Windows 7 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır

Windows işletim sistemli bilgisayarınızı rutin olarak kullanırken herhangi bir driver güncellemesinden ya da yeni bir program kurduktan sonra bazı şeyler kötüye gitmiş olabilir.Oluşan uyumsuzluk windows’unuzun ağır çalışmasına ve problem çıkarmasına sebep olabilir.Böyle durumlar için can simidimiz windows’un sistem geri yükleme servisi.Bu servis sayesinde sisteminizin eğer yedek noktası oluşturulduysa bilgisayarınız çalışan en sonki haline geri getirebilirsiniz.Nasıl mı?İşte detaylar…

Bilgisayarınızı çalışan en son haline geri yüklemek için ilk olarak kurtarma noktası belirtilmiş olması gerekir.Bu sisteminiz tarafından otomatik yapılyorsa da kendiniz manuel olarak bu noktayı oluşturabilirsiniz.

Windows 7 de Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır

 • Başlat çubuğuna tıklayarak sistem geri yükleme yazın ve çıkan uygulamaya tıklayarak çalıştırın.
 • Karşınıza sistem geri yükleme noktası seçmek için bir pencere gelecek.Burada önerilen bir noktayı da seçebilir ya da kurtarma yapmak için alınan önemli tarihlerden birini seçebilirsiniz.Biz burada ikinci seçeneği seçeceğiz.

sistem-geri-yukleme

 • İleri butonuna bastıktan sonra bir sonraki pencerede işletim sisteminizin önemli anlarda aldığı geri yükleme noktalarını göreceksiniz.Çoğunlukla bir program kurma ve kaldırma anlarında oluşturulan noktları göreceksiniz.Zaman ve olay bilgisi yazdığı için hangi noktaya bilgisayarınızı geri yüklemek istiyorsanız o noktayı kolayca seçebilirsiniz.

 windows-sistem-geri-yukleme

 • Eğer tarihi belirlediyseniz etkilenen programları tara butonuna basın.Burada hangi sürücülerin sileneceğini yada güncellemelerin geri alınacağını gibi etkilenecek program listesine ulaşacaksınız.Burada okuduklarınız size önemsiz geliyorsa ileri diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz ya da başka bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz.
 • Ve son adım olarak bilgisayarınız bu geri yükleme noktasına geri dönmek için doğrulama yapmanızı isteyecek.Finish butonuna tıklayarak işleme başlayabilirsiniz.

Yapacağınız işlemin geri alınamayacağını bildiren uyarı penceresini de evet dedikten sonra işlem başlayacaktır.Tamamlanma süresi biraz vakit alacaktır.Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra sistem geri yükleme işlemi tamamlanmış olacaktır.Dosyalarınıza ulaşım sağlamada problem olmayacak fakat bazı programlar ve güncellemeler kaldırılmış olacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Hocam, yazıdaki ilk resmin Windows 7 temasının adını biliyor musunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam pek bir tema farklılığı göremedim ama temasını da bilmiyorum.Standart resim ararken bulduğum bir resimdi.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.