Windows Live Yazar Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Blog yazarlığını profesyonel olarak sürdürmek kimi zaman hiç de uygun olmayan şartlarda yazı yazmanızı gerektirebilir. Örneğin otobüs yolculuğu yapıyor olabilirsiniz, saat gecenin yarısı olmuş olabilir ya da internetiniz olmayabilir. Bu gibi durumlar için blogger yazı editörüne bağlanmadan yazınızı hazırlamak istediğinizde size çözüm üretebilecek bir çevrimdışı yazı editörü lazım olacaktır. Bu yazı editörü sayesinde yazınızı hazırlamak ve yayınlamak daha kolay. Windows live yazar tam da bu iş için kullanabileceğiniz harika bir yazı editörü. 2012 yılından beridir kullandığım bu editörü sizlere tanıtmak ve kullanımınızı sağlamak için kapsamlı bir yazıyı sunmak istedim. O zaman Windows live yazar nasıl kurulur ve kullanılır?

Windows-Live-yazar

Windows Live Yazar (Writer), Microsoft tarafından geliştirilmiş günlük (blog) girdilerini web sayfası yerine masaüstü ortamında çok daha kolay ve rahat bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olan ücretsiz ve küçük boyutlu bir program. Üstelik sahip olduğu eklentiler sayesinde farklı işleriniz için kolay çözümler de mevcut. Peki neden bu programı kullanmalısınız ?

--> Neden blogger kullanmalıyım ?

 • Yazı hazırlamak için internet bağlantısına ihtiyacınız yok.
 • Gelişmiş bir yazı editörüne sahip.
 • Blogger editöründeki kısmı hatalarla karşılaşmazsınız.
 • Otomatik linklemeyle herhangi bir yazınızda belirlediğiniz kelime ya da kelime grubuna otomatik link verebilirsiniz.
 • Resimlerinizi kolayca boyutlandırabilir ve filigran ekleyebilirsiniz.

Windows Live Yazar nasıl kurulur ?

Programı Microsoft un sitesinden indirmeniz gerekmektedir. Dil ayarlarından Türkçe’yi seçip yüklemeya başladığınızda sisteminizde kurulu olan Windows Live programlarının en son sürümlerini henüz yüklemediyseniz bu programlar da güncelleştirilir. İsterseniz kutucuklardaki işareti kaldırarak bunu önleyebilirsiniz.

windows-live-yazar-kurulum

Seçiminizi yapıp kuruluma başlayın.Standar adımları tamamladıktan sonra sıra blog ekleme adımına gelecek.Blogger için yapacağımızı düşünürsek en alttaki kutucuğu işaretleyin ve Next butonuna basın:

windows-live-yazar-blog-ekleme

Sonraki adımda sıra geldi blogumuzun giriş bilgilerini yazmaya.Bu kısımda blog isminizi ve giriş bilgilerinizi yazın ve Next butonuna basın:

windows-live-yazar-blog-ekleme-2

Şimdi blog sağlayacınızı seçmelisiniz.Bunun için blogger ‘ı seçin. Blog ayarlarınız yüklenene kadar bir müddet beklemelisiniz.Ayarlarınız tamamlandıktan sonra blog isminizi göreceksiniz.Finish butonuna basarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

--> Blogger blog açma işlemi nasıl yapılır ?

Windows Live Yazar nasıl kullanılır?

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra ilk yazınızı hazırlayabilirsiniz. Programı çalıştırdığınız zaman boş yazı yazabileceğiniz boş bir ekranı göreceksiniz.Kısaca burda yapabilecekleriniz hakkında bahsetmek istiyorum.

Yazı tipini değiştirebileceğiniz menü aslında çok da yakından tanıdığınz menü diye adlandırabilirim.Burada yazınızı kalın, italik ve altı çizili yazabilir, rengini değiştirebilirsiniz.Yine paragraf yönünü belirleyebilir ve resim link ekleme yapabilirsiniz:

windows-live-writer-tanitim

Resim eklemek için sağ taraftaki resim ikonuna tıklayın ve resminizi seçerek yazınıza ekleyin.Resim seçiliyken sağ tarafta açılan menüde resminizle ilgili ayarları yapabilirsiniz:Resim genişlik ayarlama, hizalama, alt tag ekleme ve farklı efektleri bu kısımdan yapabilirsiniz.

windows-live-writer-resim-ekleme

Link ekleme ise kelimenizi fare ile seçerek yine üst menüden dünya ikonuna (resim ikonun solunda)tıklayın.Açılan pencerede url yi girin ve rel kısmında nofollow ya da dofollow ayarını yapın.Eğer bu kelime herhangi bir yazınızda geçtiği zaman otomatik link almasını sağlamak istiyorsanız bu kısmı da işaretleyin.

windows-live-yazar-link-ekleme

Yine en alt kısımda yazıyı yayına almak istediğiniz tarihi ayarlayabilir, etiket ekleyebilir ya da yazınızın html haline ulaşabilirsiniz.Bunun yanında birden fazla blog ekleme ve kelime hesabı yapma gibi özellikler de mevcut.

Windows live yazar kullanmaya başladıkça seveceğiniz harika bir editör.Blogger ın hantal yazı editörü yerine bu yazı editörünü tercih edebilirsiniz.Güvenin bana yazı yazmak çok daha kolay ve keyifli hale gelecek.Eğer daha önce kullanıyorsanız yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Deniyecegim size güveniyorum.

  YanıtlaSil
 2. Bence çok güzel bir olay bu.Kesinlikle kullanacağım.Bu aralar yeni bir site ile ilgileniyordum zaten.Senide siteme beklerim hocam.

  http://www.yuvarlanankaya.com/

  YanıtlaSil
 3. Başarılar diliyorum :)

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.