Blogger da Sabit Sayfa Nasıl Oluşturulur

Blogger sabit sayfalar yazı sayfalarından farklı olarak anasayfanızda ve arşiv sayfanızda görüntülenmeyen belirli sabit içeriği blogunuza eklemek için kullanılır.Hakkımda, iletişim, reklam gibi içerikleri sabit sayfalar için örnek verebiliriz.Normal yazı sayfalarından ne farkı var derseniz, yukarıda da kısaca bahsettiğim gibi sabit sayfalar blogunuzun anasayfasında çıkmazlar ve arşivinize de eklenmezler.Bu sayfalara etiket ekleyemezsiniz.Bunun yanında 30 adet farklı sayfa oluşturabilirsiniz.

Eğer siz de blogunuzda bu türden yazılara yer vermek istiyorsanız sabit sayfalar ile bu işlemi tamamlayabilirsiniz.Peki blogger sabit sayfalar nasıl oluşturulur?

  • Blogger hesabımıza giriş yapıyoruz.
  • Sol taraftaki menüden sayfalar ı tıklıyoruz.
  • Açılan menüden  yeni sayfa butonunu tıklıyoruz.

blogger-sabit-sayfa-olusturma

Bu işlemleri tamamladığınız zaman alışık olduğunuz yazı editörünü göreceksiniz.Sayfanızda nasıl bir içerik olmasını istiyorsanız onu buraya yazın.İçerik ve başlık işlemini tamamladıysanız bir kaç ipucundan bahsetmek istiyorum.Şöyle ki :

Blog yazarları genellikle hakkımda, iletişim ve reklam gibi sabit sayfalarda okuyucuların yorum yapmasını istemeyiz.Eğer siz de sayfanızdaki içerik hakkında yorum yapılmasını engellemek istiyorsanız sağ tarafta seçenekler kısmını göreceksiniz.Tıkladığınız zaman okuyucu yorumlarına izin vermeyi buradan kapatabilirsiniz.

blogger-sabit-sayfa-ayarlari

Blogger sayfalar için henüz özel url oluşturma seçeneği yok.Peki sayfanız için özel url nasıl oluşturacaksınız?Blogger başlığa göre url nizi şekillendiriyor.Bu yüzden siz de sayfa url nizin nasıl olmasını istiyorsanız yazı başlığına ilk onu yazın ve yazıyı güncelleyin.Daha sonra sayfayı düzenleyerek başlığı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Örnek : Eğer “Poyraz Hakkında” diye sayfa oluşturmak istiyorsanız ilk olarak başlığa Hakkimda yazın.Url nizin …/p/hakkimda şeklinde olduğunu göreceksiniz.Daha sonra yazı başlığını değiştirerek bu sorunu da çözebilirsiniz.

Sayfanızı oluşturduktan sonra aldığınız url yi blogunuzun herhangi bir yerinde gösterebilirsiniz.

-

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.