Sitenizin Mobil Görünümünü Chrome İle Test Edin [Eklentisiz]

Siteniz mobil görünüm konusunda nasıl bir performans gösteriyor , merak ettiniz mi?Bildiğiniz gibi mobil cihazların yoğun kullanımı bu cihazların site trafiğinde ve kazancında önemli bir rol oynamasına sebep oluyor.Buna ilaveten google ‘ın mobil dostu etiketi ile arama sonuçlarında mobil uyumlu site kavramını sıralama faktörü olarak görmesi sitenizin farklı cihazlarda nasıl göründüğü konusunda sizi düşünmeye zorunlu kılmaya başladı.Peki siteniz mobil uyumlu mu ya da bir başka deyişle mobil görünüm test yapmak isteseniz nasıl yapabilirsiniz?

mobil-gorunum-test

Blogger responsive temaları , blogunuzun farklı cihazlara uyumlu olarak görüntülenmesini sağlayacaktır.Böyle bir temanız olsun ya da olmasın sitenizin mobil görünümünü online servisler aracılığıyla test edebilirsiniz.Fakat eğer chrome kullanıcısıysanız herhangi bir eklenti kurmadan basit adımlarla şu anda piyasada yer alan tüm cihazlarda mobil görünüm test yapabilirsiniz.İşte detaylar  :

Chrome devoleper tool aracılığıyla farklı işlemleri yapabilme özelliğine sahip bir tarayıcı.Bu yazımızdaki sorunumuza da yine bu araçtaki “Toggle device mode” menüsüyle yanıt arayacağız.

  • Mobil görünümünü test edeceğiniz siteyi chrome tarayıcısı ile açın.
  • F12 tuşuna basın ya da sağ tık >> Öğeyi denetle yolunu izleyin.
  • Bu işlem size chrome geliştiri aracı ekranını açacak.Hemen arama çubuğu sol tarafında mobil simgesini göreceksiniz.Buna tıklayın.

mobil-gorunum-test

  • Üst tarafta görüntüleyebileceğiniz cihazların listesi yer alacak.Burada istediğiniz cihazı seçerek sitenizin görünümünü kontrol edebilirsiniz.

mobil-gorunum-test-2

Chrome Devoleper aracı başka özelliklerinin yanında responsive tasarım kontrolü konusunda da bizlere yardımcı oluyor. Herhangi araca ve siteye ihtiyaç duymadan sitenizin mobil görünümü konusunda nasıl bir performans gösterdiğini test edebilirsiniz.Mobil görünüm test konusunu asla ihmal etmeyin ve sitenizi bu konuda geliştirin.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Çok merak ediyordum blogumun diğer cihazlardan nasıl göründüğünü.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.