Excel ‘de Yüzdelik Hesaplama Nasıl Yapılır

Yüzdelik hesaplama , matematikte dört işlemden sonra herkes tarafından öğrenilen matematiksel işlemlerden birisidir.Özellikle güncel yaşantımızda sıklıkla karşılaşacağımız bir kavram olduğu için bu konu bizler için elzemdir.Bir ürün almaya kalktığınızda katalog fiyatları üzerinden yüzdelik bir indirim yapılarak size sunulur ya da bir ürününüzü yüzdelik bir karla satışa çıkarırsınız gibi gibi.Benzer şekilde excel kullanan kişiler olarak da rakamları yüzdelerle ifade etmek ve onunla işlem yapmak isteyebilirsiniz.Bu konuda destek olabilmek amacıyla yüzdelik hesaplama nasıl yapılır konusunda sizlere bir yazı hazırlamak istedim.

 excel-yuzde-hesaplama

Excel de yüzde hesaplama için bir örnek üzerinden işlem yapacağım.Örneğin aylara bağlı olarak değişen satış rakamlarınız var ve ay bazlı yüzde değişimini hesaplamak istiyorsunuz.

 excel-yuzde-hesaplama

Şubat itibariyle yapılan satış Ocak ayına göre ne kadar arttığını aşağıdaki formül ile hesaplayabiliriz:

=(C3-C2)/C2

Fakat yukarıda resimde gördüğünüz gibi sonucu yüzde olarak alamadınız.Çünkü hücre biçimi yüzdelik gösterim için ayarlanmış değil.Şimdi yapmanız gereken D3 hücresinin biçimini değiştirmek.

--> Excel veri sıralama nasıl yapılır ?

Hücre seçili iken “CTRL + 1” tuşlarına basarak hücre biçimlendirme penceresini açın.Number sekmesinde Percentage (yüzde) kısmına seçerek Tamam butonuna basın.Hücrenin yüzdelik gösterim şekline dönüştüğünü göreceksiniz.

excel-yuzde-hesaplama-2 excel-yuzde-hesaplama-3

Yukarıdaki formülü tüm aylar için kullanmak elbette mümkün.D3 hücresine tıklayarak fare ile aşağıya doğru sürüklerseniz ay bazlı değişimi yakalamış olacaksınız.

excel-yuzde-hesaplama-4

Eğer ilk ay ile herhangi bir aydaki değişimi kıyaslamak istiyorsanız aşağıdaki formlu kullanabilirsiniz :

=(C3-$C$2)/$C$2

İlk hücreden sonra fare ile aşağıya doğru sürükleyip tüm aylar için sonucu bulabilirsiniz.

--> Excel hücre koruması nasıl aktifleştirilir?

Genel anlamda yüzdelik hesaplama yukarıdaki paylaştığım gibi.Yukarıdaki formüllerdeki mantık aracılığıyla sizler de farklı yüzde hesaplama ihtiyaçlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.Takıldığınız yerde yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Uzun süre excel kullanmadım bugün bir iş için kullanmam gerekti programı açtığımda uzun süre kullanmadığımdan dolayı hesaplamayı tam hatırlamıyordum bu paylaşımınız sayesinde unutuklarım hemen aklıma geldi tşkler.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.