Blogger Yetişkin İçerik Politikası Değişti

Bir kaç gündür blogger yönetim panelinize girdiğiniz zaman bir uyarı eminim sizin de dikkatinizi çekmiştir.Eğer söz konusu uyarıya göz attıysanız blogger kendi yayın politikasında bir değişiklik yapmış ve onu kullanıcılarıyla paylaşıyor.Peki nedir bu uyarı ? Bildiğiniz gibi blogger üzerinden müstehcen içeriklerin yayınlanması konusunda herhangi bir sınırlama yoktu.Ama artık şimdi var.İşte detaylar…

Blogger, 23 Mart 2015 tarihinden itibaren yetişkinlere uygun içerik politikası gereğince müstehcen veya çıplaklık içeren resim ve videoları herkese açık olarak paylaşmanıza izin vermeyecek.Bu demek oluyor ki eğer böyle bir içeriğiniz varsa sadece izin verdiğiniz sınırlı sayıdaki takipçileriniz içeriğinizi görüntüleyecek.Hiçbir içerik silinmeyecektir, ancak özel içeriği yalnızca blogun sahibi veya yöneticileri ve blogun sahibinin blogu paylaştığı kişiler görebilecektir.

blogger-yetiskin-icerik

Müstehcen İçeriğiniz Varsa Ne Yapacaksınız ?

Blogunuzu 23 Mart 2015'ten önce oluşturduysanız ve blogunuz yeni politikayı ihlal eden bir içerik barındırıyorsa, yeni politikanın yürürlüğe girmesinden önce blogunuzu değiştirmek için birkaç seçeneğiniz var:

 • Blogunuzdaki mevcut içeriği kaldırmak
 • Blogunuzu özel olarak işaretlemek

Daha da ötesi blogunuzu tamamen kapatmak.Öncesinde blogger yedek alma işlemini gerçekleştirerek blogunuzu tamamen kapatabilirsiniz.

Blogunuz Özel Olarak Nasıl İşaretlenir

Bildiğiniz gibi blogunuzun okuyucu kitlesini değiştirebilirsiniz.Daha çok tema değişikliğinde kullandığım bu özelliği bu konu hakkında da kullanabilirsiniz.Bunun için :

 • Blogger > Ayarlar > Temel yolunu izleyin.
 • Sayfanın altındaki blog okuyucuları kısmına herkese açıktan yalnızca blog yazarları ya da okuyucular şeklinde ayarlayın.

blog-okuyuculari-ozel

Son Sözler

Eğer yeni dönemde bu türden bir blog açma düşünceniz varsa şimdiden bu projenizi iptal edebilirsiniz.Peki yeni gelişmeyi nasıl buluyorum ? Bence geç kalınmış ve şimdiye kadar çoktan önlenmesi gereken bir konuydu.Youtube da sonuçta bu tarz şeyler engelleniyorsa blog olarak da bu içeriğin özelleşmesi gerekiyor.Peki blogger yetişkinlere uygun içerik politikası hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Güncelleme

Google gelen geri bildirimler sonucu bu kararından vazgeçti.Yapılan açıklamaya göre ticari olarak pornografik görüntü yayınlama eskiden olduğu gibi yine yasak.Fakat blogunda müstehcen içerik paylaşanlar yetişkinlere uygun içerik ayarını açarak bir uyarının görüntülenmesini sağlamalısınız.Eğer yapmazsanız Google, yetişkinlere uygun içerik bulunan ve içerik uyarısı etkinleştirilmemiş bir blog saptadığında uyarı sayfasını sizin yerinize açar. Bu durum tekrar ederse blog kaldırılabilir.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Gayet uygun başarılı bir uyarı. Geç kaldıkları doğru. Bu sayede artık blogger ailesinde gereksiz cisimlerden kurtulmuş olacağız. Bazen aptal saptal kişiler uğruyor sitelere uğraş dur sonra. İyi oldu bu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geri adım attılar

   http://www.wepblogger.com/2015/03/bloggerlarn-tepkisi-googlea-geri-adm.html

   Sil
 2. keşek benim de böyle tema olsa ne güzel laa :D

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.