Site Satışınızı Profesyonelce Yapmak İçin 6 İpucu

Bazı sebeplerden ötürü artık web sitenizle ilgilenemez oldunuz ve emeğinizin karşılığını alarak site satışı gerçekleştirmek istiyorsunuz. Yalnız sitenizi satmak her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Çünkü iyi bir satış gerçekleştirmek için müşterinizin kalbine dokunmalı ve güven oluşturarak onu ikna etmeyi başarmalısınız.Satıştan yüksek oranda kar etmek elbette hepimizin beklentisi. Peki bir web sitesi satarken nelere dikkat etmeliyiz? İşte sizlere profesyonelce site satışı yapmanız için 6 ipucu

site-satis

Müşteriler Her Şeyden Önce Gelirinize Odaklanacak

Birileri sitenizi satın almak istiyorsa %99 gelir elde etmek istediği içindir. Çünkü hobby amaçlı bir blogla uğraşmak istese sıfırdan blog açmak ister. Eğer sizin kapınızı çaldıysa bilin ki gelir elde etmek istediği içindir.Peki siteniz gelir getiriyor mu?Eğer sitenizde aylık iyi bir gelir elde ediyorsanız şansınız yüksek demektir. Kazandığınız tüm gelir kanallarını - adsense , banner satış, tanıtım yazısı gibi – hesaplayarak aylık gelirinizi hesaplayabilirsiniz. Satış rakamı için de aşağıdaki adımları da göz önünde bulundurarak 5 katından daha fazla bir rakam belirleyebilirsiniz.

Web Site Ziyaretçi Trafiğiniz Önemli

site-ziyaretçi-trafik

Arama motorlarından aldığınız trafik son derece önemlidir. Çünkü kalıcıdır ve siteniz satın alındıktan sonra bile trafiğin devam etmesi muhtemeldir. Sosyal medya paylaşımları ile alınan trafikler daha geçicidir.O yüzden iyi bir trafiğiniz var ve gelir elde ediyorsanız güzel rakamlar sizi bekliyor olacak. Ziyaretçi trafiği konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ilk olarak bunu artırıp satmanızı tavsiye ederim. Tabii bu gerçekçi olmak gerekirse her zaman mümkün olmayabiliyor. Zaten ilgisizlikte ötürü satış yapılmak istendiği için

Sitenizi Optimize Edin

Evet belki zamanınız yok ve bundan ötürü satış gerçekleştirmek istiyorsunuz ama bilin ki sitenizi satın alan kişi de en azından görünüme dikkat edecektir. Yavaş yüklenen sayfa, yerleşimi düzgün olmayan tema ve iyi kategorilenmemiş yazılar sizin bu satışı kötü gerçekleştirmenize sebep olacaktır. İlaveten yeni algoritma ile birlikte mobil görünüm (google da mobil dostu site dönemi) de büyük önem taşıyor. Onu da optimize etmeyi ihmal etmeyin.

İstatistikler !

İstatistikler uzun uzadıya yazdığını açıklamaların bir bakıma özet hali. Bu yüzden aşağıdaki bilgileri müşterilerinize sunmanız gerekmektedir :

 • Alexa rank
 • Page RANK
 • Domain authority
 • Link sayısı
 • Aylık gelir
 • Aylık trafik ve kaynakları
 • Sosyal Medya metrics
 • Abonler (Email, RSS vs)

Bu ölçümler için Google analytics, alexa araçlarını kullanabilirsiniz. İlaveten online site analiz araçlarını da kullanabilirsiniz.

--> Google Analytics ile Trafik Kaynakları Nasıl Öğrenilir?

--> En İyi 5 Anahtar Kelime Sıra Bulma Aracı

Sitenizi Doğru Yerde Satın

Tüm çalışmaları tamamladıktan sonra şimdi sıra sitenizi markete çıkarmakta. Peki sitenizi nerede satacaksınız? Bunun için birkaç farklı yol mevcut:

Webmaster forumları sitenizin satışını gerçekleştirmek için kullanışlı alanlardan bir tanesi. Üstelik satış gerçekleştiğinde herhangi bir komisyon vermek durumunda da değilsiniz.

Diğer yöntem de doğrudan site satışı gerçekleştiren servisler. Siterobot, site borsası gibi servisler aracılığıyla sitenizi satışa çıkarabilirsiniz.

--> SiteRobot ile Ziyaretçi Trafiğinizi Artırın

Asla Aldatıcı Olmayın

site-satis-2

Ticarette hile asla kabul edilir bir şey değil. Bu yüzden yanlış rakamlar, yanlış istatistikler sizin güven kaybı yaşamanıza neden olur. Ve bu durum şu anki satışınızın iptaline ilaveten bir dahaki satışlarınıza engel koymaya kadar varabilir. Mevcut haliniz neyse onları yansıtın. Evet herkes yüksek oranda satış yapmak ister fakat sunulan aldatıcı rakamlar sizin sor durumda kalmanıza sebep olacaktır.

Son Sözler

Yukarıdakilere ilaveten sitenizde yazılan yazıların da elbette bir değeri vardır. Bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Site satışı aslında sanıldığı kadar kolay bir işlem değil. Satış için gerekli dökümanları resimli bir şekilde oluşturmak ve açıklamaları yazmak biraz vakit alabilir. Yalnız iyi bir kar etmek istiyorsanız mutlaka bunları tamamlamalısınız. İyi bir geliriniz var ve arama trafiğiniz yüksekse siteniz size iyi bir gelir getirecektir. Peki doğru bir satış gerçekleştirmek için sizce neler yapılmalı ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Hocam yeter diyemeyeceğim. Bir yazıyı okuyorum diğerine zıplıyorum :) Öncelikle faydalı makaleleriniz için teşekkür etmek istemiştim. Lakin bu yazınızdakileri uygulayan kişiler zaten sitesini satmak istemeyecektir. Madem satış için bu kadar uğraştım, satmıyorum arkadaş diyip vazgeçecektir diye düşünmekteyim. Bilmiyorum, yanılıyor da olabilirim. Önemli olan yaptığı işten bıkıp bıkmadığı ile ilintili aslında. Bu yazınızın internet sitesi uğraşısından bıkanlar için daha uygun olduğunu düşünmekteyim. Tesettür giyim üzerine bir online alışveriş sitesi açtık. 11 ay oldu. Çok mu yüksek meblağlar kazandık derseniz, cevabım hayır. Lakin sebat ediyoruz. Yatırım yapmaya gayret gösteriyoruz. Size sormak istediğim bir husus var. Daha önce blog siteleri açtık. Halen de aktif durumda. Lakin ilk kez "İngilizce blog sitesi" açacağız. İştigal konumuz ise yine giyim olacak ve bir başka ana sitemizi destekler nitelikte planlıyoruz. İngilizce blog sitesi açmak için tavsiyeleriniz neler olur? Hatta bu konu hakkında bir yazı yayınlarsanız gerçekten makbule geçecek bizim için. :) Kolay gelsin üstad.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arabayı satmadan önce yıkatmak gerekir.Aynen site satışı yaparken de belki içerik olarak kaliteli ama yeterli sunumu müşteriye yapamazsanız ilgi çekici olmaz.bunu vurgulamak istemiştim.
   İngilizce bloglar için de aslında önerebileceğim çok spesifik bir şey yok.Sadece dizinler ve comment luv eklentisini kullanan siteleri yorumlamak önemli olacaktır.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.