Facebook Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır

Dünya devi facebook, messenger servisine görüntülü görüşme özelliğini getirerek kullanıcılarının yüz yüze görüşmesine olanak sağladı.Metin mesajlar için kullanılan chat uygulamasında yüz yüze görüşmeler için skype tarzı uygulamalara ihtiyaç duyuyorduk. Karşılıklı iki tarafın skype hesabı açması vs işlemler uzun olduğu için bu zahmetten facebok görüntülü konuşma özelliği sayesinde bir nevi kurtulmuş olduk diyebilirim.

facebook-goruntulu-konusma

Bu özellik aslında sadece masaüstü kullanım için getirilmedi.Mobil kullanımda da arkadaşlarınızla görüntülü görüşme yapabileceksiniz.Bunun için messenger uygulamanızı en son sürüme güncellemeniz yeterli olacaktır.

Nasıl çalışır ?

Görüntülü arama için herhangi bir ek programa ihtiyacınız yok.Chrome, firefox ya da opera tarayıcınız son sürüme güncellenmişse, siz ve arkadaşınızda kamera – mikrofon kurulumu yapılmışsa gerçek zamanlı olarak arkadaşınızla görüşme yapabilirsiniz.

Görüntülü konuşmayı kesip istediğiniz anda sesli devam edebilir ya da her ikisini de devre dışı bırakabilirsiniz.Bunun yanında facebook içerisinde diğer işlemlerinize de devam edebilirsiniz.

Şimdi gelin masaüstü kullanım için facebook görüntülü konuşma kurulumu konusuna bakalım.

Aslında çok özel bir kurulum vs gerekmiyor.Bildiğiniz şekilde facebook chat uygulamasını açarak kiminle görüşme yapmak istiyorsanız onu seçin.Ardından sohbet penceresinde yer alan menülerden ikincisi olan [Ad] ile görüntülü arama başlat seçeneğine tıklayın.

image

Eğer bu buton arkadaşınız için aktif değilse kamera simgesi pasif durumda gözükür ve …müsait değil şeklinde uyarı alırsınız.Eğer bu işlemi ilk kez yapıyorsanız eklenti kurulumunun gerçekleşmesi için izin isteyen bir pencere belirecek.Buna izin vermelisiniz.

Görüşme, ayrı bir pencerede çıkacak ve istediğiniz zaman kırmızı kapama tuşuna basarak kapatabileceksiniz.

Eğer siz kameraya sahip değilseniz yine de görüntülü arama yapabilirsiniz.Arkadaşınızı görebileceksiniz fakat arkadaşınız sizi göremeyecektir.

Sadece sesli arama yapabilir miyim ?

Görüşme sırasında aşağıdaki ikonları göreceksiniz.İster kamera tuşuna basarak görülmenizi engelleyebilir ya da mikrofon tuşuna basarak mikrofonunuzu kapatabilirsiniz.

facebook-goruntulu-konusma-2

Bilgisayarımdan görüntülü arama eklentisini kaldırmak istiyorum

Denetim masası > programlar ve özellikler kısmına gelerek facebook video calling uygulamasını bulup kaldırabilirsiniz.

Mobilde nasıl aktif edilir ?

facebook-mobil-goruntulu-konusma

Çok farklı bir ayar yok.Eğer son sürüm mesenger uygulamasını kullanıyorsanız görüşmek istediğiniz arkadaşınızı seçip kamera tuşuna basarak görüşmeyi başlatabilirsiniz.

Son Sözler

Hemen hemen herkesin bir facebook hesabının olduğunu düşünürsek bu tür görüşmeler için harici bir uygulamaya ihtiyaç duyulması sıkıntıları beraberinde getiriyordu.Bunu engellemek ve kullanıcılarının başka uygulamarda yer almasını engellemek adına facebook görüntülü konuşma özelliğini getirdi. Birbirinden uzakta olan kişiler herhangi bir mobil bağlantı ücreti ödemeden sadece internet kullanımı ile görüşme yapabilecekler.

Tavsiye yazı : Whatsapp sesli arama – Bilmeniz gereken her şey

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.