Exper Eve Nasıl Değer Biçer

Ev alıp artık kira çilesinden kurtulmak istiyorsanız bazı işlemleri sırasıyla tamamlamanız gerekmektedir. Günümüzde düşük faiz oranları ile birlikte ufak da olsa birikimi olan insanlar ödeyebileceği miktarda konut finansmanı kullanarak ev almaya çalışıyor.Fakat konut finansmanı kullanmak için bazı adımları atlamalısınız. Şöyle ki : Bildiğiniz gibi evin bağımsız bir kuruluş tarafından belirlenen bir değeri vardır ve bu değer de sizin bankadan alacağınız finansmanı belirliyor.Peki exper eve nasıl değer biçer ?

exper-eve-nasil-deger-bicer-2

Kısaca bazı terimlerden bahsetmek gerekirsek:Bir uzman tarafından evin değerinin belirlenmesi için yapılan çalışmaların hepsine expertiz ve bu işi yapan kişiye de exper denilmektedir. Hangi bankaya başvurursanız başvurun muhakkak alınan gayri menkul için expertiz çalışması yapılacaktır.Bu noktada sizin için önemli olan belirlenecek evin değeri ve sizin çekebileceğiniz kredi miktarı.

Biraz matematiksel hesap yapmak gerekirsek.Diyelim 200.000 TL ye bir ev alacaksınız ve peşinat olarak verebileceğiniz miktar 50.000 TL.Geriye kalan miktarı kredi kullanarak tamamlamak istiyorsunuz.Bunun için bankayla konuştunuz ve ödeme planı konusunda anlaştınız.Bu sürecin başlaması için exper tarafından evin değerinin belirlenmesi ve bankaya sunulması gerekiyor.Belirlenen fiyat üzerinden standart olarak evin ekspertiz değerinin en çok %75’i kadar kredi kullanabiliyorsunuz.

Alacağınız gayrimenkulun değerini belirleyen bir takım özellikler vardır.Ulaşım, alt yapı, imar durumu, yakın zamanda bölgede gereçekleşen satışlar, inşaat maliyeti, yer aldığı bölge, metrekaresi ve pazar verileri bu noktada önem arz ediyor.Exper bu veriler doğrultusunda evin piyasa değerini belirliyor ve bankaya rapor veriyorlar.

exper-eve-nasil-deger-bicer

Ben exper nereden bulabilirim diye telaş etmenize gerek yok.Tüm bankaların çalıştığı bağımsız kuruluşlar yer alıyor.Ama ben yine de kendi expertizimi kendim yaptırmak istiyorum derseniz bağımsız kuruluşları bulup tercih edebilirsiniz.

Ev alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda daha önce yazıp tecrübelerimi paylaşmıştım.Bu işlemler sırasında diğer önemli konu olan exper eve nasıl değer biçer sorusunu da ufak da olsa yanıt vermek istedim.Alacağınız finansmanın ne kadar olacağını tahmin etmek için aynı binada satılan diğer katların fiyatlarını öğrenip kıyaslama yapabilirsiniz.Bu meşakkatli süreçte her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.