Win8 Başlangıç Onarma Nasıl Yapılır

İşletim sisteminiz ne kadar yeni ve güncel olursa olsun bu hiç bir zaman sorun çıkarmayacak anlamına gelmez.Rutin giden işleyişi hiç beklenmedik bir anda bozulabilir.Yüklediğiniz bir program, bilgisayara giren virüs ya da silinen sistem dosyaları arızaya sebep olabilir.Peki çözüm ? Çözüm elbette kullandığınız işletim sistemine göre farklılık gösterebiliyor.Bu yazımda windows 8 kullanıcılarının yaşanması muhtemel problemleri nasıl çözebileceği konusunda yazı hazırlamak istedim.Eğer windows 8 kullanıyorsanız ve bu türden bir problem yaşıyorsanız win8 başlangıç onarma işlemini yaparak sorundan kurtulabilirsiniz.İşte detaylar…

Eğer bilgisayarınızda masaüstü ekranına ulaşmanıza rağmen sisteminizde bir dengesizlik hissediyorsanız windows 8 yenileme özelliğini kullanabilirsiniz.Fakat durum daha da vahimse bilgisayarınız açılmıyorsa ileri düzey ayarlamaları uygulamak zorudasınız.

  1. Windows 8 kurulumu yaparken kullandığınız DVD yi onarım işlemi için de kullanmak zorundasınız.DVD yi bilgisayarınıza taktıktan sonra Setup ekranı karşınıza gelecek.Dil, zaman ve klavye ayarlarınızı yaparak Next butonuna basın.
  2. Bir sonraki ekranda sol alt kısımda “repair your computer” linkine tıklayın.
  3. Çıkan yeni pencerede “Troubleshoot” menüsünü seçin.
  4. Sorun giderme ekranında “Advanced options” seçin.win8-baslangic-oanrma-secenekleri
  5. Ve şimdi son adım olarak “automatic repair” seçeneğini seçin.

Bu adımdan sonraki adımlar sıradan işlem olan kullanıcı hesabı seçip şifre girerek devam ediyor.İşlemi başlattıktan sonra bir müddet beklemelisiniz.Bilgisayarınız reboot edilerek onarma işlemini gerçekleştirecek.Umuyorum ki sonuç olumlu olur.

Eğer başlangıç onarma olumsuz olursa windows 8 sistem geri yükleme işlemini deneyebilirsiniz.

win8-baslangic-onarma-4

Windows 8 sistem geri yükleme nasıl yapılır?

Son bir kurtarma işlemi deneyerek sistemimizi onarmayı deneyeceğiz.Yukarıda advanced options resmine göz atarsanız system restore seçeneğini göreceksiniz.İlk 4 adımı gerçekleştirdikten sonra system restore yi seçin.

  1. Çıkan yeni pencerede işleme devam etmek için Next butonuna basın.
  2. Şimdi geri yükleme noktası seçmeniz gerekmektedir.Bir çok geri yükleme noktası olabilir.Hangisi zamanında sisteminizin iyi çalıştığını düşünüyorsanız o noktayı seçin.
  3. Next diyerek işlemi tamamlayın.

Son Sözler

Win8 başlangıç onarma işlemini herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda ya da yaşayacağınızı hissettiğinizde yapabilirsiniz.Umarım sorununuzu bu adımlarla çözüp bilgisayarınızın eski performansına kavuşursunuz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.