Siteniz Google’ın Mobil Uyumlu Siteler Güncellemesine Hazır Mı?

21 Nisan dan itibaren Google, algoritmasında mobil uyumlu siteler için büyük değişikliğe gidecek. Eğer bu konuyu önemsemediyseniz tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.Çünkü Google ın bu mobil güncellemesi Panda güncellemesinden daha büyük bir etki bırakacak.Bu yüzden “Endişelenmeli miyim” diye soracak olursanız bunun cevabı kesinlikle Evet! Peki Ne yapmalısınız ?

mobil-uyumlu-siteler-guncellemesi

Sitenizi responsive tasarıma geçirin

Responsive nedir sorusunu önceki yazılarımda detaylı olarak açıklamıştım. Google sitelerin her türlü cihaza uyumlu olarak görüntülenmesini önemsiyor. Bu yüzden mobil ziyaretçiler için farklı bir website kullanmak yerine görüntülendiği ekrana göre uyum sağlayan bir tema kullanmak faydalı bir çözüm olacaktır. Bu davranış hem sitenizin performansını hem de adsense kullanıyorsanız esnek reklam seçeneği ile reklamın cihaza uyumlu olarak görüntülenmesini sağlayarak kazancınızı artıracak.

Sitenizi hızlandırın

Ne kadar fiber altyapıları ve 4G sistemi kurulmaya ve kullanma çalışmaları olsa bile normal bir internet bağlantısında sitenizin uygun hızda açılması gerekmektedir.Sitemin hızlı veya yavaş açılması neyi etkileyecek diye düşünmeyin.Eğer bir kişi sitenizi görüntülemeye çalışıp daha sonra da geç açılması dolayısıyla terk ederse bu ziyaretçinin bir daha gelmeyeceğini gösterdiği gibi hemen çıkma oranı durumunu da artırarak sitenize zarar verecektir.

Neler yapabilirsiniz ?

 • Daha düşük kalitede resimlere yazınızda yere verebilirsiniz.
 • Javascript kullanımını sınırlandırabilirsiniz
 • Adsense reklamlarına sitenizde yer veriyorsanız eş zamansız adsense sistemini kullanabilirsiniz.

Sitemin hızını nasıl ölçebilirim derseniz google page speed ya da tools.pingdom.com adresini kullanabilirsiniz.

Bu işlemleri hemen yapmaya başlayın

Yukarıda paylaştığım gibi 21 Nisan son gün.Fakat bugüne kalmadan sitenizin doğru ve optimie edilmiş şekilde indexlendiğinden emin olmanız gerekir.Tavsiyem bu yazıma bir şekilde ulaştınız ve yukarıdaki eksiklikleriniz varsa hemen düzeltme çalışmalarına girişmeniz.

Gerekli parametreleri düzenledikten sonra yapmanız gereken :

 1. Google webmaster hesabınıza giriş yapın.
 2. Anasayfada sitenizi seçin
 3. Sol taraftaki menüden Crawl menüsünü seçin
 4. Daha sonra “Fetch as google” butonuna tıklayın.
 5. Anasayfanızı ve bağlı sayfaları indexlemek için adres satırını boş bırakmalısınız.Her şey tamamsa “Fetch and render” butonuna basarak işlemi başlatın.

google-webmaster-fetch

-->Google webmaster yapılandırma ayarları

Google karşınıza bir sonuç getirecek ve bunu “submit to index” butonuna tıklayarak index işlemini başlatmalısınız.

Mobil uyumlu siteler güncellemesi geniş çaplı bir operasyon olarak düşünülmeli.O yüzden sitenizin tasarımını son günlerde gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Hocam öncelikle yazı için teşekkürler bende sitem için mobil uyumlu tema arıyorum Android sitesi için tema önere bilirmisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba iletişim bölümünden yazarsanız tema önerilerini tartışabiliriz.

   Sil
 2. Sitemde mobil tema kullanmama rağmen webmaster araçları hesabıma uyarı gelmiş. ne alaka çözemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam temanız responsive değil sanırım

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.