En İyi 5 Fotoğraf Düzenleme Programı

Yaşadığımız anı ölümsüzleştirdiğimiz fotoğraflarımızı kimi zaman farklı sebeplerden ötürü düzenlemek isteriz.Farklı efektler vermek, istenmeyen kısımları kesmek ya da yeniden boyutlandırmak için fotoğraf düzenleme programı ihtiyacımız olacaktır.Peki resimlere efekt verme programı olarak hangi alternatiflere sahibiz?

fotograf-duzenleme-programi

Bildiğiniz gibi photoshop bu alanda kullanabileceğiniz en iyi program fakat daha çok profesyonel çalışmalar için kullanılması, kapsamlı olması ve kullanımı için bir eğitime ihtiyaç olması nedeniyle daha kullanışlı ve ücretsiz programlar bizim amacımıza ulaşmak için iyi alternatif olacaktır.

Daha çok çektiğimiz fotoğraflardan bahsettim ama online ortamda sıklıkla fotoğraf paylaşıyorsanız da yine bunları düzenlemek için kullanışlı programlara ihtiyaç duyacaksınız.Örneğin benim gibi bir blog yazarı iseniz yazılarınızı hazırlarken boyutlandırma yapma, resim üzerine yazı yazma amaçlı bu türden programlar size lazım olacaktır.

Gelin sözü daha fazla uzatmadan sizlere alternatif olacak en iyi fotoğraf düzenleme programlarına detaylı bakalım :

Picasa

picasa-kullanimi

Google ın hizmete sunduğu günden bu zamana populerliğini artıran Picasa google plus hesabınızla bağlantılı online bir resim düzenleme servisiydi.Fakat masaüstü yazılımı ile de çoğu bilgisayarda şu anda yerini almış durumda.Bu program vasıtasıyla ihtiyaç duyabileceğiniz populer işlemleri yapabilir ve google plus hesabınıza aktarabilirsiniz.Programı ilk kurduğunuz anda bilgisayarınızda yer alan tüm resimleri kategorileştirerek toplayan Picasa kolay kullanımı ile tercih edebileceğiniz işlevsel bir program.

İrfanView

irfanview-kullanimi

Ve biraz nostalji.Yılların eskimeyen resim düzenleme programı Irfan view ücretsiz ve küçük boyutlu bir program olmasına rağmen büyük işler başarabilen bir program.Türkçe dil ve populer resim formatlarını desteklemektedir.Bu programın en önemli özelliği ise resimler arasında toplu işlem yapmanıza imkan vermesi.Toplu bir şekilde resimleri boyutlandırabilir ya da isim verebilirsiniz.

Paint.Net

paint-net-kullanimi

Photoshop alternatifi sayılabilecek güçlü bir program olan Paint.Net ev kullanıcıları için ücretsiz ve çoğu resim efekt verme özelliklerini içerisinde barındıran harika bir program.Diğer programlarda olduğu gibi kesme, kırpma, boyutunu değiştirme, döndürme, parlaklık, kontrast ve renk ayarları gibi özellikleri de içerisinde barındırmakta.Kendi bilgisayarımda da kullandığım ve kullanışlı bulduğum bu programı sizlere de tavsiye ediyorum.

PhotoScape

photoscape-kullanimi

Bir windows görünümü çerçevesinde resimlerinizi düzenlemenizi sağlayan photoscape ile harika kolaj çalışmaları yapabilirsiniz.Özellikle android kullanıcılarının da sıklıkla kullandığı program kolay kullanabilen ve işlevsel bir yapıdadır.Yukarıda paylaştığım diğer programlardaki gibi benzer özellikleri burada da bulabilirsiniz.

Tavsiye yazı : Online kolaj yap

GIMP

Gimp-kullanimi

Listemin son sırasında photoshop tarzı özellikleri ve kullanımının daha basit olmasını isteyenlerin tercih ettiği GIMP, ücretsiz, açık kaynak kodlu ve taşınabilir versiyonu da bulunan uzun yıllardır kullanılan bir programdır.Ekranın solunda bulunan, araç kutusu sayesibde fotoğraflar üzerinde, kesme, boyama, boyut değiştirme ve efekt verme işlemleri yapabilirsiniz.Açık kaynaklı olması münasabetiyle gönüllü geliştiriciler sayesinde kapsamlı özellikleri içerisinde barındıran bu programı alternatifleriniz arasına alabilirsiniz.

Son Sözler

Dünyada pek çok kullanıcısı olan en iyi 5 fotoğraf düzenleme programı konusunu sizlerle paylaştım.Her biri benzer özelliklere sahip ücretsiz resimlere efekt verme programları farklı amaçlar için kullanılabilir.Hangi programı kullanmayı tercih ediyorsunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.