Android Uygulama Kaldırma Sorunu

Google play üzerinden yüklediğiniz programlar için android uygulama kaldırma işlemi gayet basit.Herhangi bir sorunla karşılaşmadan ayarlar > uygulamalar kısmına gelerek kaldırmak istediğiniz programı seçip kaldırabiliyoruz.Peki kaldırmak istediğiniz program cihazınızla birlikte kurulmuş bir uygulama ise ? Bu durumda alışagelmiş yöntem işe yaramayacaktır.

android-uygulama-kaldirma-sorunu

Andorid cihazınızdan istenmeyen uygulamaları kaldırmak harici bir uygulama kullanmayı gerektirecek bir yöntem.Şimdi nasıl yaparız o detayları paylaşalım :

Neden uygulamaları kaldırmak isteyesiniz ?

Telefonunuzda var olan her uygulama sisteminizi biraz daha yormaya ve sisteminizin yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden ram tüketimini azaltmak ve cihazınızın performansını artırmak için kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak iyi olacaktır.

Android uygulama kaldırma nasıl yapılır ?

Telefonunuza yüklü hazır uygulamaları kaldırmak istediğinizde uygulama penceresinde böyle bir seçeneğin olmadığını göreceksiniz.Sadece devre dışı bırak seçeneğini aktif edebiliyorsunuz.Bu seçenek tam anlamıyla optimum bir çözüm olmayacaktır.Ne kadar programın çalışmasını engelleseniz de dosyalar hala sisteminizde kalmaya devvam edecek.

Peki çözüm?

Harici programlar kullanarak istenmeyen uygulamaları kaldırabilirsiniz.

1 - System App Remover

android-uygulama-kaldirma

Bu küçük program ile telefonunuzda hazır kurulu ve kaldıramadığınız programları kaldırabilirsiniz.Yalnız bu türden programlar için cihazınızda Root işlemi yapılması gerekiyor.Bu yüzden programın bu işlemi yapmasına izin vermelisiniz.

Programı kurduktan sonra çalıştırarak kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçip kolayca kaldırabilirsiniz :

2 - ROM Toolbox Lite

android-uygulama-kaldirma-2

İkinci uygulamamız ise rom toolbox lite.Google play markette yerini alan bu uygulama ile kaldıramadığınız android uygulamalarını kaldırabileceksiniz.Aynı şekilde bu uygulama için de root izni vermeniz gerekmektedir.

Root izni verdikten sonra App manager a tıklayıp uygulamaların olduğu sayfaya yönelin.Daha sonra kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçerek kaldırma işlemini başlatabilirsiniz.

Son Sözler :

Gereksiz uygulamaları telefonunuzdan kaldırmak size performans açısından önemli oranda destek sağlayacaktır.Yalnız yukarıda da paylaştığım gibi kaldırılamayan android uygulamaları kaldırma root işlemi gerektirir.Bu da garantisi devam eden cihazlarınızın garantisinin sona ermesine neden olur.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.