Google Mobil Site Güncellemesi Gerçekleşti

Beklenen gün geldi ve google 21 Nisan itibariyle mobil site güncellemesi işlemini başlattı.Penguen ve panda algoritma değişiklilerinin de üzerinde olan bu yeni güncelleme ile mobil uyumlu olmayan siteler, mobil arama sonuçlarında daha arka sıralarda yer alarak ziyaretçi trafiğinde düşüş yaşayacaklar.

mobil-dostu-site-guncellemesi

Taşınabilir cihazların artmasıyla birlikte, sitelerin ziyaretçi akışı tablet ve mobil cihazlardan gelmeye başladı.Elbette masaüstü bilgisayar kullanıcıları da önemli bir kitle ama siteniz tamamen masaüstü kullanıcılarına uygun tasarlanmışsa ve mobil ziyaretçilerinizi ihmal ettiyseniz onların sitenizin görünümünü eksik bulup terk etmelerinin yanında bir darbede google tarafından arama sonuçları üzerinden gelecek.Çünkü yapılan açıklamada arama yaparak karşılaştığınız sonuçlarda sadece alakalı içeriğe değil alakalı ve cihazınıza uyumlu, kolay okunabilir web sitelerinin ön planda olması sağlanması amaçlanıyor.İlaveten zaten taşınabilir cihazlara uyumlu olmayan siteler görüntülendiğinde okuyucular hemen siteyi terk ediyor.Bu da hemen çıkma oranı başta olmak üzere bir çok noktada siteye zarar veriyor.Bu yüzden google site sahiplerini mobil uyumlu tema konusunda ciddi ciddi düşünmeye zorunlu kılıyor.

Tavsiye yazı : Seo başlangıç rehberi 

Burada bireysel sitelerin uğrayacakları zararlar belki kurumsal sitelere nazaran daha az olabilir.Eğer kurumsal site sahibiyseniz ve satışlarınızın çoğu arama sonuçları ile sitenize ulaşan ziyaretçilerden oluşuyorsa bu güncellemeyi ciddi ciddi düşünmelisiniz.

Tabii her güncellemede olduğu gibi bunda da sitelerin oturması için bir müddet dalgalanmaalar olacaktır.Bu yüzde bir blogger kullanıcısı olarak responsive blogger temaları tercih ederek sitenizi hazırlamanızı tavsiye ediyorum.

Güncelleme ile gelen url yapısı değişikliği

Bu güncelleme her ne kadar ziyaretçi trafiğini etkileyecek desek de görünüm olarak da url yapısında değişiklik şimdiden kendini gösterdi.Örneğin yukarıdaki ilk resmi kontrol ederseniz mobilde breadcrumb denilen url yapısının ortaya çıktığını fark edebilirsiniz.Artık url ler tam olarak gösterilmek yerine daha düzgün bir görünümle kullanıcılara sunulacak.Bu şekilde mobil ziyaretçiler içeriğin ne olduğunu daha net anlayacaklar.

Biraz da aklınıza gelebilecek bazı sorulardan bahsetmek istiyorum :

Gerçekten de mobil ziyaretçiler önemsenmeli mi ?

Belki şimdiye kadar çok da önemsememiş olabilirsiniz.Yalnız analytics raporlarına baktığınızda kullanıcıların önemli bir kısmının mobilden geldiğini göreceksiniz.Örneğin kendi sitemin yeni otuRumların yüzdesel değişim raporunu aşağıda sunuyorum :

image

Grafik te açıkça mobil ziyaretçilerini önemse diyor.

Sitem mobil uyumlu mu ? Ben nasıl test edeceğim ?

Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi bunu analiz etmeniz için mobil site test aracı google tarafından hazırlanmış durumda.Adres satırına sitenizi yazıp analyze butonuna basarsanız sitenizin durumunu görebilirsiniz.Bunun yanında farklı cihazlarda nasıl görünür sitem derseniz mobil görünüm testi chrome tarayıcınızla yapabilirsiniz.

mobil-site-test

Sitem mobil uyumlu değilse arama sonuçlarında gözükmeyecek mi ?

En çok akla gelen bir soru da bu.Eğer sitenizin tasarımını şimdiye kadar düşünüp bir işlem yapmadıysanız bu demek olmuyor ki mobil arama sonuçlarından tamamen düşeceksiniz.Sitenizin mobil uyumlu olması google ın arama sonuçlarındaki sıralamayı belirlerken kullandığı 200 farklı veriden sadece bir tanesi.Eğer siteniz kullanıcılar için faydalı bir içerik sunuyorsa hala ilk sıralarda yer alabilirsiniz.Bununla birlikte siteniz mobil cihazlara uyumlu diye de ilk sıralarda yer alacaksınız diye bir şey yok !

Son Sözler

Google mobil siteler güncellemesi konusundaki detaylar yukarıdaki gibi.Henüz ziyareçi trafiğinde gözle görülür bir değişim görmedim.Zaten çok da dalgalanma beklemiyorum açıkçası.Çünkü rakiplerimin çoğu zaten sitelerini çoktan mobil uyumlu hale getirmiş durumdalar.Forumlarda gördüğüm kadarıyla bazı bloglar dalgalanma yaşamaya başlamış.Peki sizin siteniz ne durumda ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Bu yazıdan sonra bende ayarlarımı değiştirdim mobil gorunumu devre dışı bırakmıstım daha once düzelttim tekrar ;) tesekkurler

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler hocam bu arasa Bloggera Wordpress tarzı yorum formu eklemeyi paylaşabilirmisiniz? site için de iyi olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok önceden yayınlamıştım =) Sanırım güncellemem gerekecek.

   Sil
 3. Lütfen hocam takipteyim

  YanıtlaSil
 4. Bu güncellemeden sonra hitim bayaa artı :)

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.