Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır

Office word ve excel gibi uygulamalarda dosyada işlem yaptıktan sonra kimi zaman değişiklik yapmadan önceki haline ulaşma ya da yanlışlıkla silinen word dosyasını geri getirme ihtiyacı doğabiliyor Hele bu ortak kullanılan bir dosya ise yapılan yanlışlığı düzeltme ya da değişikliği görme adına dosyanın önceki haline ulaşmak altın değerinde olabiliyor.Peki windows da silinen dosyaları geri getirme mümkün mü ?Elbette mümkün.Aşağıda bahsettiğim adımları kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

silinen-dosyayı-geri-getirme

Çalıştığımız dosyanın değişiklik yapılmadanki haline ulaşmak windows previous versions özelliğiyle gerçekleştiriliyor.Bu da demek oluyor ki

 • Silinen dosyayı geri getirme
 • Kaydettiğiniz dosyanın bir önceki halini geri getirme
 • Aynı dosya üzerinde yapılan değişiklikleri sıra sıra karşılaştırma durumlarını yapabileceksiniz.

Şimdi diyelim “test” adında bir dosyanız var ve günler sonra kayıtlı dosyayı açtıktan sonra üzerinde bir değişiklik yaptınız.Şimdi yaptığınız değişikliği geri almak istiyorsunuz.Bunun için

İlgili dosyayı bulun ve üzerine fare ile gelerek sağ tıklayın.Restored previous versions seçin.

dosya-eski-haline-getirme

Eğer bilgisayarınız yedeklemeyi yaptığı saatlerde denk geldiyseniz aşağıdaki penceredeki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız :

windows-dosya-onceki-surum

Dosyanın değişiklik yapıldığı tarihi kontrol edin.Beklediğiniz tarihteki değişim ise dosyanın bir kopyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Peki ya dosya silindiyse ya da farklı bir isim verildiyse ne yapacaksınız ?

Bu durumda yapmanız gereken ilgili klasörde işlem yapmak olacak.Bulmak istediğiniz dosya hangi klasörde ise o klasör içerisinde boş bir yere sağ tıklayıp yine Restored previous versions seçeneğini seçin.Bu sefer klasörde değişiklik yapıldığı için ilgili klasörün kopyasını alacaksınız.Copy butonuna basarak ilgili dosyanın kopyasını alıp dosyanıza erişim sağlayabilirsiniz.

Felaket seneryoları yazmaya devam ediyorum.Peki dosya masaüstündeyse ne yapacaksınız?Dosyanız herhangi bir klasörde değil !

Aslında ne kadar dosyanız masaüstünde olsa da nihayetinde bir klasörün içinde.Şöyleki başlat çubuğuna tıklayıp bilgisayar adınıza tıklayın.Açılan penceredeki klasörde masaüstü klasörünü bulabilirsiniz.Sağ tıklayıp restore previos versions seçerek masaüstündeki dosyanıza ulaşabilirsiniz :

masaustu-klasor  Gelelim bu işlemlerde nasıl bir sıkıntı yaşayabilirsiniz konusunu paylaşmaya.

Eğer dosyanın önceki sürümünü yükleme işlemini yaparken herhangi bir kopya ile karşılaşmadıysanız muhtemelen :

 • Dosyada herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.
 • Sistem koruması kapalıdır.

Windows sistem koruması nasıl açılır ?

 • Bilgisayarım ikonuna çift tıklayın.
 • Pencere açıkken sağ tıklayıp özellikler i seçin.
 • Sol taraftaki menüden sistem korumasını seçin.
 • Açılan pencerede ilgili diski işaretleyerek configure butonuna basın.

windows-sistem-koruması

Restore system setings and previous versions of files (ilk seçenek) seçin ve kaydedin.

Son Sözler

Silinen dosyaları geri getirme işlemini detaylı bir şekilde windows önceki sürüm yükleme özelliğini kullanarak paylaştım.Şimdi olmasa bile bir gün bu türden bir durumla karşılaşabilirsiniz.Özellikle ofis dosyalarında çalışma yaparken örneğin silinen word dosyasını geri getirme ihtiyacı hissedebilirsiniz.Size tavsiyem sistem korumasını açarak önleminizi şimdiden alın…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

 1. Aslında normal bir bilgisayar kullanıcısının önemsemediği şeyler bunlar. Halbuki herkesin önemsemesi gereken, işine yarayan şeyler. Daha sonra da gidip para koyup o dosyaları kurtarmaya çalışıyorlar.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.