sizin sayfanızı da önemli kılacaktır.Yalnız link aldığınız sitelerin kalitesi de önemli.O yüzden backlink oluştururken hataya düşmeyin

En etkili backlink kaynağı blog yorumlamak mı forum yazıları mı ?

Sitenizin kolayca erişilebilir olması da aslında yukarıdaki adımların başlangıcı diyebiliriz.Çünkü sitenize ulaşamayan bir bot nasıl sitenizi tarayıp da bir sonuç çıkarabilir ki?Bunun için önemli blogger seo ayarları konusunda yazı yazmıştım.Kod yapısında sitenizin erişebilir olmasını engellememiş olmalısınız.Diğer türlü siteniz taranmaz ve indexlenmex.

Kaçınmanız gereken davranışlar

seo-yapilmamasi-gerekenler

Yapacağınız çalışmaların ölçüsü çok önemlidir.Yaşantınızda nasıl ki bazı şeylerin ölçüsünü kaçırır ve aşırıya giderseniz arama motoru optimizasyonu için de aşaırıya gitmek sitenize zarar verecektir.Örneğin bir kelime grubu belirlediniz ve bu konuda yazı hazırlıyorsunuz.Bu kelime grubunu yazınızda aşırı kullanmanız anahtar kelime yoğunluğu konusunda sıkıntı yaşayacağınız anlamına gelecektir.Çünkü bu çalışma google tarafından aldatıcı bir çalışma olarak görülecektir.

Diğer adımsa çok sık duyduğunuz “duplicate content”  yani farklı url lere sahip aynı içerikteki yazıların olması.Bu davranış sitenize zarar verip ilk sıralardan düşmenize sebep olur.Bunu önleme için bildiğiniz gibi etiket ve arşiv sayfalarınızın index almasını engelleme yaparak botların farklı url de aynı yazı görmesini engelliyoruz. Blogger robots txt ayarları bu yüzden önemli olacaktır.

Ve kopya içerik.Başka sitelerden kopyalayıp eklediğiniz içerik emin olun hem etik olarak hem de site trafiği açısından kötü bir davranış olacaktır.Yukarıda bahsettiğim gibi kaliteli içerik önemsenen bir konudur.Okuyucularınıza zengin ve faydalı içerik sunmanız gerekiyor.Bu konuda bir eksiklik görüldüğü zaman zirveden düşmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Peki birileri içeriğinizi kopyalıyorsa ne yapacaksınz? Elbette kopya içerik şikayet konusunda servis mevcut.Bunu tamamlayarak içeriğinizi kopyalayan siteyi bildirebilirsiniz.

Son Sözler

Seo başlangıç rehberi olarak uzun soluklu ve kaynak oluşuracak bir yazı hazırlamak istedim.Umarım blog hayatında başarılı olmak için neden seo’ya ihtiyacınız var konusunda zihninizde bir şeyler canlanmıştır.Saatler harcayıp oluşturduğunuz emek verdiğiniz yazılarınızın çöpe gitmemesi için bazı adımları atlamayın.Umarım sitenize değer katacak bu yazımı beğenmişsiniz.Bu yazımı paylaşarak arkadaşlarınızın ve okuyucularınızın da faydalanmasını sağlayıp kaliteli içerik oluşturma da bana destek de bulunabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

16 yorum:

 1. Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Seo gerçekten çok önemli bir konu yanlış yapılan bir seo anti etki veriyor ve site tepetaklak oluyor o yüzden burada yazılanlar yeni başlayan arkadaşlar için çok iyi ve faydalı olmuş teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Paylaşımlarınız dolayı http://www.novakoltuk.com teşekkür eder. Faydalı br paylaşım olmuş.

  YanıtlaSil
 5. Yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 6. Üstadım emeğine sağlık, makaleniz özgün ve yararlı bilgiler içeriyor. Alanımda çıkmadığım anahtar kelimelerde vermiş olduğunuz bir kaç tekniği uygulayarak üst sıralara çıkmayı başardım. http://www.su-kacagi.gen.tr olarak teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 7. hocam bu aralar benim blog da paylaşımara indexleme gelmiyor yani paylaşım başlığı googlede gözükmüyor yazı site adıın içinde yazıyor biraz htlm baktım olmadı eğer mümkünse bir el atıp baksanız eksik yanları varsa düzeltebilirmisiniz.Eger mümkünse blog adını ve şifresini versem haber bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son yazılarınızı kontrol ettim google da index almış, sanırım yanlışınız var.
   site:blog adresiniz şeklinde aratırsanız google da indexlenmiş yazılarınızı görebilirsiniz

   Sil
 8. Gerçekten başarılı bir site olmuş başarılarınızın devamını dileirm

  YanıtlaSil
 9. gercekten başarı olmuş başarılarınızın devamını dileirm

  YanıtlaSil
 10. tşk ediyorum verdiginiz bilgiler aydınlatıcı

  YanıtlaSil
 11. Görsellerimi google da ön plana çıkarmak için ne yapabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alt etiketi önemli, resimlerinize alt etiketi vermeyi unutmayın. Onun dışında ileri yöntemler var mı bilmiyorum :(

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.